متن کامل خبر
تاریخ 1397/03/12     تعداد دفعات مشاهده 2069 بار     ساعت 19:21:15     گروه خبري اخبار روابط عمومی دانشگاه

در نشست مشترک مجمع نمایندگان گیلان و هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی گیلان، بر بهبود خدمت رسانی در حوزه سلامت تاکید شد و طی آن نمایندگان استان برای کمک به ارتقای وضعیت موجود اعلام آمادگی کردند.
به گزارش پایگاه خبری دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب دا )؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این نشست ضمن خیر مقدم و آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان ، با اشاره به فعالیت های دو سال اخیر حوزه سلامت در گیلان، گفت : داشتن برنامه راهبردی می تواند 90 درصد موفقیت یک دستگاه را تضمین کند، در این زمینه دانشگاه علوم پزشکی گیلان از سال 95 با تدوین برنامه راهبردی درصدد بهبود فعالیت ها و اقدامات حوزه سلامت در استان برآمده است.
برای رسیدن به تعالی باید تفکر استراتژیک در همه سطوح نهادینه شود
دکتر شاهرخ یوسف زاده، ضمن تبیین برنامه راهبردی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، خاطر نشان کرد: صرفاٌ با داشتن برنامه استراتژیک نمی توان به موفقیت دست یافت و برای رسیدن به تعالی باید برنامه تفکر استراتژیک در همه حوزه ها و سطوح دانشگاه نهادینه شود.
وی با اشاره به بودجه تفضیلی سال 97 ، گفت : 753 میلیارد تومان در بحث بودجه عمومی 717 میلیارد تومان در بحث بودجه اختصاصی پیش نیازبینی شده بود اما آن چیزی که ابلاغ شد در مجموع بودجه عمومی و اختصاصی 1323 ملیارد تومان بود. در حالی که هزینه های پیش بینی شده 1591 میلیارد تومان است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از اندازه گیری میزان بهره وری در دانشگاه به عنوان یک اتفاق جدید یاد کرد و گفت : در دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سال 94 به ازای هریک نفر نیروی انسانی 23 میلیون تومان درآمد ایجاده شده است که در سال 95 این مبلغ به 29 میلیون تومان و در سال 96 به 46 میلیون تومان رسیده است این در حالی است که میزان نرمال کشوری 50 میلیون تومان اعلام شده است .
وی خاطر نشان کرد : تمامی این اعداد و ارقام براساس مستندات آماری ارایه شده از سوی حسابرسی و هیات امنا دانشگاه می باشد.
در حال حاضر 8 بیمارستان رشت، کار یک بیمارستان را انجام می دهند!
دکتر یوسف زاده ادامه داد: وضعیت گیلان به گونه ای است که در حال حاضر 8 بیمارستان رشت، کار یک بیمارستان را انجام می دهند، در حالی که همه این خدمات را می توان با راه اندازی یک بیمارستان جامع مرتفع کرد و از هزینه های گزاف و سرگردانی بیماران جلوگیری کرد .
دکتر یوسف زاده، تصریح کرد: کلان شهر رشت تنها مرکر استان در ایران است که فاقد بیمارستان جامع می باشد. وی از غربالگری بیماری های غیر واگیر طی سال های اخیر و راه اندازی مرکز پیوند در گیلان ، استقرار کد مدیریت بیماری های سکته مغزی و قلبی در بیمارستان پورسینا و حشمت ، بهبود اورژانس هایمرکز درمانی ریفرال ، توسعه خدمات اورژانس 115 در استان ، فعال کردن توسعه نظارت معاونت درمان که در سال های گذشته عملاً غیر فعال بوده، راه اندازی واحد بین الملل در حوزه سلامت ، اجرای پایش عملکرد اعضای هیات علمی ،انجام تمهیدات لازم برای راه اندازی دانشکده مجازی و راه اندازی مجتمع فناوری های پیشرفته پزشکی و تشکیل کارگروه سلول های بازساختی ، ایحاد و توسعه شرکت های دانش بنیان که تا سال 94 حتی یک مورد هم در دانشگاه راه اندای نشده بود از جمله اقدام های حایز اهمیت دانشگاه علوم پزشکی گیلان نام برد .
رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از خرید متمرکز دارو و تجهیزات که منجر به مدیریت هزینه و کاهش 12 میلیارد تومانی هزینه ها در سال 96 نسبت به سال 95 شد به عنوان یکی از اقدامات موثر یاد کرد و گفت : این در حالی است که تعداد بیماران و عمل های جراحی در این مدت افزایش یافته بود .
حضور دارو ساز بالینی در مراکز درمانی، تجویز مصرف منطقی دارو، استقرار طرح اجتماعی شدن سلامت، ارتقای سطح آموزش به شهروندان ، فرآوری دو محصول استراتژی گیلان چای و برنج ، راه اندازی و توسعه سیستم تصفیه فاضلاب بیمارستانی، استقرار موفق نظام مدیریت سندرومیک برای اولین بار در کشور و ایجاد یک الگو برای منطقه خاورمیانه از دیگر دستاوردهای حوزه سلامت طی دو سال اخیر عنوان شد.
در ادامه رییس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تجارب و تخصص نمایندگان گیلان و تلاش بی وفقه آن ها برای اعتلا و پیشرفت استان گفت : دو دستگاه آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی از دستگاه هایی هستند که با وسعت خود بیشترین خدمت را به مردم ارایه می کنند.
داشتن مرکز جامع درمان در گیلان از نیازهای اصلی استان است
جبار کوچکی نژاد با بیان این که داشتن مرکز جامع درمان در گیلان از نیازهای اصلی استان است، افزود : علاوه بر درمان داشتن مرکز علم و فناوری در گیلان از ضروریات است که باید در اولویت احداث قرار گیرد.
رییس مجمع نمایندگان گیلان بر لزوم استقرار شکت های دانش بنیان در گیلان تاکید کرد و ادامه داد : طبق رایزنی های صورت گرفته ستاد فرمان امام قول مساعدت و همکاری با این شرکت ها را داده است .
سهم گیلان در اعتبارات بهداشت و درمان بسیار ناچیز است
نماینده مردم رشت در مجلسشورای اسلامی با اشاره به تخصیص اعتبارات تخصیص یافته از صندوق توسعه ملی کل کشور بیان کرد: سه هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به کل کشور اختصاص یافته اما سهم گیلان در بهداست و درمان بسیار ناچیز است .
کوچکی نژاد در ادامه با اشاره به تشکیل منطقه علم و فناوری، اجرایی شدن این ایده را از جنبه اشتغال زایی و مهیا شدن فضا برای استفاده از نیروهای متخصص، بسیار ارزشمند دانست.
نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با مقایسه اعتبارات حوزه بهداشت درمانکشور با کشورهای توسعه یافته، گفت: اعتبار در نظر گرفته شده در بخش درمان و بهداشت کافی نیست و از اکثر کشورها عقب هستیم.
اسدالله عباسی با اشاره با الزام گیلان در داشتن مرکز جامع درمان، افزود: داشتن مرکز جامع درمان در استان از ضروریات است و نمایندگان ،حامی دانشگاه در احداث این مرکز هستند . وی با اشاره به ایجاد بیمارستان مگا هاسپیتال در رشت و قطب های سلامت در استان، آمادگی مجمع نمایندگان برای همکاری و پی گیری های لازم را اعلام کرد و با اشاره به لزوم افزایش نظارت در حوزه درمان در کشور خواستار نظارت در ارجاع بی مورد بیماران به بخش خصوصی شد.
نماینده مردم رودبار نیز با تاکید بر لزوم افزایش اعتبارات حوزه درمان، افزود: باید اعتبارات ضمن افزایش ، ساماندهی شوند و از پرت هزینه جوگیری شود تا روند بهداشت و درمان بهبود یابد.
منوچهر جمالی با تاکید بر لزوم افزایش تخت های بیمارستانی در استان گفت : باید جمعیت گیلان به اضافه جمعیتی که در روزهای تعطیل به جمعیت ما افزوده می شوند در نظر گرفته شود.
نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان این که بیمارستان پیروز در گذشته هیچ فضایی برای توسعه نداشت گفت : در حال حاضر دو هزار متر زمین از سوی بخش خصوصی آماده واگذاری است و دانشگاه علوم پزشکی می تواند در راستای توسعه این بیمارستان اقدام کند.
تشدید نظارت در بیمارستان ها
ذبیح اله نیکفر با تاکید بر این که باید نظارت در بیمارستان ها بیشتر شود تا شاهد شکوفایی حوزه سلامت باشیم، گفت : اوج دغدغه ها در بیمارستان حشمت است و اتفاقات خاصی در آن بیمارستان خصوصا در حوزه آموزش رقم می خورد و خواستار پی گیری بیشتر مسولان دانشگاه در این حوزه شد.
نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی داشتن برنامه بلند مدت در دانشگاه علوم پزشکی گیلان را مثمر ثمر برشمرد و اظهار کرد : دستگاه ها و وزارتخانه ها اگر برنامه داشته باشند ممکن است به همه اهداف خود نرسند اما یه بخش بزرگی از هدف خواهند رسید.
وی با اشاره به شرایط اقتصادی و بودجه ای کشور خاطر نشان کرد: از زحمات رییس دانشگاه و همکارانشان اعلام رضایت دارم.
در ادامه این نشست، عضو کمسیسون برنامه و بودجه مجلس نیز با اشاره به آمار بالای سرطان درکشور و گیلان افزود : سرطان در استان رتبه سوم ایران را دارد در حالی که به دولت مکلف شده در کنترل سموم و نظارت بر مواد غذایی نظارت بیشتری داشته باشد و از اشاعه بیماری ها بین مردم جلوگیری کند.
فرسودگی زیرساخت های درمانی در گیلان
مهرداد لاهوتی با بیان این نکته که اعزام بیمار از شهرستان ها به مرکز استان و از رشت به تهران بسیار زیاد است، گفت: این معضل به دلیل ضعف و فرسودگی زیر ساخت های درمان است و تحمیل هزینه بر مردم را به دنبال دارد.
وی به لزوم هیات امنایی کردن بیمارستان ها تاکید کرد و گفت : بسیاری از بیمارستان ها توانایی اداره خود را دارند در حالی که در حال حاضر درآمدها به خزانه واریز و پس از کسر درصد قابل توجهی به بیمارستان ها برمی گردد.
نماینده مردم تالش ، رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست اظهار کرد : باید امکانات و کمبود امکانات حوزه بهداشت و درمان گیلان در مقایسه با سایر استان ها احصا شود.
جایگاه گیلان در برنامه ششم توسعه مشخص شود
محمود شکری با اشاره به وضعیت حوزه درمان در گیلان افزود : باید جایگاه گیلان در برنامه ششم توسعه مشخص شود.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این که در حال حاضر بیماران خاص سرگردان هستند و باید متولی آن ها مشخص شود، گفت: اکنون در بیمارستان های استان هیچ گونه امکاناتی به بیماران خاص تعلق نمی گیرد.
شکری افزود : بیماران گیلانی به علت فقر امکانات در تهران سرگردان هستند و در هیچ جا جواب قانع کننده ای نمی گیرند.
حجت الاسلام و المسلمین افتخاری نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به جمله مقام معظم رهبری پیرامون این که بیمار به جز رنج بیماری نباید درد دیگری نداشته باشد، خاطر نشان کرد: همه باید دست به دست هم بدهیم تا این مهم محقق شود.
نماینده مردم شهرستان های فومن و شفت با اشاره به لزوم رواج اخلاق مداری در جامعه، بیمارستان ها را به عنوان محلی نام برد که باید این روحیه را بیشتر به مراجعان خود تزریق کند.
وی با اشاره به حضور میدانی مداوم رییس و معاونان دانشگاه در شهرستان های حوزه انتخابیه خود و سایر نقاط استان، ابراز امیدواری کرد مشکلات موجود در این شهرستان ها برطرف شود.
نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به بدهی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، اظهار کرد: بدهی بالای دانشگاه علوم پزشکی باعث می شود که مدیریت در این شرایط سخت باشد اما باید با تلاش و توجه بیشتر از این مسایل عبور کرد.
حسن خسته بند با انتقاد از انتقال بدون ضابطه بیماران به مرکز استان، افزود: هنر مدیران در شهرستان ها باید عدم انتقال بیمار از بیمارستان های شهرستان به مرکز استان باشد.
وی ضمن تشکر از معاونان و رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، برای هرگونه پیگیری در زمینه تحقق اهداف دانشگاه علوم پزشکی گیلان اعلام آمادگی کرد.
نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس با بیان این که بیمارستان تالش ۲۵۰ میلیارد تومان از بیمه ها طلب دارد گفت: اورژانس های سه شهرستان تالش ماسال و رضوانشهر نیز باید با ساماندهی بهتری به ارایه خدمات به مردم بپردازند. وی با اشاره به برنامه جامع راهبردی دانشگاه اشاره کرد این برنامه از جهات مختلف حایز اهمیت و ارزشمند است و ابراز امیدواری کرد که یک مجمع نمایندگان هماهنگ، برای تحقق این برنامه همراه دانشگاه علوم پزشگی گیلان باشد.
در ادامه دکتر دلخوش نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش های رییس و معاونان دانشگاه علوم پزشکی خواستار پیگیری بیشتر مسایل مرتبط با بهداشت و درمان این شهرستان شد. وی ابراز امیدواری کرد: در سایه تعامل میان نمایندگان و مسولان دانشگاه شرایط بهداشت و درمان در این شهرستان و سایر نقاط استان بهبود یابد.
در ادامه رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان ضمن تشکر از مجمع نمایندگان گیلان و همراهی آنان برای ارتقای همه جانبه سلامت در استان، گفت: در همه جای دنیا مسایل و مشکلات در حوزه درمان وجود دارد و همه باید تلاش کنیم تا در استان این مشکلات را به حداقل برسانیم.
وی با اشاره به دغدغه نمایندگان در مورد شیوع بیماری ها غیر واگیر از جمله سرطان در گیلان، خاطر نشان کردد: در گذشته شش میلیارد تومان برای مرکز جامع سرطان در نظر گرفته شده بود که در جای دیگری هزینه شد و ما امروز مجبوریم در فضاهای مختلف درمانی استان فعالیت های مرتبط با شناخت و درمان سرطان را انجام بدهیم .
وی با اشاره به دغدغه های به حق نمایندگان، گفت: بسیاری از مشکلاتی که امروز در این جلسه مطرح شد جزو مشکلات اصلی کشور است.از جمله این مسائل، بهبود نظام ارجاع در حوزه سلامت، ارتقای زیر ساخت های بهداشت و درمان و مدیریت بیماری های غیر واگیر است. در این زمینه بهبود اورژانس های بیمارستانی از جمله فعالیت های در دست اقدام دانشگاه است. همچنین، راه اندازی دبیرخانه بیماری های غیر واگیر با حضور معاونت بهداشتی و معاونت درمان در گیلان و برنامه ریزی برای فعال کردن سه مرکز سرطان در حال انجام می باشد.بحث سطح بندی نیز در معاونت درمان برای بیمارستان ها در حال انجام است. یعنی برای هر بیمارستان خدمات و فعالیت های ویژه ای معین می شود که براساس آن متخصص ها برای خدمت به مردم حضور می یابند.
تمرکز زدایی بیماران از مرکز استان، با نقشه جامع درمان مهیا می شود
وی در خصوص عدم انتقال بیماران از شهرستان ها به رشت اظهار کرد: تمرکز زدایی از مرکز استان برای درمان بیماران با نقشه جامع درمان مهیا می شود. وی افزود: برای بیمارستان های حوزه های مختلف قطب تعریف شده است بدین ترتیب که یک قطب در غرب در شهرستان تالش، یک قطب در شرق در شهرستان لاهیجان ایجاد خواهد شد و یک قطب در انزلی که شهرستان های اطراف خود را پوشش خواهد داد . بیمارستان مگاهاسپیتال نیز شهرستان های فومن، ماسال ، شفت و همچنین رودبار را پوشش خواهد داد که این برنامه دراز مدت است اما در برنامه کوتاه مدت، راه اندازی قطب ها یعنی فعال شدن قطبهای انزلی، لاهیجان و تالش در اولویت برنامه های ما قرار دارد .
پیشگیری از انتقال بی مورد بیماران به بخش خصوصی، از وظایف ذاتی دانشگاه علوم پزشکی است
یوسف زاده چابک با اشاره به این که پیشگیری از انتقال بی مورد بیماران به بخش خصوصی از وظایف ذاتی دانشگاه محسوب می شود از تشدید نظارت ها در این حوزه خبر داد.
وی با اشاره به مسایل مطرح شده در مورد بیمارستان حشمت بیان کرد: برای حل مشکلات باید قدم های متعددی برداشته شود که فعلا در این حوزه گام اول برداشته شده است و از نمایندگان تقاضا داریم در این مسیر با صبوری بیشتری همراه ما باشند تا رضایت مردم جلب شود.
وی با اشاره به ایجاد آرامش نسبی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان پس از دو سال، خاطر نشان کرد: بی شک از این پس با کمک و همراهی نمایندگان استان با گام های محکم تری به سمت رفع مشکلات پیش رو خواهیم رفت.

در پایان یک جلد کتاب عملکرد، یک جلد کتاب راهبردی دانشگاه علوم پزشکی گیلان جهت بررسی و بهره برداری به نمایندگان تقدیم شد.

نظرات کاربران
نظرشما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
Close