سایت اصلی دانشگاه |  جمعه 4 خرداد 1397 English
جستجو:  
رئوس برنامه ها واحد بيماريها
چاپ

فعالیت های جاری واحد بیماریها :

الف : بیماریهای واگیر

ب – بیماریهای غیرواگیر

الف : بیماریهای واگیر

1- مراقبت از بیماریهای واگیر ( جمع آوری اطلاعات بیماریها بر اساس نظام گزارش دهی ، تجزیه و تحلیل داده ها – تدوین برنامه عملیاتی واحد بر اساس اطلاعات موجود ) .

2- انجام اقدامات مداخله ای مورد نیاز در پیشگیری و کنترل بیماریها بر اساس دستورالعمل های موجود . 3- تهیه و تدارک واکسنهای مورد نیاز در برنامه کشوری ایمن سازی

4- واکسیناسیون گروههای هدف ( اطفال زیر 6 سال – زنان واجد شرائط ) بر اساس مندرجات راهنمای کشوری ایمن سازی .

5- واکسیناسیون گروههای خاص ( سربازان – افراد در معرض تماس با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان – بیماری هپاتیت B ) .

6- ارائه خدمات درمان پیشگیری هاری

* خدمات درمان پیشگیری هاری :

- این خدمات شامل : شستشوی محل زخم ناشی از حیوان گزیدگی با آب و صابون و آب ساده و ضد عفونی محل زخم با الکل 70 درجه یا بتادین – تکمیل واکسیناسیون ضد کزاز – تزریق واکسن ضد هاری با توجه به نوع گزش ، تکمیل واکسیناسیون ضد هاری می باشد .

* نکته مهم : هر مورد حیوان گزیدگی بدون توجه به نوع حیوان مهاجم ، محل گزش ، وسعت محل گزش ، وسعت محل گزش به عنوان مورد مشکوک به هاری تلقی شده و می باید خود مجروح به نزدیکترین مرکز درمان ضد هاری مراجعه و خدمات لازم را دریافت نماید .

- مراکز ارائه خدمات درمان پیشگیری هاری در شهرستان کرمانشاه به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات به مراجعین می باشند ، این مراکز عبارتند از :

1- مرکز درمان پیشگیری هاری حاج دایی واقع درکرمانشاه – میدان گلستان

2- مرکز درمان پیشگیری هاری ماهیدشت واقع در کرمانشاه- ماهیدشت - مرکز بهداشتی درمانی ماهیدشت

3- مرکز درمان پیشگیری هاری کوزران واقع در کرمانشاه – کوزران – مرکز بهداشتی درمانی کوزران

4- مرکز درمان پیشگیری هاری چنار واقع در کرمانشاه – چنار – مرکز بهداشتی درمانی چنار

5- مرکز درمان پیشگیری هاری ورله واقع در کرمانشاه – ورله – مرکز بهداشتی درمانی ورله .

7- بازآموزی پرسنل واحد بیماریها مطابق برنامه عملیاتی سالیانه

8- اعزام کارشناسان جهت اجرای برنامه های آموزشی در ادارات و ارگانهای تابعه شهرستان کرمانشاه

9- ارائه خدمات رایگان مبارزه با سل در مرکز مبارزه با بیماریهای ریوی و واحدهای تابعه

** خدمات رایگان مبارزه با سل در مرکز مبارزه با بیماریهای ریوی و واحدهای تابعه

- مرکز مبارزه با بیماریهای ریوی مستقر در کرمانشاه – چهار راه سیلو وظیفه برنامه ریزی – هماهنگی ، تدارک و پشتیبان برنامه های مبارزه با سل شهرستان را عهده دار است ، در این مرکز پزشک هماهنگ کننده سل شهرستان ، کارشناسان بیماریهای واگیر ( 2 ) نفر ، تکنسین آزمایشگاه مستقر و خدمات تشخیص ، بیماریاب ، درمان سل را ارائه دهند ، نمونه های خلط ارسالی جهت بیماریابی سل از همه واحدهای تحت پوشش ( خانه های بهداشت – مراکز بهداشتی درمانی ، به این مرکز ارسال و نتایج حاصله پس از بررسی به مرکز تهیه کننده نمونه ارسال می شود ، کلیه موارد سل تشخیص داده شده یا ارجاع شده از بیمارستانها و مراکز آموزشی درمانی در دفتر ثبت سل شهرستان ( موجود در این مرکز ) ثبت می شوند ، رژیم درمانی مورد نیاز تعیین و بهمراه کارت درمان و مستندات تشخیص( نتیجه آزمایش ، رادیوگرافی قفسه سینه ) خلاصه پرونده بیمارستان ، به واحد ذیربط ارسال می شود ، ادامه درمان طبق دستورالعمل موجود با نظارت پزشک هماهنگ کننده سل شهرستان در مرکز مربوط انجام می شود ، کلبه خدمات مذکور بصورت رایگان ارائه می گردد .

10- بیماریابی مالاریا : گرفتن لام خون محیطی ، ارسال به آزمایشگاه مالاریا شهرستان مستقر در مرکز بهداشتی درمانی رفعتیه

11- بیماریابی التور ( مشکوک به وبای التور ) : تهیه نمونه از بیماران اسهالی و ارسال به آزمایشگاه التور شهرستان مستقر در مرکز بهداشتی درمانی رفعتیه .

12- پیگیری و نظارت بر درمان بیماریهای تحت مراقبت ( تب مالت - سالک – جذام - اسهال خونی – تیفوئید0 تب خونریزی دهنده کریمه کنگو – کیست هیداتیک – سیاه زخم – سل – مالاریا – گال – سیاه سرفه – کزاز بالقین – هپاتیت های ویرال – پدیکلوز )

13- تهیه و تدارک داروهای مورد نیاز جهت درمان برخی بیماریها (‌سل – مالاریا – تب کریمه کنگو آنفلوانزای فوق حاد پرندگان )‌. و توزبع بصورت رایگان
– بیماریهای غیرواگیر

1-بیماریابی دیابت و نظارت بر درمان و پیگیری موارد فشار خون در جمعیت بالای 30 سال تحت پوشش مرکز بهداشتی درمانی روستایی .

2- بیماریابی فشار خون و نظارت بر درمان و پیگیری موارد فشار خون در جمعیت بالای 30 سال تحت پوشش مرکز بهداشتی درمانی روستایی .

3-بیماریابی کم کاری مادرزادی تیروئید در نوزادان .

تیروئید غده کوچکی است که در جلوی گردن قرار دارد و وظیفه اصلی آن ترشح هورمون تیروکسین است که تأثیرات مهمی در سوخت و ساز سلولهای مختلف بدن و رشد و تکامل سلولهای مغزی دارد ، اگر به هر علتی این هورمون در بدن نوزاد کم تولید شود و یا عملکرد طبیعی نداشته باشد ، بیماری کم کاری تیروئید به وجود می آید .

خوشبختانه در صورت تشخیص و درمان بموقع از بروز مهمترین عارضه بیماری که عقب ماندگی ذهنی می باشد جلوگیری می شود .در بیماری کم کاری مادزادی تیروئید ، هورمون تیروکسین در بدن نوزاد کم بوده و یا عملکرد طبیعی ندارد . این بیماری در اوائل تولد معمولاً بدون علامت است و از طرفی تشخیص و درمان دیررس ( بعد از 28 روز تولد ) موجب بروز عوارضی چون عقب ماندگی ذهنی میشود . به همین دلیل ، باید تمام نوزادان در روزهای 3 تا 5 روز بعد از تولد غربالگری شوند در این برنامه نمونه خون از پاشنه پای نوزاد تهیه و به آزمایشگاه کم کاری مادرزادی تیروئید مستقر در مرکز بهداشتی درمانی هادی معتضدی ( مستقر در حافظیه مرکز بهداشتی درمانی معتضدی ) ارسال می شود .

نمونه گیری در اوقات اداری و درتمام ایام هفته (‌به جز تعطیلات ) در مرکز مذکور انجام می شود . در مراکز روستایی نمونه گیری توسط همکاران ماما مستقر در این مراکز انجام می شود .

کلیه خدمات نمونه گیری و آزمایش نمونه رایگان می باشد .

4-ارائه خدمات مشاوره تلاسمی و انجام آزمایشات مربوط برای زوجین داوطلب ازدواج

درسال 1376 برنامه کشوری پیشگیری از بروز تالاسمی آغاز شد . استراتژی اصلی برنامه طی این سالها ، غربالگری زوج ها در زمان ازدواج و پیشنهاد جدایی و انتخاب فردی غیر ناقل برای ازدواج به زوج های ناقل است و اگر زوج ها این پیشنهاد را نپذیرند ، پیشگیری از بارداری به آنها پیشنهاد می شود . در استراتژی دوم ، والدین بیماران تالاسمی جهت شناسایی زوج های واجد شرایط بارداری و مراقبت بر اساس دستورالعمل های مربوط بررسی می شوند .

در استراتژی سوم زوج های ناقل تلاسمی که قبل از سال 1376 ازدواج کرده اند بررسی و شناسایی می شوند .

 
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/06/09
 
آمار مراجعات
آمار این صفحه  امروز:   1  دیروز:   1  کل مراجعات:   228