متن کامل خبر
تاریخ 1397/03/31     تعداد دفعات مشاهده 1724 بار     ساعت 13:05:31     گروه خبري اخبار روابط عمومی دانشگاه

اولین همایش تجلیل از خیرین سلامت استان گیلان، با حضور دبیر کل مجمع خیرین سلامت کشور و رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مسوولان و اعضای مجمع خیرین سلامت گیلان و جمعی از خیرین سلامت استان در رشت برگزار شد و طی آن از 33 خیر حوزه سلامت در گیلان تقدیر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب دا)؛ اولین همایش تجلیل از خیرین سلامت استان گیلان، به همت دانشگاه علوم پزشکی گیلان و مجمع خیرین سلامت گیلان، صبح امروز (پنجشنبه)؛ با حضور دبیر کل مجمع خیرین سلامت کشور و رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مسوولان و اعضای مجمع خیرین سلامت گیلان و جمعی از خیرین سلامت استان در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی برگزار شد.

همه نهادها و سازمانها باید به حوزه سلامت ورود کنند

دکتر حسینعلی شهریاری دبیر کل مجمع خیرین سلامت کشور و رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، ضمن تقدیر از برگزار کنندگان این همایش، اظهار داشت: بسیار خرسندم که امروز در دیار بزرگانی چون آیت اله بهجت، میرزا کوچک خان ، شهید املاکی و ... هستم .

دبیر کل مجمع خیرین سلامت کشور، ضمن بزرگداشت یاد و خاطره مرحوم نیری - دبیر کل سابق مجمع خیرین سلامت کشور، با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری؛ "از ظرفیت خیرین کشور غافل نشوید"، گفت: در حال حاضر 76 مجمع خیرین سلامت در کشور در جذب کمک های خیرین فعالیت دارند و در همه استان ها علاوه بر شوراهای خیرین سلامت، سازمان های مردم نهاد (سمن ها) نیز در حوزه های مختلف کمک می کنند.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، مقوله پیشگیری و بهداشت را در حوزه نظام سلامت از اولویت های حوزه سلامت عنوان کرد و افزود: وقتی مردم در زمینه پیشگیری از بیماریها و خود مراقبتی آگاهی داشته باشند، کمتر بیمار می شوند و در نتیجه هزینه های درمان نیز بشدت کاهش پیدا می کند.

وی با اشاره به گسترش زندگی ماشینی ، بازگشت به سبک زندگی اسلامی را ضروری ذکر کرد و تحرک و فعالیت، تغذیه سالم و دوری از فست فودها را جهت پیشگیری از بیمای های غیر واگیر موثر دانست.

دکتر شهریاری با اشاره به راه اندازی شورای سلامت زنان، اظهار داشت: با توجه به تاثیر گذاری زنان در جامعه می توان از این قشر در حوزه سلامت بهره مند شد. زنان بسیار زیادی در کشور در حوزه خیرین سلامت کارهای بسیار خوبی انجام داده اند و در این زمینه می توانند بسیار تاثیرگذار باشند.

وی با بیان این که اقدامات خیرین سلامت اگر به سمت و سوی پیشگیری و بهداشت پیش برود، کمک شایانی به سلامت جامعه خواهد کرد، یادآور شد: بحث کمک های خیرین، فقط محدود به بخش بهداشت و درمان نیست و در سایر زمینه ها از جمله آموزش و پژوهش نیز می توانند مثمر ثمر باشد.

دکتر شهریاری ضمن تقدیر از خیرین سلامت گیلان، گفت: خوشبختانه خیرین زیادی در استان گیلان، به حوزه سلامت کمک های شایانی کرده اند که انشاا... این کمک ها برای آنها باقیات و صالحات خواهد بود.

دبیر کل مجمع خیرین سلامت کشور ، با اشاره به گردشگر پذیر بودن استان گیلان، تلاش دست اندرکاران حوزه سلامت استان را قابل تقدیر ذکر کرد و خاطرنشان شد: در عرصه سلامت کار گروهی بسیار ارزشمند است. زیرا پرداختن به مقوله بهداشت و درمان فقط وظیفه نهاد خاصی نیست، بلکه سازمان ها و نهادهای دیگر نیز باید در این حوزه ورود کنند، تا بتوانیم به جامعه ای سالم دست پیدا کنیم.

خیرین سلامت، احیاگران انسان های دردمند هستند

آیت اله فلاحتی- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه رشت، اظهار کرد: اسلام تاریخچه وسیعی در زمینه دانش طب دارد و همواره عالمان جهان اسلام، در کتب مختلف اسلامی به دین و دانش طب، در کنار هم اشاره کرده اند. در گیلان نیز از نظر نیروی انسانی کمبود نداریم بلکه نیاز به منابع مالی و تجهیزات به ویژه در حوزه سلامت، بیشتر به چشم می خورد.

وی با اشاره به این که در حال حاضر مردم در معرض انواع بیماری های جسمی و روحی قرار دارند، گفت: مردم به مقوله پیشگیری توجه کمتری نسبت به درمان دارند. بنابراین لازم است مسوولان امر، پیشگیری را بر درمان مقدم بدانند و در زمینه آگاهی مردم بیشتر تلاش کنند.

امام جمعه رشت، خاطرنشان شد: روایات زیادی در اسلام در زمینه نجات جان بیماران آمده است که هرکس جان یک نفر را نجات دهد، مانند این است که همه انسانها را نجات داده است. بنابراین خیرین سلامت، احیاگران انسان های دردمند هستند و در دین اسلام از جایگاه ویژه ای در دنیا و آخرت برخوردارند.

بسیاری از مراکز پیشرفته علمی در جهان، به دست خیرین بنا نهاده شده است

دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک- رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این همایش گفت: برخی از ارزش ها، در یک زمان و یک منطقه خاص باعث اعتبار و احترام افراد می شود ولی یکسری از ارزش ها مربوط به یک زمان و یک مکان خاص نیست و فراتر از زمان و مکان قرار می گیرد از جمله این ارزش ها می توان به کسب علم و دانش، نیکی به والدین و بزرگان و انجام کارهای خیر اشاره کرد. همان طور که در قرآن کریم آمده است کسانی که برای رضای خدا از جان و مال خود می گذرند از جایگاه ویژه ای برخوردارند. بنابراین شهدای گرانقدر با جانفشانی و خیرین، با انفاق اموال خود، نزد پروردگار، بسیار ارزشمند هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با بیان این که با توجه به این که در عصر حاضر، تغییرات و تحولاتی زیادی در زمینه حوزه سلامت صورت گرفته، تصریح کرد: در بسیار از کشور های جهان، منابع دولتی جوابگو نیازهای جامعه نیست. همانطور که می دانیم بسیاری از مراکز پیشرفته علمی در جهان، به دست خیرین بنا نهاده شده است. در گیلان نیز شاهد چنین نمونه های هستیم که می توان به بیمارستان پورسینا ی رشت که بنای اولیه آن توسط جمعی از خیرین بنا نهاده شده است، اشاره کرد.

 حوزه سلامت فراتر از درمان
این مقام مسوول، حوزه سلامت را فراتر از درمان دانست و گفت: سلامت یعنی برخورداری از آسایش جسمی، روحی و اجتماعی. بنابراین کسانی که از جسم و روان سالم برخوردار باشند و نقش فعال اجتماعی نیز داشته باشند، انسان های سالم محسوب می شوند. بنابراین مشارکت در فعالیت های اجتماعی می تواند در سلامت انسان بسیار موثر باشد.

دکتر یوسف زاده با بیان این مطلب که برای یافتن سرمایه های ارزشمند کشور، نباید فقط به منابع زیر زمینی اکتفا کرد، یادآور شد: بلکه بسیاری از سرمایه ها در مغز جوانان کشور وجود دارد که مسوولین باید برای بهره مندی از این ظرفیت ها ، در این زمینه برنامه ریزی کنند.

وی افزود: فعالیت نخبگان و اندیشمندان گیلان در شرکت های دانش بنیان جایگاه ویژه ای برای این استان فراهم کرده است که امیدوارم با برنامه ریزی درست بتوان از این ظرفیت ها بهره مند شد و در راه اعتلای جامعه و برخورداری مردم از سلامت گام های موثری برداشته شود.

 باید تلاش کنیم خیرین استان را به سمت و سوی حوزه سلامت سوق دهیم

دکتر بهبودی- رییس مجمع خیرین سلامت گیلان گفت: علیرغم تلاش های دست اندرکاران حوزه بهداشت و درمان، با توجه به گستردگی حوزه ها و وظایف وزرات بهداشت، اعتبارات و بودجه های مصوب، جوابگوی نیازهای خدمات بهداشتی درمانی کشور نیست. بنابراین بهره مندی از پتانسیل و کمک های مردمی لازم و ضروری به نظر می رسد. با توجه به گسترش تکنولوژی و ورود تجهیزات جدید به عرصه بهداشت و درمان، باید تلاش کنیم تا خیرینی که تمایل به کمک رسانی دارند، به سمت و سوی حوزه سلامت سوق داده شوند. خوشبختانه در استان گیلان در 12 سال اخیر با مشارکت سازمان ها و نهادهای ذیربط در جلب کمک های مردمی اقدامات قابل توجهی صورت گرفته است.

خیرین مدرسه ساز و حوزه سلامت بیشترین فعالیت را در کشور دارند

مهندس کوچکی نژاد رییس مجمع نمایندگان استان در مجلس، نیز با بیان این که دو مجموعه آموزش پرورش و علوم پزشکی بیشترین خدمات را به مردم ارایه می کنند و خیرین مدرسه ساز و حوزه سلامت بیشترین فعالیت را در کشور دارند، خواستار توجه ویژه به حوزه سلامت و سوق دادن کمک خیرین در این حوزه شد.

در پایان، از 33 خیر سلامت، 4 انجمن خیریه، 5 موسسه خیریه و 5 کانون خیریه ای در گیلان، تقدیر شد و حاضران از مراکز بازسازی شده توسط خیرین در قدیمی ترین بیمارستان گیلان - پورسینا، بازدید کردند.

گفتنی است: پخش کلیپ، اجرای موسیقی زنده و اهدای لوح و تندیس به خیرین از دیگر برنامه های این همایش بود./ن

 
 
 
نظرات کاربران
نظرشما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
Close