متن کامل خبر
تاریخ 1398/11/04     تعداد دفعات مشاهده 663 بار     ساعت 12:41:00     گروه خبری اخبار روابط عمومی دانشگاه

رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت در نشست شورای عالی پیوند عضو گیلان، استان گیلان را شایسته تبدیل شدن به قطب شمال کشور در پیوند کبد دانست و بر تاسیس انجمن اهدای عضو در گیلان تاکید کرد.
تصویر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان(وب دا)؛ در این نشست،دکتر مهدی شادنوش – رییس مر کز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت  با بیان اینکه امروزه پیوند اعضا یک انتخاب نیست، بلکه یک ضرورت انکارناپذیر است، گفت:

با توجه به وضعیت همودیالیز و بحث های جمعیتی در کشور و هزینه هایی که برای رشد و پرورش افراد جامعه صرف می شود، یکی از مقرون به صرفه ترین شرایط کشور مساله پیوند است.

وی ضمن تقدیر از زحمات دکتر فاضل، نمایندگان مجلس و مقامات وزارتی، گفت: طی 20 سال گذشته، با همت مراکز دولتی و غیردولتی به ویژه سازمانهای مردم نهاد(سمن) و انجمن عضو ایرانیان، شاخص اهدای عضو  در کشور از 11.26، به 14 رسیده است.

دکتر شادنوش، کادر پزشکی و پیراپزشکی، مرکز درمانی و نیاز خدمت سلامت را در فرایند حوزه سلامت، سه ضلع برای ارایه خدمات سلامت عنوان کرد و افزود: در حوزه پیوند 50درصد از فرایند را فرهنگ جامعه تشکیل می دهد. بنابراین باید برای اقشار مختلف جامعه، فرهنگ سازی شود.

رییس مر کز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: هماهنگی و ارتباط تنگاتنگ بین واحد شناسایی و مرکز فراهم آوری و سمن های غیر دولتی و مردم نهاد در سراسر کشور بوجود آمده  که از اتفاقات خوب در دوسال اخیر  است. در این راستا انجمن اهدای عضو ایرانیان به عنوان یک مرکز غیر دولتی، با هدایت و راهبری دکتر نوبخت رییس هیات مدیره انجمن، دکتر نجفی زاده مدیرعامل انجمن و دکتر قبادی نایب رییس انجمن، در حوزه پیوند توانسته است کارهای بزرگی انجام دهد که قابل تقدیر است.

وی با بیان اینکه استان گیلان با توجه به داشتن پتانسیل های بسیار بالا در زمینه فرهنگ و مسایل اجرایی، از افتخارات کشور محسوب می شود، گفت: حضور تیم پایش وزارت در این دانشگاه، صرفا برای برطرف کردن چالش های موجود در جهت ارتقای شاخص هاست. 

دکتر شادنوش اذعان داشت: استان گیلان در سال 95 در زمینه اهدای عضو، جهش خوبی داشته است ولی در سال های 96 و 97 به دلایلی، دچار کاهش شد و مجددا در سال 98 رشد قابل قبولی داشته است.

 وی با اشاره به اینکه در سال جاری در استان گیلان، 62 مورد مرگ مغزی قابل اهدا صورت گرفته است، اظهار کرد: از این تعداد فقط 18 مورد منجر به اهدا شد. این در حالی است  که صد نفر در گیلان به دلیل عدم دریافت عضو از دنیا رفتند.  

 این مقام وزارتی، با بیان اینکه  1251 نفر بیمار همودیالیزی در استان وجود دارد، یادآور شد: انتظار می رود این استان در طی یکسال، حدود 45 مورد اهدای عضو داشته باشد.

وی سیستم نوین فرآهم آوری و نیروهای آموزش دیده در دانشگاه علوم پزشکی گیلان را از نقاط قوت این استان عنوان کرد و افزود:  نداشتن انجمن اهدای عضو از یک سو و عدم هماهنگی بین واحد شناسایی و مرکز فرآهم آوریی از سوی دیگر، از نقاط ضعف استان گیلان در زمینه پیوند عضو محسوب می شود. لازمه این کار این است که از انجمن های مردمی فعال شوند و هماهنگی بیشتری بین واحدها صورت پذیرد.

وی استان گیلان را شایسته تبدیل شدن به قطب شمال کشور در پیوند کبد دانست و تاکید کرد: برای رسیدن به رتبه 20 در شاخصPMP باید در سال، حداقل 50 مورد پیوند در استان گیلان صورت گیرد. لازمه این امر، هماهنگی بین واحدها  و انجام کار تیمی و گروهی است./ن

نظرات کاربران
نظرشما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :

لطفا برای جستجو در سایت عبارت مورد نظر را جستجو نمایید.

   
Close