سه شنبه 29 خرداد 1397
تاریخ 1395/05/12     تعداد دفعات مشاهده 581 بار     ساعت 14:47:13     گروه خبري تغذیه

مطالعه ای که اخیرا در Scholars Research Library  به چاپ رسید مصرف روزانه روغن زیتون فرا بکر را برای کاهش دردهای قاعدگی مفیدتر از مصرف ایبوپروفن گزارش کرد.

 

در این مطالعه محققان 60 خانم با محدوده سنی 17 تا 30 سال را به دو گروه 30 نفره تقسیم کردند. تمام این افراد از دردها و انقباض های قاعدگی متوسط تا شدید رنج می بردند و میانگین شدت دردی معادل 6.7 در مقیاس 1 تا 10 داشتند. سپس بر روی هر گروه یک نوع مداخله ضد درد صورت گرفت. گروه اول 25 میلی لیتر (معادل 5 قاشق چایخوری ) روغن زیتون فرا بکر روزانه بمدت 2 ماه دریافت کردند. دریافت روغن زیتون 2 هفته قبل از آغاز چرخه قاعدگی شروع شد. گروه دوم نیز  400 میلی گرم ایبوپروفن، 3 بار در روز، در طی 3 روز اول چرخه قاعدگی دریافت کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد که در گروه مصرف کننده  روغن زیتون فرابکر میانگین درد در ماه اول 2.4 و در ماه دوم 1.4 بود. درصورتی که نتایج در گروه مصرف کننده ایبوپروفن بسیار کمتر هیجان انگیز بود. زیرا میانگین درد در ماه اول به 4.7 و در ماه دوم به 2.4 رسید. بنابراین نه تنها با مصرف روغن زیتون فرابکر، میزان درد بیشتر کاهش یافت بلکه این روند نزولی نیز با ادامه  مصرف روغن زیتون ادامه داشت.

محققان معتقدند ترکیب پلی فنولی موجود در روغن زیتون به نام اولئوکانتال، که خواص آنتی اکسیدانی دارد، عملکرد ایبوپروفن را تقلید میکند. درواقع مطالعات پیشین نشان داده بودند که اولئوکانتال به مهار تولید یک مولکول التهابی به نام پروستاگلاندین کمک میکند. همچنین توانایی روغن زیتون فرابکر در مقابله با التهاب دارای خاصیت تجمعی نیز می باشد. به این معنی که با استمرار دریافت این ترکیب غذایی ، خاصیت تسکین دهندگی درد بیشتری مشاهده می شود. بنابراین بهتر است قبل از شروع درد مصرف آن را شروع کنید.

حرارت دادن می تواند محتوای  اولئوکانتال را مقدار کمی کاهش دهد اما همچنان در مقایسه با دیگر ترکیبات فنولیک موجود در روغن زیتون پایدارتر است. همچنین محتوای اولئوکانتال در روغن زیتون فرابکر تازه دارای بالاترین مقدار است .

 

معصومه فلاح کاظمی (مشاور تغذیه و رژیم درمانی)

 Reference: www.prevention.com


نظرات کاربران
نظرشما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :