جستجو:  
پنجشنبه 14 مرداد 1400

 
 
مطالب آموزشی گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریها
چاپ
چگونه می توانیم از خود در مقابل ابولا محافظت کنیم؟ اگر مجبور به مسافرت به مناطق آلوده به ابولا در طغیان ابولای 2014 هستید به روش های زیر از خود محافظت کنید: 1 – مکررا" دستان خود را بشویید و یا از محلول های شستشوی دست که پایه الکلی دارند استفاده کنید. 2 – از تماس با خون و ترشحات بدن هر فردی بویژه افراد بیمار اجتناب کنید. 3 – از دستکاری به وسایلی که درتماس با خون یا ترشحات فرد آلوده بوده است خودداری کنید. 4 – بدن فردی را که به د لیل ابولا فوت کرده است لمس نکنید. 5 – خفاش یا پستانداران یا خون و ترشحات آنها را لمس نکنید واز خورد ن گوشت خام این حیوانات خودداری کنید . 6 – از بیمارستان های غرب افریقا که بیماران مبتلا به ابولا در آن درمان می شوند اجتناب کنید. 7 – در صورت بروز تب و سایر نشانه ها از قبیل سردرد، درد عضلانی، اسهال، تهوع، درد معده یا کبودی و خونریزی بلافاصله از مراقبت های پزشکی بهره گیری نمایید. 8 – تا زمان مراجعه پزشک، تماس خود را با مردم محدو کنید و به اماکن دیگر در کنار مراکز درمانی مسافرت نکنید. CDC امریکا به کلیه شهروندان خود توصیه کرده است که از سفرهای غیر ضروری به کشورهای گینه، لیبریا و سیرالئون خودداری کنند. اگرچه اخیرا" تعداد کمی بیمار از نیجریه گزارش شده است اما بنظر می رسد ویروس بطور گسترده ای گسترش نیافته است. همچنین تعداد اندکی بیمار از جمهوری دموکراتیک کنگو نیز گزارش شده است. در حال حاضر CDC امریکا توصیه نمی کند که به سایر کشورهای افریقایی مسافرت نکنید. خطر انتقال ابولا به اکثر مسافرین بسیار اندک است. این بیماری از طریق تماس مستقیم با خون یا سایر ترشحات فرد بیمار منتقل می شود. برای انتقال بیماری به دیگران، بیمار باید دارای نشانه های بالینی باشد. خطر انتقال ابولا در مراحل انتهایی بیماری، زمانی که استفراغ، اسهال و خونریزی ایجاد می شود و امکان پاشیده شدن قطرات آلوده وجود دارد به حداکثر می رسد. به پزشکانی که به مسافرین بازگشته از کشورهای آلوده خدمات درمانی ارائه می کنند توصیه می شود در صورت وجود نشانه های منطبق با بیماری، احتمال ابولا را در نظر داشته باشند . بیماری که دارای علائم ونشانه های بیماری است باید بلافاصله ایزوله شود و به مرکز بهداشت شهرستان مربوطه گزارش شود. Center for disease control and prevention CDC 24/7 گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریها معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/10/18
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1397/08/21
به مناسبت ادغام واکسن هموفیلوس انفلوانزای تیپ b در برنامه ایمنسازی کشور همایش آموزشی یکروزه ای با حضور کارشناسان مسئول پیشگیری و مبارزه با بیماریها، کارشناسان ایمنسازی، کارشناسان مسئول سلامت خانواده و مسئولین آموزش بهورزی شهرستانهای تابعه در تاریخ 14/8/93 در محل سالن اجتماعات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار گردید. دراین سمینار، ضمن تبیین برنامه ادغام واکسن پنتاوالان در برنامه ایمنسازی کودکان، به اهمیت واکسیناسیون در کنترل بیماریهای عفونی، زنجیره سرما و سلامت واکسن و عمچنین عفونت هموفیلوس انفلوانزای تیپ b پرداخته شد. بزودی و طی مراسمی در استان گیلان به طور همزمان در سراسرکشور از واکسن پنتاوالان جهت واکسیناسیون شیرخواران و کودکان استفاده خواهد شد.
 
 
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/10/18
بسمه تعالی CCHF و اهمیت تشخیص به موقع آن : تب خونریزی دهنده ویروسی کریمه کنگو (CCHF ) یا (Crimean Congo Haemorrhagic Fever) یک بیماری خونریزی دهنده تب دار حاد است که بوسیله کنه منتقل می شود و در آسیا ، اروپا و افریقا وجود دارد . مرگ و میر بالا دارد و همه گیریهای داخل بیمارستان آن نیز شایع هستند. با وجودی که بیماری مخصوص حیوانات است ولی موارد تک&S204;گیر و همه&S204;گیری&S204;های ناگهانی این بیماری در انسان ها نیز اتفاق می افتد .نظر به بومی بودن این بیماری در کشور و اهمیت تشخیص به موقع آن به منظور کاهش مرگ و میر در صورت مواجهه با بیماری که سابقه اپیدمیولوژیک مثبت و دارای علائم تب ناگهانی شبیه آنفلوآنزا در فصل گرم سال دارد به این بیماری مشکوک و آزمایش شمارش پلاکت خون درخواست و انجام شود و در صورتی که تعداد آن کمتر از 150هزار در میلی متر مکعب باشد به عنوان مورد محتمل بستری و اقدامات درمانی و تشخیصی اختصاصی انجام شود. بدیهی است تظاهرات خونریزی دهنده با مرگ و میر بالاتری همراه است. در نظام مراقبت C C H Fسه تعریف طبقه بندی شده (مظنون ، محتمل، قطعی) وجود دارد: تعریف مظنون: شروع ناگهانی بیمار با تب + درد عضالت + تظاهرات خونریزی دهنده )شامل: راش پتشی، خونریزی از بینی و مخاط دهان، استفراغ خونی یا ملنا، هماتوری( + یکی از عالئم اپیدمیولوژیک )سابقه گزش با کنه یا له کردن کنه بادست، تماس مستقیم با خون تازه یا سایر بافتهای دامها و حیوانات آلوده، تماس مستقیم یا ترشحات دفعی بیمار قطعی یا محتمل CCHF، اقامت یا مسافرت در یک محیط روستایی که احتمال تماس با دامها وجود داشته اما یک تماس خاص تصادفی را نمیتوان مشخص نمود. تعریف محتمل: موارد مظنون + ترمبوسیتوپنی (کاهش پلاکت کمتر از 150000 در میلیمتر مکعب) که میتواند با لکوپنی (گلبول سفید که از 3000 در میلیمتر مکعب) یا لکوسیتوز (گلبول سفید بیش از 9000 در میلیمتر مکعب) همراه باشد تعریف قطعی: موارد محتمل + تست سرولوژیک مثبت یا جدا کردن ویروس بیماران محتمل C C H F بایستی علاوه بر گزارش فوری به مرکزبهداشت شهرستان ، باید ارجاع فوری به نزدیک ترین بیمارستان و اولین نمونه سرم مطابق دستوالعمل ، نمونه های دوم و سوم بترتیب 5 و 10 روز بعد از نمونه اول تهیه و بیمار تحت درمان با ریباویرین قرار گیرد.
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/10/18
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/10/18
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/10/18
 
 
 
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/10/18
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/10/18
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1393/10/21
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/10/18
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/10/18
 
     
 
 
آمار مراجعات
مهمان :  0
عضو :  0
کل مراجعات :  3145
امروز :  1
دیروز :  0