سایت اصلی دانشگاه |  جمعه 28 دی 1397 English
جستجو:  
مدیریت مرکز بهداشت رشت


ریاست مرکز بهداشت شهرستان رشت : دکتر جلال برشان

معاون اجرایی مرکز بهداشت شهرستان رشت : دکتر زهرا قاسم پور

معاون فنی مرکز بهداشت شهرستان رشت :

وضع موجود :

موقعیت جغرافیایی : شهرستان رشت بزرگترین و پرجمعیت ترین شهرستان و مرکز استان گیلان است و دارای 1489 کیلومتر مربع وسعت دارد شهرستان رشت از جنوب به شهرستان رودبار و از شرق به آستانه اشرفیه و سیاهکل و از غرب به شهرستان صومعه سرا و شفت و از شمال به شهرستان انزلی محدود است . شهرستان رشت از طریق به دریای خزر راه دارد ، این شهرستان براساس آخرین تقسیمات جفرافیایی و سیاسی دارای 6 نقطه شهری ( شامل رشت ـ خشکبیجار ـ خمام ـ سنگر ـ کوچصفهان و لشت نشاء بوده و دارای 6 بخش به اسامی ( بخش مرکزی ـ بخش خشکبیجار ـ بخش خمام ـ بخش سنگر ـ بخش کوچصفهان ـ بخش لشت نشاء ) می باشد که در 18 دهستان پراکنده اند . شهرستان رشت دارای 6 بخش و 18 دهستان و 338 روستا می باشد . 18 دهستان تحت پوشش شهرستان رشت شامل :

( از بخش مرکزی ) حومه (دارسازی ) ـ پیربازار ـ پسیخان ـ لاکان . ( از بخش سنگر ) سنگر ـ اسلام آباد ـ سراوان ( از بخش کوچصفهان ) لولمان ـ بلسبنه ـ کنارسر . ( از بخش لشت نشاء ) جیرهنده ـ زیباکنار ـ گفشه . ( از بخش خمام ) چاپارخانه ـ چوکام ـ کته سر . ( از بخش خشکبیجار ) حاجی بکنده ـ نوشر .

و بر اساس برآورد شهرستان رشت در مقایسه با استان گیلان 24/12 درصد تعداد شهرها و 14 درصد تعداد بخش و 51/15 درصد تعداد دهستان ها و 7/11 درصد تعداد روستاها را دارا می باشد .

رودخانه ها : در شهرستان رشت مهمترین رودهای جاری شامل گوهر رود و زرجوب است که متأسفانه در حال حاضر بدلیل آلودگی شدید مشکلات زیست محیطی فر اوانی را موجب شده است .

آب و هوا : آب و هوای استان گیلان و شهرستان رشت معتدل می باشد که بدلیل تأثیرات آب و هوای کوهستانی و جنگل های انبوه و وجود دریای خزر و باران فراوان می باشد و با توجه به همجواری با دریای خزر و باران فراوان دارای رطوبت زیاد بوده بطوری که این رطوبت بین 100-40 در نوسان است .

زبان : زبان مردم شهرستان رشت زبان فارسی با گویش گیلکی می باشد و بدیهی است گویش های تالشی و گالشی هم در بـرخی نقاط شهرستـان رواج دارد البته زبـان کردی و تـرکی هم کم و بیش تــوسط بـرخی اهـالی استفـادهمی شود 

محصولات : مهمترین محصولات شهرستان رشت ماهیگری و برنج کاری ـ توتون ـ ابریشم و صیفی جات و مرکبات است در شهرستان رشت صنایع دستی نیز رواج دارد بطوری که نازک کاری روی چوب و انواع وسایل چوبی در تابلوهای نقاشی مینیاتور و معرق در شهر رشت رواج دارد .

مراکز سیاحتی و زیارتی : مهمترین مراکز سیاحی و تفریحی و زیارتی شهرستان رشت شامل مقبره میرزا کوچک خانه جنگلی ـ بقعة دانای علی عمارت کلاه فرنگی ـ باغ محتشم رشت ـ موزه رشت ـ موزه میراث روستایی گیلان واقع در سراوان ـ بوستان ملت ـ امام زاده هاشم ـ عمارت شهرداری رشت ـ بقعه خواهر امام رشت و کاروانسرای عباسی در ابتدای امام زاده هاشم ـ سدسنگر ـ مناطق جنگلی بکر و زیبا و دریای مواج و دیدنی در منطقه زیباکنار و خشکبیجار ـ پارک جنگلی سراوان را می توان نام برد .

امکانات بهداشتی درمانی : شهرستان رشت بر اساس کتابچة گسترش شبکه های بهداشتی درمانی تعداد 42 مرکز بهداشتی پیش بینی که 42 مرکز آن فعال می باشد یعنی 100% دسترسی حاصل شده است .که از این تعداد 10 مرکز بهداشتی درمانی شهری محض و 16 مرکز شهری و روستایی و 16 مرکز روستایی فعالیت دارند و هم چنین در شهرستان رشت تعداد 25 پایگاه بهداشتی پیش بینی شده تعداد 25 پایگاه فعال می باشد از تعداد 211 خانه بهداشت پیش بینی شده در طرح گسترش شبکه ها تعداد 206خانه بهداشت فعال سازی و تجهیز و راه اندازی نموده است .

تاریخ آخرین به روزرسانی : 1397/08/08
 
آمار مراجعات
آمار این صفحه  امروز:   1  دیروز:   4  کل مراجعات:   8398