جستجو:  
پنجشنبه 7 مرداد 1400

 
 
مقدمه

مقدمه وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 

آموزش پزشکی در کشور در طی دهه های پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، دستاوردهای شگرفی را برای نظام سلامت کشور به ارمغان آورده است. خصوصاً پس از ادغام آموزش و پژوهش علوم پزشکی در نظام ارائه خدمات، تربیت نیروی انسانی بخش سلامت با سرعت قابل توجهی انجام گردید. تا آنجا که امروزه شاهدیم که کلیه خدمات سلامت اعم از پیچیده ترین اقدامات تشخیصی و درمانی به دست متخصصان ایرانی ارائه شده و بیماران با اطمینان خاطر در مراکز درمانی داخل کشور مراحل درمان خویش را سپری می کنند.

اما تغییرات اساسی در چهره بیماریهای کشور خصوصا افزایش میزان بار بیماریهای غیرواگیر، ظهور فناوریهای نوین و پیشرفته تشخیصی و درمانی، تغییرات در هرم جمیعتی کشور و .... بازنگری در روند تربیت نیروی انسانی بخش سلامت را در راستای تحقق آموزش پاسخگو بیش از پیش ضروری می سازد.

تحول در نظام آموزش علوم پزشکی با تأکید بر اولویت های کشور به عنوان گام چهارم طرح تحول نظام سلامت مطرح و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خود را به تحقق اثربخش آن متعهد می داند. خوشبختانه حوزه معاونت آموزشی وزارت با هدایت جناب آقای دکتر لاریجانی که تجارب قابل تقدیری در این حیطه دارند، نقشه راه روشنی را برای تحول در آموزش علوم پزشکی ترسیم و برمبنای آن، بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی را تدوین و ان شاءالله به اجرا خواهند رساند. توجه به نیازهای مهم کشور در عرصه سلامت، تأکید بر اعتلای جایگاه دانشگاه ها و ورود به عرصه دانشگاههای هزاره سوم، تحقق آموزش پاسخگو و عدالت محور، بهره مندی از فناوریهای نوین و توجه به نهادینه سازی اخلاق حرفه ای از ویژگی های برجسته ای است که این سند را بسیار کاربردی، اثرگذار و ارزشمند می گرداند.

ضمن تشکر از کلیه همکاران و دست اندرکاران تدوین بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی، امیدوارم کلیه مدیران، اعضای هیئت علمی و کارکنان محترم ستاد و دانشگاههای علوم پزشکی نسبت به تحقق کامل این بسته ها متعهد بوده و در مسیر نیل به اهداف آن از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.

توفیق همگان را در راه اعتلای نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران از خداوند متعال خواستارم.
 

دکتر سعید نمکی

                                                                                                                                                                                            وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
 
 
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1399/09/04