سایت اصلی دانشگاه |  پنجشنبه 27 دی 1397 English
جستجو:  
تاریخ 1397/07/29     تعداد دفعات مشاهده 36 بار     ساعت 10:05:57     گروه خبري اخبار شبکه های بهداشت و درمان شفت

مقاله ای در خصوص آنفلوانزا تهیه شده توسط خانم اعظم دولت پناه کارشناس آموزش سلامت

آنفلوآنزا

آنفلوانزا یک بیماری ویروسی حاد دستگاه تنفسی است که سبب آلودگی بینی ،گلو، ریه ها می گردد.

سه گونه ویروس آنفلوانزا شامل انواع ,A B وC شناخته شده است که نوع A توانایی ایجاد بیماری در انسان و حیوانات را دارد و دو نوع دیگر فقط درانسان بیماری زا هستند. ویروس های انفلوانزا دائما در حال تغییرهستند گاهی این تغییرات کوچک بوده و معمولا هر 1تا3 سال اتفاق می افتد و منجر به ایجاد طغیان های کوچک وهمه گیری های محدود درجامعه می گردد.در مواردی نیز تغییرات به وجود آمده عمده تر بوده و به طور متوسط 10تا 30 سال طول می کشد و منجر به آنفلوانزای پاندمیک می گردد.در این مواقع سیستم ایمنی بدن انسان بااین ویروس جدید آشنا نبوده و توانایی لازم برای مقابله با ویروس را ندارد و فرد بیمار می گردد به همین دلیل است که واکسن انفلوانزا هر ساله بر اساس گونه های مختلف شایع آنفلوانزا در دنیا ساخته می شود و نیاز به تکرار دارد.

علائم و نشانه ها

ناخوشی ناشی از آنفلوانزا می تواند از حالت خفیف تا بسیار شدید متغیر باشد.علائم آنفلوانزای فصلی یا انسانی شامل: تب معمولا ناگهانی و شدید ،سرفه، ناراحتی گلو ،عطسه ،آبریزش بینی یا گرفتگی بینی، درد بدن، سردرد ،لرز، خستگی و در مواردی استفراغ و اسهال است. نشانه های بالینی در آنفلوانزای پرندگان درانسان به دلیل دوره کمون (مخفی و بدون نشانه ) طولانی تر، شروع زودرس ذات الریه، پیشرفت سریع به سمت نارسایی تنفسی و خطر مرگ بسیار بالاتر می باشد.

راه انتقال و انتشار بیماری :

ویروس انفلوانزا از طریق هوا به وسیله ریزقطرات آلوده شده در طی سرفه ،عطسه یا صحبت

 کردن گسترش می یابند(انتقال مستقیم).راه دیگر انتشاربیماری به افراد از طریق لمس کردن اشیایی که به ویروس انفلوانزا آلوده شده اند وبه دنبال آن تماس دست آلوده با دهان و چشم و بینی می باشد. تماس با پرندگان آلوده و یا لاشه حیوانات آلوده نیز می تواند باعث انتقال شود.(انتقال غیرمستقیم)

مدت زمان زنده ماندن ویروس در محیط متغیر بوده و معمولا 4تا72 ساعت بر روی سطوح زنده می ماند.این ویروس در محیط آبی تا 30روزو در فضولات و کود آلوده تا3 ماه زنده می ماند.

 

 

واکسن آنفلوانزا:

دونوع واکسن ،شامل ویروس های غیر فعال (به شکل تزریقی)و ویروس های زنده ضعیف شده (به شکل اسپری) برای استفاده ازطریق بینی، هم اکنون در دنیا در دسترس است.در ایران شکل تزریقی استفاده می شود.بهترین زمان تزریق واکسن در ایران از شهریور تا اواسط مهر ماه می باشد. دو هفته پس از تزریق واکسن ایمنی در بدن فرد ایجاد می شود.

واکسیناسیون مادر منعی برای شیردهی به نوزاد نیست.

راههای پیشگیری و توصیه های خودمراقبتی :

1-دهان و بینی خود را در هنگام عطسه وسرفه بپوشانید

2-دست های خود را با آب و صابون بشویید.

3-با افراد بیمار تماس نزدیک نداشته باشید( روبوسی کردن ،دست دادن و آغوش گرفتن )

4-از تماس دست ها با بینی و چشم هااجتناب کنید

5-فرد بیمار در منزل در یک مکان مستقل استقرار یابد

6-ضدعفونی و گندزدایی سطوح عمومی در منزل

7-زباله های عفونی مثل دستمال کاغذی به طریق بهداشتی دفع گردد.

8-قرار دادن تهویه مناسب در محیط کار و منزل تجمیع افراد در محیط های سرپوشیده در صورتی که همراه با ورود ویروس یا فرد بیمار به آن محل باشد ،امکان بروز همه گیری وبیماری افزایش می یابد.

8-دریافت واکسن برای گروههای در معرض خطر.


 

نظرات کاربران
نظرشما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :