سایت اصلی دانشگاه |  دوشنبه 16 تیر 1399 English
جستجو:  
معرفي و شرح وظايف واحد بيماريها
چاپ

در حوزه پیشگیری از بیماریها

 

  الف-بیماریهای غیر واگیر

   1-دیابت و فشار خون :

کشف بیماریهای فوق از طریق غربالگری افراد بالای 30 سال در سطح خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی درمانی و بررسی افراد مشکوک به این بیماریها از طریق نمونه گیری خون و آزمایشات مختلف و پس از تائید این بیماری توسط پزشک ، به منظور مراقبت مستمر از این بیماریها جهت پیشگیری از عوارض این بیماریها جهت آنان در سطح خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی درمانی پرونده بهداشتی تشکیل و هر ماه توسط بهورزان و هرسه ماه توسط پزشک مراقبت مراقبت می گردند. لازم به ذکر میباشد تاکنون بیش از 7500 بیماری دیابتی و بیش از 12000 بیمار فشار خونی تاکنون در شهرستان کشف و تحت مراقبت می باشند.

    2-بیماری تالاسمی :

جهت کنترل و کشف این بیماری کلیه متقاضیان ازدواج در شهرستان به مرکز بهداشتی شماره 2 مرکز بهداشت مراجعه و انجام آزمایش از زوجین و بررسی توسط پزشک ، زوج های مینور ناقل بیماری تالاسمی کشف و توسط کارشناس مشاور تالاسمی تحت مشاوره مستقیم قرار گرفته و در صورت صدور گواهی ازدواج به منظور مراقبت مطلوب به مراکز بهداشتی درمانی معرفی می گردند. خانم هایی که ناقل بیماری میباشند یک بار قبل از دوران بارداری ، آزمایشات ژنتیکی لازم جهت کشف بیماری تالاسمی صورت گرفته و در صورت کشف جنین مبتلا به بیماری تالاسمی ماژور جهت انجام سقط جنین به پزشک قانونی معرفی می گردند. لازم به ذکر میباشد که به همین منظور سالانه بیش از 12000 زوج متقاضی ازدواج جهت صدور گواهی مربوطه و کشف این بیماری به مرکز مشاوره تالاسمی مراجعه و جهت مشاوره تالاسمی و تنظیم خانواده قرار می گیرند.در حال حاظر بیش از500بیمار تالاسمی تحت درمان و نیز 700 زوج مینور تالاسمی جهت مراقبت سیستم بهداشتی می باشند.

     3-بیماری کم کاری مادرزادی تیروئید :

جهت کشف این بیماری از کلیه نوزادان متولد شده در شهرستان در روزهای 7-3 بعد از تولد نمونه خون از محل پاشنه پای انان گرفته شده و کلیه نوزادان مشکوک به پزشک متخصص مربوطه معرفی و پس از کشف این بیماری و معرفی به سیستم بهداشتی بلافاصله تحت درمان قرار گرفته و توسط پرسنل بهداشتی در شهرستان, روند درمانی این نوزادان بیمار بخوبی کنترل و مراقبت می گردند.در حال حاظر در شهرستان رشت از زمان اجرای این طرح بیش از 120 بیمار نوزاد مبتلا به این بیماری کشف و تحت درمان می باشند که اگر این بیماری در آنان کشف نگردیده بود. در آینده می بایستی عقب مانده ذهنی شده و جهت نگهداری آنان نیاز به تأسیس آسایشگاه معلولین ذهنی بوده ضمن اینکه آسیب های خانوادگی و اجتماعی بیماری نیز می بایستی مد نظر قرار گیرد.

4.پیشگیری از سوانح و حوادث:

از طریق جمع آوری امار و اطلاعات از بیمارستانها و مراکز بهداشتی درمانی و تجزیه و تحلیل انها و اموزش به گروههای هدف از جمله خانواده ها و دانش آمزان و...... در این زمینه

5.هر شش ماه یکبار بهورزان به خانه های کمسکونی مراجعه و استاندارد های لازم ایمنی در نقاط مختلف منزل مسکونی از جمله حیاط منزل-آشپزخانه-حمام-راه پله ها-انباری ها و اتاق ها مورد بررسی قرار گرفته و در صورت مطلوب نبودن, آموزشهای لازم داده میشود.

6.سرطان ها:

آمار بیماران سرطانی هر ماه توسط مرکز بهداشت از آزمایشگاها و بیمارستانها جمع آوری و به سطوح بالاتر,پس از تجزیه و تحلیل آموزش های لازم به گروهای هدف مختلف از جمله به زنان و دانش آموزان مقطع دبیرستان به منظور پیشگیری ا یماری و کشف سریعتر بیماری داده میشود.

7.بیماریهای قلب و عروق:

در حال حاظر به منظور پیشگیری از این بیماریها,آموزشهای گسترده از طریق مرکز بهداشت شهرستان به گروهای مختلف جامعه هر سال داده میشود.

ب – بیماریهای واگیر :

جهت کنترل بیماریهای واگیر و کشف این بیماریها و پیشگیری از آنها این واحد فعالیت های زیر را انجام میدهد.

1-     گزارش گیری فعال بیماریهای واگیر از مطب ها و کلینیک ها و بیمارستانهای مستقر در شهرستان از طریق اعزام مامور مستقیم بهداشتی به این واحد ها و اخذ گزلرش از آنها و ضمن اینکه این واحد ها موظفند در صورت مشاهده هرگونه بیماری واگیردار بلافاصله آن را کتبا و یا تلفنی به مرکز بهداشت شهرستان گزارش نمایند .

2-     از کلیه افراد مشکوک به انواع بیماریهای واگیر مختلف نمونه های مختلف آزمایشگاهی از جمله خون ، ادرار ، مدفوع ، حلق ، خلط و غیره تهیه شده و تحت آزمایش قرار میگیرند .

3-     در صورت مشکوک شدن به هرگونه بیماری های واگیر دار بلافاصله پرسنل مبارزه با بیماریها جهت پیشگیری از انتقال بیماری به سایر افراد خانواده و بعضا جامعه و درمان مطلوب بیماری آموزش های لازم را به بیمار و اطرافیان بیمار و نیز جامعه داده و علائم بیماری مورد نظر را در اطرافیان بیمار بررسی نموده و در صورت بروز علایم اقدامات بهداشتی و درمانی فوری را انجام می دهند.

4-     جهت کشف برخی از بیماریهای واگیر نمونه مواد غذایی نیز تهیه گردیده و مورد آزمایش قرار می گیرند از جمله بیماریهای بوتولیسم ناشی از اشپل ماهی و ماهی شور و دودی و کنسروهای آلوده و بیماری تب مالت و نیز مسمومیت های غذایی .

5-     جهت درمان بسیاری از بیماریهای واگیر از طریق این واحد و با نظارت مستقیم پرسنل مبارزه با بیماریها دارو به صورت رایگان در اختیار بیمار قرار می گیرد از جمله بیماریهای واگیردار – سل – ایدز – جزام – مالاریا – آنفولانزای نوع A (خوکی ) و آنفلوآنزای پرندگان – وبا – فاسیولا .

6-     تهیه و توزیع و تزریق واکسن های مورد نیاز شهرستان جهت پیشگیری از بیماریهای مختلف از جمله سل – هپاتیت B - دیفتری - کزاز – سیاه سرفه – فلج اطفال – اوریون – سرخک – سرخجه – هاری که سالانه تقریبا بیش از 500 هزار دز انواع واکسن ها توسط این واحد تهیه و در شهرستان توزیع می گردد.

7- جهت درمان فوری بسیاری از بیماری مهم اورژانسی بستری در بیمارستانها سرم مورد نیاز توسط این واحد تهیه و در صورت نیاز بلافاصله در اختیار بیمارستانها قرار می گیرد از جمله بیماریهای بوتولیسم _ مارگزیدگی – عقرب گزیدگی و آنفلوانزای نوع ( خوکی )

8- انجام واکسیناسیون گروهی جهت گروههای مورد نظر مانند انجام واکسیناسیون ریشه کنی فلج اطفال طی چندین مرحله واکسیناسیون گروهی سرخجه و سرخک بین سنین 5 تا 25 سال که نزدیک به چهارصدهزار افراد د ر شهرستان واکسینه گردیدند . انجام واکسیناسیون گروهی هپاتیت در متولدین بین سالهای 1367 لغایت 1371 که تا کنن در چند مرحله بیش از 80000 هزار نفر بر علیه این بیماری در این گروه سنی واکسینه گردیده اند و واکسیناسیون آنفلوانزا در گروههای هدف مورد

9- انجام واکسیناسیون سربازان برعلیه بیماری مننژیت و دیفتری و کزاز در یکی از مراکز بهداشتی درمانی که سالانه بیش از 10000 نفر زا شامل میشود .

10- جهت پیشگیری و کنترل بیماری هاری ، ایجاد واحد واکسیناسیون هاری بیمارستان پورسینا که بصورت شبانه روزی کلیه افراد حیوان گزیده بر علیه بیماری هاری تحت پیشگیری و درمان قرار می گیرند .

11- ایجاد کلینیک مشاوره و درمانی بیماریهای پرخطررفتاری نظیر ایدز و بیماری هپاتیت و بیماریهای آمیزشی در یکی از مراکز بهداشتی که افراد پرخطر و مشکوک به بیماریهای فوق پس از مراجعه تحت مشاوره و آ»وزش قرار گرفت و پس از کشف این بیماریها تحت مراقبت و درمان قرارمی گیرند.

12- کنترل اپیدمی های بیماریهای مختلف از طریق آموزش به موقع به بیمار و اطرافیان بیمار و نیز آموزش عمومی از وظایف عمده این واحد می باشد نظیر کنترل اپیدمی های وبا در سال 84 در شهرستان ، همه گیری بیماری هپاتیت   در منطقه احمدگوراب و لچه گوراب و کنترل آنفلوانزای نوع ( خوکی ) در شهرستان و کنترل انواع اپیدمی های بیماریهای اسهالی در شهرستان

13- کشف و بیماریابی و غربالگری انواع بیماریهای واگیر در زندان لاکان و درمان آنها

14- کشف و غربالگری ودرمان و آموزش پیشگیری بیماری پدیکلوزیس یا شپش در شهرستان در بین دانش آموزان و سایر افراد جامعه

15- بیماریابی و کنترل و مراقبت و آموزش پیشگیری انواع بیماریهای انگلی و قارچی در شهرستان

16- توزیع واکسن به بیمارستانها ، زایشگاههای تحت پوشش در شهرستان

17- کشف بیماری سل و درمان رایگان آن و کنترل انتقال این بیماری در اطرافیان بیمار وافراد جامعه از طریق بیماریابی و غربالگری افراد مشکوک و تهیه نمونه خلط از این افراد و آزمایش نمونه ها

18- کشف بیماری مالاریا از طریق تهیه لام خون محیطی از افراد مشکوک تب دار و آزمایش آن و درمان رایگان این بیماری و صید پشه و لارو آن به منظور کشف کانون انتقال بیماری

19- کشف بیماری وبا از طریق تهیه نمونه سوآپ از بیماران مشکوک با علایم بیماری همراه با اسهال شدید و آزمایش آن در آزمایشگاه مرکزی شهرستان

20- در مجموع بیماریهای واگیر مانند : سرخک _ سرخجه _ کزاز _ سیاه سرفه _ هپاتیت   سل _ فلج شاد حاد _ تب مالت _ تب بیجار یا لپتوسپیروز_ شپش یا پدیکلوز _ کیست هیداتیک _ سوزاک _ سیفلیس _ ایدز _ اسهال خونی _ تیفوئید _ مالاریا _ وبا _ آنفلوانزای انسنی _ آنفلوانزای نوع ( خوکی ) _ آنفلوانزای پرندگان _ بوتولیسم _ مسمویت های غذایی _ سل _ مننژیت _ هاری و حیوان گزیدگی _ انواع بیماریهای انگلی و قارچی توسط این واحد کشف و تحت درمان و مراقبت و بررسی اطرافیان و جلوگیری از انتقال این بیماریها بهاطرافیان و عموم جامعه ، توسط این واحد و پرسنل مربوطه آن و مراکز بهداشتی درمانی مرود پیگیری ومراقبت قرار می گیرند 0

21- آموزش در سطوح مختلف گروههای هدف جامعه به منظور ارتقاء آگاهی جهت پیشگیری و کنترل و انتقال بمیاریهای واگیرو غیر واگیر از جمله رابطین بهداشتی _ دانش آموزان _ دانشجویان و عموم مردم از وظایف مهم این واحد محسوب می شود

تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/06/09
 
آمار مراجعات
مهمان :  0
عضو :  0
کل مراجعات :  439
امروز :  1
دیروز :  1