متن کامل خبر
تاریخ 1397/03/30     تعداد دفعات مشاهده 1283 بار     ساعت 10:42:06     گروه خبري اخبار روابط عمومی دانشگاه

سومین جلسه شورای توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی استان گیلان با حضور مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان و نمایندگان دستگاه های اجرایی گیلان، تشکیل شد و طی آن شناسایی و جذب نیروهای نخبه در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی گیلان، قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب دا)؛ دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک-رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، در این نشست با اشاره به تشکیل شورای توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی در استان گیلان، طی سالهای اخیر، گفت: دانشگاه علوم پزشکی گیلان، توانست با ترسیم نقشه استراتژیک و تدوین برنامه راهبردی در راستای چشم انداز 10ساله ، علاوه بر پرداختن به حوزه های درمانی و بهداشتی، به مقوله علوم پایه و رشته های بین رشته ای که از اهمیت ویژه ای برخوردار است، نیز بپردازد.

 شناسایی و جذب نیروهای نخبه در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی گیلان
دکتر یوسف زاده، بحث کاربردهای بالینی و تقویت رشته های بین رشته ای و مهندسی بافت را از دیگر برنامه نوین سلامت استان عنوان کرد و خاطر نشان کرد: مشارکت دانشگاه علوم پزشکی گیلان و سازمان های ذیربط مانند دانشگاه گیلان، دانشگاه آزاداسلامی، جهاد دانشگاهی، پارک علم و فناوری و سایر سازمان ها، موقعیت ویژه ای برای استان گیلان فراهم آورده تا در مسیر آینده علمی، در جهت کاربردی و عملیاتی شدن تحقیقات علمی گام های موثری برداشته شود. در این زمینه، برای توسعه فعالیت ها،  شناسایی و جذب نیروهای نخبه استان در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی گیلان قرار دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشی گیلان، با اشاره به این که در یک سال اخیر، هفت پیوند موفقیت آمیز کبد در گیلان صورت گرفته است، تصریح کرد: انجام عمل پیوند مغز استخوان، قلب و ریه نیز از جمله اقدامات در دست انجام دانشگاه است، که نیاز به همکاری های بین بخشی دارد. زیرا بحث پیوند و زیرساخت های بالینی و علوم پایه نقش ویژه ای در زمینه سلول های بنیادی ایفا می کنند. وی افزود: راه اندازی رشته های بین رشته ای پزشکی مانند PHD سلول کاربردی و مهندسی بافت نیز در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی گیلان قرار دارد.

این مقام مسوول، خاطرنشان کرد: همزمان با تاسیس مجتمع پیشرفته پزشکی ، دو کار گروه علوم اعصاب و ژنتیک نیز در کنار این مجتمع در زمینه سلول های بنیادی فعالیت خواهند داشت. در این راستا بحث نانوتکنولوژی مکمل این دو کارگروه خواهد بود. همچنین راه اندازی آزمایشگاه اختصاصی در زمینه سلول های بنیادی از دیگر برنامه های در دست اقدام دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.

دکتر یوسف زاده با بیان این مطلب که شناسایی ظرفیت ها، منابع، امکانات و تجهیزات حوزه سلول های بنیادی همت و عزم جمعی می طلبد تا فعالیت های علمی متمرکز شود، یاد آور شد: از سوی دیگر داشتن چشم انداز و برنامه راهبردی مشخص در این زمینه، از دیگر ضروریات است. بنابراین هرحوزه باید نسبت به تدوین برنامه عملیاتی خود  اقدام کند.

توسعه مشارکت های بین بخشی در سازمانها می تواند بستر مناسبی برای ارتقای فعالیت ها در حوزه سلول های بنیادی باشد
وی کمک خیرین سلامت را در جهت تامین منابع شرکت های دانش بنیان اثرگذار عنوان کرد و افزود: حضور اندیشمندانی مانند پرفسور سمیعی در استان گیلان نقطه عطفی در همکاری های بین سازمانی فراهم کرده است ولی لازم است در این حوزه، نگاه بین المللی داشته باشیم و از ظرفیت های سایرین نیز بهره مند شویم. در این راستا، توسعه مشارکت های بین بخشی در سازمانها می تواند بستر مناسبی برای ارتقای فعالیت در حوزه سلول های بنیادی باشد.

دکتر یوسف زاده چابک در پایان با بیان این که راه اندازی منطقه علمی دره سفید رود در زمینه توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی، با بهره گیری از ظرفیت های موجود در این استان، در جهت رسیدن به اعتلای علمی کشور ، این استان می تواند به عنوان پایگاه ویژه خاورمیانه مطرح شود.

دکتر نعمتی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز با بیان این که مراکز علمی استان گیلان علیرغم اقدامات خوبی که انجام داده اند، افزود: خوشبختانه با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های خوبی که در اسنان گیلان وجود دارد و با مشارکت دانشگاه گیلان و سایر سازمان های ذیربط به سمت عملیاتی شدن برنامه ها  پیش می رویم.

ارایه گزارش از وضعیت ستاد بنیاد کشور و استان، ضرورت تعریف برنامه عملیاتی هر حوزه، شناسایی نخبگان، استفاده از پتانسیل های ریاست جمهوری، هدایت خیرین سلامت در جهت کمک به ستاد سلول های بنیادی و تشکیل صندوق حمایت، از مباحث مطروحه در این جلسه بود.

در پایان، حاضرین در جلسه ضمن اعلام آمادگی برای مشارکت با شورای توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی استان، نقطه نظرات و پیشنهادات خود را ارایه کردند.

سومین جلسه شورای توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی گیلان، صبح امروز ( چهارشنبه)؛ به همت دانشگاه علوم پزشکی گیلان و با مشارکت؛ نمایندگان دانشگاه گیلان، آموزش و پروش، شهرداری رشت، جهاد دانشگاهی، پارک علم و فناوری،  مسوولین شرکت های فناور، انجمن نخبگان گیلان ، اساتید حوزه فناوری سلول های بنیادی در سالن اجلاس ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد. /ن

نظرات کاربران
نظرشما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
Close