سایت اصلی دانشگاه |  چهارشنبه 6 مرداد 1400 English
جستجو:  
تاریخ 1400/03/03     تعداد دفعات مشاهده 17 بار     ساعت 14:19:53     گروه خبری اخبار و تازه های شبکه بهداشت و درمان رضوانشهر

روز جهانی تیروئید مصادف با بیست و پنجم می، مطابق با چهارم خرداد ماه از طرف سازمان جهانی بهداشت نام گذاری شده است.
تصویر

به گزارش روابط عمومی شبکه بخداشت و درمان رضوانشهر  واحد تغذیه این شبکه به مناسبت روز جهانی تیروئید اقدام به انتشار این متن آموزشی  جهت افزایش اطلاعات جمعیت تحت پوشش و علاقمندان به شرح زیرکرده است :

غده تیروئید که در ناحیه جلو گردن واقع شده یکی از مهم ترین غدد درون ریز بدن بوده که با تولید هورمون های تیروئید سوخت و ساز بدن را کنترل می کند. بیماریهای متعددی که دراین غده بروز می کنند باعث اختلال در عملکرد آن گردیده و منجر به بروز علائم و نشانه های بالینی متعدد می گردند. بنابراین آگاهی آحاد جامعه از بیماریهای غده تیروئید که بطور مستقیم بر سلامت فرد تاثیر دارند، ضروری می باشد، هورمونهای تیروئید در تنظیم متابولیسم بیشتر سلول های بدن و همچنین در رشد و نمو فیزیکی و تکامل سیستم عصبی انسان و حیوانات نقش حیاتی دارند. اهمیت بیولوژیکی ید، شرکت در ساختمان هورمون های تیروئید است. کمبود ید عملکرد تیــروئیـد را دچار اختلال نموده و بر حسب اینکه این کمبود در چه زمانی حاصل شود و نیز بر اساس شدت کمبود آن عوارض و تغییرات حاصله را تحت عنوان اختلال های ناشی از کمـبود ید تقسیم بنــــدی می کنند و آن را بیماری گواتر می نامند. در همین خصوص توصیه به آحاد جامعه نیز آن است که فقط از نمک ید دار تصفیه شده در حد متعارف استفاده نموده زیرا به مقدار کافی ید داشته و فاقد هر گونه ناخالصی است لذا کاملا بدون ضرر و عوارض جانبی است. هیچوقت از نمک دریا و سنگ نمک که تبلیغات نادرستی در مورد مصرف آنها می شود استفاده نکنند زیرا به مقدار کافی حاوی ید نبوده و بعلت داشتن فلزات سنگین و آلودگی با آلاینده های شیمیایی کارخانجات صنعتی که وارد آب دریاها و اقیانوس ها میشوند بسیار مضر بوده و با خطر ایجاد سرطان همراه هستند.  مصرف نمک ید دار برای همه افراد جامعه از دوران کودکی تا کهنسالی ضروری است.