جمعه 28 دی 1397
 
 
فرم عضویت
چاپ

نگاهی به آیین نامه تشویقی دانشجویان علوم پزشکی 


انگیزه به احساس یا تفکری اطلاق می شود که باعث گردد شخص برای انجام دادن امری انرژی پیدا کند و یا در رفتار ویژه ای درگیر شود. نیاز ها، علایق، ارزش ها، نگرش ها و منسوق ها عوامل تشکیل دهنده انگیزش هستند.در شرایطی که انگیزه های جامعه دانشگاهی برای تحصیل و فعالیت علمی و تحقیقاتی کاهش پیدا کرده است،یافتن عوامل ضد انگیزه می تواند راهگشای مدیریت دانشگاه باشد.یکی ازعوامل کاهنده انگیزه،کمبود نظام تشویق هدفمند در دانشگاه است.

در نظرخواهی از دانشجویان، عدم بازخورد مناسب ازطرف مسئولان ومجموعه آموزشی نسبت به عملکرد دانشجویان ممتاز، در نظر نداشتن کار های تحقیقاتی و فعالیت های گروهی ارزشمند باعث از بین رفتن رقابت سالم در سطح دانشگاه شناخته شد.درحقیقت دانشجویی شایسته تشویق است که پس از فراغت از تحصیل بتواند با مهارت ها واطلاعات کسب شده در دوران تحصیل همواره با خلاقیت و نوآوری،گرهی از مشکلات جامعه پیرامون خود را بگشاید.

با این نگرش پس از طی نظرخواهی،بررسی متون علمی و نقد توسط دانشگاه های مختلف آیین نامه تشویق دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور در خرداد ماه سال 1380 تصویب و به دانشگاه ها ابلاغ شد.

تحصیلات تخصصی و تکمیلی،استخدام،اعطای بورس تحصیلی و سایر امتیازات، ابزاری برای تشویق فعالیت های دانشجویی باشد.

از جمله فعالیت های علمیپژوهشی که در این آیین نامه به آنها اشاره و امتیازاتی برایشان منظور گشته این موارد

 می باشد:

1.      حضور در پروژه های تحقیقاتی به عنوان همکار

2.      ارائه مقاله در سمینارهای داخلی یا خارجی

3.      ارائه مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی

4.      تالیف و ترجمه کتاب

5.      اختراع ، ابتکار و نوآوری

6.      تدریس در دوره های مختلف آموزشی و پژوهشی دانشگاه

7.      فعالیت اجرایی در حوزه معاونت پژوهشی

کمیته تحقیقات دانشجویی نیز صدور این آیین نامه را به فال نیک گرفته و اعتقاد دارد یکی از بستر های مناسب در جهت اجرای این فعالیتها، حضور در جمع دوستانه و دانشجویی کمیته تحقیقات دانشجویی می باشد.

ما بر این عقیده راسخیم که یکی از مکان هایی که دانشجویان می توانند گرد هم جمع شده و در یک محیط صمیمانه و زیرنظر اساتید دلسوز،تمرین تحقیق نمایند و علاوه بر این فعالیت های مشترک پژوهشی و مدیریت گروهی سایر فعالیتهای اجرایی را تجربه کنند،کمیته تحقیقات می باشد.

لذا از کلیه دانشجویان علاقمند به پژوهش و نیز همه دوستانی که خواهان تجربه فعالیت های گروهی در زمینه علمی هستند،دعوت می شود تا در این کمیته،ما را در اشاعه فرهنگ تحقیق در این دانشگاه یاری نمایند.

 
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1397/03/13