متن کامل خبر
تاریخ 1397/04/21     تعداد دفعات مشاهده 1000 بار     ساعت 11:01:41     گروه خبري اخبار روابط عمومی دانشگاه

به منظور اجتماعی سازی مقوله سلامت و به همت دانشگاه علوم پزشکی گیلان، اولین نشست مجمع سلامت شهرستان آستانه اشرفیه، در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان، برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب دا)؛ به منظور اجتماعی سازی مقوله سلامت و در راستای ارتقای همه جانبه سلامت در استان گیلان، اولین نشست مجمع سلامت شهرستان آستانه اشرفیه، پیش از ظهر امروز – پنچ شنبه با حضور فرماندار، رییس شبکه بهداشت و درمان، مدیران دستگاه های اجرایی شهرستان و جمعی از مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

مهندس رحیم حیدری-فرماندار شهرستان آستانه اشرفیه، در این نشست، ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن دهه کرامت و ولادت حضرت معصومه و ولادت امام رضا (ع)  گفت: راه انداری کانون های سلامت محلات با کمک دانشگاه علوم پزشکی گیلان گام مهمی در جهت کمک به سلامت مردم است که باید با شناخت درست و صحیح از نیازهای جامعه، برنامه ریزی شود تا به رفع مشکلات مردم کمک کند. وی در ادامه از کمک خیرین این شهرستان تشکر کرده و از مسوولان خواست تا مردم را به این امر خدا پسندانه تشویق نمایند.

دکتر علی داودی- معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز ضمن تقدیر و تشکر از استقبال مسوولان شهرستان آستانه اشرفیه از برگزاری اولین نشست مجمع سلامت این شهرستان، گفت: دولت تدبیر و امید با اجرایی کردن طرح تحول نظام سلامت، گامی بسیار مهم و اساسی در حوزه درمان برداشت و اجرایی شدن این طرح آلام بسیاری از اقشار مختلف مردم در حوزه های درمانی را مرتفع ساخت.

دکتر داودی خاطر نشان کرد: اجرای طرح تحول نظام سلامت و توجه به مقوله سلامت، هدیه مقام معظم رهبری به مردم کشور بود که در دولت تدبیر و امید به فعلیت درآمد. وی ادامه داد: همان گونه که طرح تحول سلامت توانسته بسیاری از مشکلات درمانی مردم جامعه را رفع کند، پرداختن به مقوله اجتماعی سلامت نیز می تواند، معضلات حوزه اجتماعی سلامت را مرتفع نماید.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به این که بسیاری از مردم جامعه برای یافتن پاسخ سوالات مربوط به سلامت خود را از جاهایی غیر از دستگاه سلامت، همچون سایت ها و فضاهای مجازی اقدام می کنند، تصریح کرد: یافتن پاسخ سوالات سلامت محور در فضاهای مجازی و منابع غیر معتبر می تواند منجر به آسیب های مختلفی در سطح جامعه شود. در این زمینه، راه اندازی مجمع سلامت شهرستان و به تبع آن راه اندازی کانون سلامت محله می تواند به عنوان مکانی امن و در دسترس برای دستیابی به بسیاری از این پرسش ها استفاده شود. 

وی خاطر نشان کرد: هنوز بسیاری از مردم مراکز مشاوره ما را نمی شناسند و این کانون ها می تواند بیماری ها یک منطقه را شناسایی و پی گیری کند تا آسیب ها و هزینه های درمانی و دارویی در جامعه کاهش یابد.

وی در ادامه بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان با داشتن 15 هزار پرسنل، 8 دانشکده و 26 بیمارستان، مدیریت 25 درصد از عوامل تاثیر گذار بر مقوله سلامت را بر عهده دارد و 75 درصد دیگر عوامل موثر بر مقوله سلامت در خارج از حیطه وزارت بهداشت است، که امیدواریم با تشکیل مجمع سلامت در شهرستان ها و افزایش مشارکت مردم ، بتوانیم  سایر عامل را کنترل نماییم.  

دکتر داودی یاد آور شد: همان طوری که خانه های بهداشت در روستاها بر جمعیت تحت پوشش خود اشراف دارند و در تمامی زمینه های بهداشتی و درمانی روستاییان نظارت می کنند، کانون های سلامت محلات نیز می توانند با مشارکت مردم و همه دستگاه های اجرایی در یک شهرستان در خصوص ارتقای سلامت همه جانبه آن شهرستان نقش ایفا کنند. pasting

وی خاطر نشان کرد: هنوز بسیاری از مردم مراکز مشاوره ما را نمی شناسند و این کانون ها می تواند بیماری ها یک منطقه را شناسایی و پی گیری کند تا آسیب ها و هزینه های درمانی و دارویی در جامعه کاهش یابد.

دکتر داودی تاکید کرد: برای این که مردم اطلاعات مورد نیاز خود را از جاهای نامعتبر دریافت نکنند، ما باید اطلاعات درست و مورد نیاز آنان را در دسترس آن ها قرار دهیم که کانون سلامت محله می تواند در این مسیر راهگشا باشد و یکی از اهداف دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای اجرایی کردن مقوله اجتماعی کردن سلامت، افزایش سواد سلامت مردم می باشد. 

در ادامه دکتر محمد رضا محدث- مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان آستانه اشرفیه نیز ضمن خیر مقدم و تقدیر و تشکر از همه دستگاه های اجرایی که به دعوت دانشگاه علوم پزشکی گیلان لبیک گفتند و در این نشست حضور پیدا کردند، به موضوع اجتماعی شدن مقوله سلامت، اشاره کرد و استقرار این مهم را نیازمند همراهی و مشارکت همه سازمان‌ها و دستگاه های اجرایی دانست./ب

نظرات کاربران
نظرشما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
Close