سایت اصلی دانشگاه |  دوشنبه 11 مرداد 1400 English
جستجو:  
رئوس برنامه ها
چاپ

الف – برنامه کودکان


الف  1کودک سالم : برنامه مراقبت کودک سالم راهکاری است برای جداکردن کودکان سالم از کودکان به ظاهر سالم یا مستعد بیماری که هنوز نشانه های بیماری در آنها مستقر نشده است . در حقیقت هدف این برنامه طراحی نظام غربالگری استاندارد مراقبت کودکان صفر تا هشت سال و اجرای آن می باشد .که با ارزیابی کودک از نظر وضعیت عمومی یا نشانه های خطر ، زردی ، تغذیه ، وزن ، قد ، دور سر ، وضعیت دهان ودندان ، بینایی ، تکامل ، واکسیناسیون ، مصرف مکمل های دارویی و آزمایشات اجرا می گردد .

ب – برنامه مانا

این برنامه با بهره گیری ازآخرین وضعیت بیماری و مرگ و ابتلادرکشور( نتایج حاصل از آنالیزبار بیماریها) طراحی گردید به گونه ای که علاوه بر تأمین سلامت کودکان به کیفیت زندگی آنان نیز توجه شود. در این روند از علائم و نشانه های بیماری برای انتخاب داروهای مؤثر و منطقی استفاده می شود . این روند شامل روشهایی برای ارزیابی نشانه های مربوط به بیماری شدید ، ارزیابی وضعیت تغذیه ، واکسیناسیون و نحوه غذا خوردن کودک ، آموزش به والدین درخصوص نحوه مراقبت کودک در منزل ، مشاوره با والدین جهت رفع مشکلات تغذیه و توصیه به والدین در مورد زمان مراجعه مجدد به مرکز بهداشتی می باشد . همچنین شامل توصیه هایی برای کنترل میزان درک والدین در زمینه توصیه های ارائه شده و نشان دادن به آنها در مورد چگونگی دادن اولین نوبت درمان می باشد و تأکید برارزیابی درست بیماریهای شایع و خطرناک ، وضعیت تغذیه و واکسیناسیون ، انجام مداخلات لازم و مؤثر ، تقویت مشاوره با مادر و خدمات پیشگیری کننده دارد .

ج- برنامه ترویج تغذیه با شیر مادر

یکی از چهار استراتژی اتخاذ شده توسط یونیسف که به انقلاب سلامتی کودکان منجر شده است تغذیه کودک با شیر مادر است . فرآیند رشد ونمو کودکان منظم وپیوسته است ولی سرعت آن در سالهای اول عمر بیشتر است و از آنجائیکه برای تأمین رشد وتکامل مطلوب توجه به نیازهای غذایی کودک و مراقبت کافی از او در این دوران از اهمیت ویژه برخوردار است ، برنامه ترویج تغذیه با شیر مادر توجه خود را به نیازهای غذایی کودک از دوران نوزادی تا 2سالگی معطوف کرده است. در این روند آموزش به مادران باردار در خصوص نحوه شیر دهی و تداوم تغذیه نوزاد تا پایان 2سالگی ، انجام مداخلات لازم و مؤثر ، تقویت مشاوره با مادرمد نظر قرار گرفته است .

د- نظام مراقبت مرگ کودکان

نسبت مرگ ومیر کودکان ( U5MR ) از مهمترین شاخص هایی است که نشان دهنده توسعه کشور هاست . علت انتخاب این شاخص به عنوان نمایه توسعه ، تأثیر عوامل مختلف اجتماعی و اقتصادی در کاهش یا افزایش آن است . با مطالعه تاریخچه هر مورد مرگ کودک از زمان دریافت مراقبتهای کودکی و سپس محل و زمان و شرایط بیماری میتوان :

* مراقبتهای کودکی * خدمات اورژانس بین راهی و پیش بیمارستانی

* خدمات اورژانس بیمارستانی * خدمات بیمارستانی

را از نظر کیفیت ، کمیت و سهولت دسترسی بررسی کرد . از این رو اداره سلامت کودکان اقدام به طراحی نظام کشوری مراقبت مرگ کودکان زیر پنجسال نمود و به منظور شناخت عوامل مؤثر در مرگ و میر کودکان و طراحی مداخله مناسب مقررشد برای تمامی موارد مرگ گزارش شده ، پرسشنامه بررسی مرگ تکمیل و در کمیته های کاهش مرگ ومیر کودکان بررسی شود تا با توجه به علت فوت راهکارهای مناسب برای پیشگیری از بروز موارد مشابه ارائه گردد .

تاریخ آخرین به روزرسانی : 1396/05/25
 
آمار مراجعات
مهمان :  0
عضو :  0
کل مراجعات :  235
امروز :  1
دیروز :  2