چهارشنبه 30 خرداد 1397
تاریخ 1395/03/25     تعداد دفعات مشاهده 786 بار     ساعت 14:17:06     گروه خبري بهداشت محیط

پدروس ها که به آنها دراکولا ، بللوس و یا شب سوز، تله گز، چی سوزان،پشه پیاز نیز گفته می شود بدنی باریک و کشیده به رنگدو رنگ قرمز و قهوه‌ای بند بنداست.این بندپای کوچک که به اژدهای حشرات مناطق گرم و مرطوب معروف است به واسطه سمی که در بدن خودش دارد، فاقد دشمن طبیعی است و حتی پرندگان نیز از خوردن آن خودداری می‌کنند.این حشره نسبت به تغییرات شدید دمایی و کاهش رطوبت بسیار حساس بوده و به همین دلیل با پناه بردن به محیط های مناسب سعی در برطرف ساختن این ضعف خود می نمایند. بدین لحاظ در مناطقی که تغییرات روزانه ، فصلی و محلی حرارت و رطوبت محیط زیاد باشد زیستگاه پدروس خواهد بود. پدروس ها بشدت از تابش آفتاب گریزان هستند و به هنگام روز در سایه پناه می گیرند اما در مقابل تمایل زیادی به نورهای مصنوعی دارند و به همین دلیل شب هنگام به اماکن مسکونی هجوم می آورندقدرت پرواز این حشرات به قدری بالا است که از فاصله 79 کیلومتری ساحل دریا به سوی نور کشتی جذب می شوند..

اپیدمیولوژی: درماتیت پدروس بیشتر در قسمت های فاقد پوشش بدن نظیر دست ها، صورت و گردن عارض میشود تعرق زیاد و حمام گرفتن موجب حساسیت بیشتر پوست نسبت به نفوذ و اثر پدرین می شود.از سوی دیگر هم زمانی اوج فعالیت پدروس ها با فصل گرما و عرق زیاد و نهایتا استفاده از لباس کم و احیانا آستین کوتاه موجب افزایش میزان تماس این حشرات با انسان می گردد. در شمال ایران وفور زیاد درماتیت و عوارض پوستی ناشی از پدروس ها به دلیل وجود شرایط مساعد پرورش و تکثیر پدروس ها و جمعیت بالای آنهاست . عارضه در تمام گروه های سنی از هر دو جنس و از هر شرایط اجتماعی و طبقاتی به یک نسبت مشاهده می شود. همان طور که پیش تر بدان اشاره شد حرکت حشره روی سطح بدن مسئله ای ایجاد نمی کند اگر چه احتمال گاز گرفتن حشره وجود دارد اما موجب پدروسیس نخواهد شد فقط در صورت کشته شدن و له شدن  حشره روی پوست و مالیده شدن همولنف روی آن پس از دو روز عوارض ظاهر می شود که تا 10 تا 30روز بعد تشدید می گردد. ضایعه مزبور ایمنی نمی دهد و قابل سرایت هم نیست.

پیشگیری: بهترین راه اجتناب از عارضه درماتیت خطی ،کاهش تماس انسان با حشره است به این منظور می توان با انجام اقدامات ذیل به طرز قابل ملاحظه ای از احتمال تماس انسان با حشره کاست:

- برطرف کردن علف های هرز از اطراف منازل مسکونی.

-گذراندن شب در داخل اماکن انسانی.

-کاستن از تعداد لامپ های روشن و خاموش کردن لامپ های غیر ضروری.

- عدم استفاده از لامپ های بخار جیوه نئون و فلورسنت.

- نصب پرده هایی که مانع از عبور نور می شوند.

- نصب توری بروی درب و پنجره با مش کمتر از1.5*1.5 میلی متر.

- شستشوی سریع محل له شدن حشره با آب و صابون.
:در چند ساله اخیر مطالعات درمانی زیادی بر همین اساس صورت گرفته که نتایج آن ها به شرح ذیل می باشد:

 - در صورت آگاهی از تماس با سم پدرین بلافاصله بایستی محل تماس را با آب و صابون شست.

 - در صورت بروز عارضه حداقل در طی ۴۸ ساعت اول باید از خاراندن محل عارضه خودداری نمود.

-  استفاده کرم های استروئیدی و آنتی هیستامین موجب کاهش شدت علایم و جلوگیری از خارش خواهد شد که نهایتا مانع از بروز عفونت های ثانوی می گردد.  برای جلو گیری از عفونت های ثانوی تجویز آنتی بیوتیک ها نیز توصیه می شود. اما در صورت تمیز نگه داشتن سطح زخم و یا شست شوی آن با مواد آنتی سپتیک مانند الکل نیازی به استفاده از آن نخواهد بود.     

  آرام قاسم پور(کارشناس بهداشت محیط بیمارستان سیدالشهداء)
نظرات کاربران
نظرشما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :