سایت دانشگاه  |  دوشنبه 3 مهر 1396 English
جستجو:  
ویژه بیماران

محاسبه گر "ضربان تندرستی همه "(کلیک کنید)

محاسبه گر "ضربان تندرستی همه "، یک محاسبه گر اینترنتی آنلاین جهت پیش بینی میزان خطر ده ساله ابتلا به بیماری قلبی عروقی ناشی از تصلب شرائین در افراد 20 سال و بالاتر می باشد. این ابزار براساس مطالعه گسترده و معتبر فرامینگهام با هدف، کمک به کاهش خطرات بیماریهای قلبی (تصلب شرائین یا آترواسکلروز: ASCVD *) ساخته شده و مورد تایید انجمن قلب آمریکا است.

تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/11/01
 
 
 
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/11/01

در این ویدئو، دکتر مرجانه زرکش فوق تخصص نوزادان توضیح خواهند داد که کولیک شیرخوارگی و نوزادی و چگونگی تشخیص کولیک چیست؟
 
 
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/11/01

نامتقارن بودن شکل سر نوزاد مهم است؟

چه چیزی باعث نامتقارن بودن سر نوزاد می شود؟

علل بروز عدم تقارن و بد کلی سر نوزاد:

سر نوزاد گاهی بر اثر زایمان دچار تغییر شکل هائی می شود؛ و یا حتی پس از تولد نوزاد بدلیل قرار گرفتن مداوم نوزاد در یک حالت به مدت طولانی، سر دچار عدم تقارن می شود. شما قسمتی از سر نوزاد را که نرم است می توانید از سایر نقاط با فشار بسیار کم تشخیص دهید. در این قسمتها که جمجمه هنوز در آن کامل شکل نگرفته است باعث می شود تا سر کودک در هنگام زایمان بتواند از مجرای زایمان عبور کند. همچنین باعث می شود که مغز کودک که به سرعت در حال رشد است فضای کافی برای رشد را داشته باشد. سعی کنید سر نوزاد را در پوزیشن های مختلف قرار دهید تا باعث بروز ناصافی در سر نوزاد نشود.

در فشاری که بر اثر قرار گرفتن سر بر روی زمین به سر وارد می شود هیچگونه آسیبی به مغز کودک نمی رساند و هیچ دخالتی در رشد و تکامل کودک نخواهد داشت. اگر شما زمان زیادی را صرف نگرانی های بیهوده کنید آنگاه از مادر و پدر شدن خود لذت نخواهید برد.

راهکار بهبود شکل سر نوزاد:

ولی به خاطر داشته باشید که اگر سر کودک را برای مدت طولانی به یک جهت قرار دهید ممکن است باعث بروز سندروم سر صاف در کودک گردد. بهتر است در مواقعی در روز بجای قرار دادن نوزاد به پشت، نوزاد را به روی شکم قرار دهید. سعی کنید برای شروع فقط چند دقیقه این کار را انجام دهید.

بهترین روش برای جلوگیری از عدم تقارن سر نوزاد

بهترین روش برای جلوگیری از بروز عدم تقارن کج و کوله بودن سر نوزاد آنست که از ابتدا نوزاد را عادت دهید تا به جهت های مختلفی بتواند بخوابد، به این ترتیب فشار به قسمتهای مختلف سر به یک اندازه وارد می شود و از صاف شدن یک قسمت سر جلوگیری بعمل می آید.

منبع : وبسایت دکترهمه

تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/11/01

مصرف میان وعده های سالم در رشد و تکامل کودکان و برخورداری از وزن نرمال بسیار تاثیرگذار است

خوب صرفنظر از میوه ها که مقدارزیادی فیبر،ویتامین c ،مقدار کم چربی وشکر افزودنی دارند غذاهای دیگری هم هستند که با آرامش خیال می توان به کودکان ونوجوانان داد که شامل :

- سیب،موز،انگور،پرتغال ، هندوانه وتوت فرنگی

- میوه های خشک مثل : کشمش ، آلو سیاه البته بدلیل ماهیت چسبنده آن و امکان پوسیدگی دندان پس آن باید مسواک زد

- میوه های کنسروی که در آب حل شده اند و یا شیرینی کمی داشته باشند

-سبزیجات خام مانند هویج ، کرفس ، کاهو ،

- لبنیات کم چرب مانند پنیر ،ماست و ترکیبات دیگر آنها

- میان وعده های غلات مانند: غلات صبحانه ای ، کراکر، چیپس پخته ، پاپ کورن و چوب شور

منبع : وبسایت دکترهمه

تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/11/01

اگر در روزهای اول پس از تولد، متوجه رنگ زرد پوست، چشم و ضعف در کودک خود شدید به پزشک مراجعه کنید

زردی در ابتدا ممکن است صورت فرد را در برگیرد و سپس سینه، شکم و سپس پاها را در بر می گیرد. کودکی که مبتلا به زردی است را می توان از روی رنگ زرد چشمانش تشخیص داد.

یکی از آزمایشات زردی اینست که با انگشت خود روی نوک بینی کودک فشار دهید اگر دست خود را برداشتید و همچنان زرد به نظر برسد آنگاه می توانید تا حدی به بروز زردی در کودک اطمینان یابید.

اما بهتر است حتما به پزشک متخصص کودکان و نوجوانان مراجعه نمائید تا با تشخیص پزشک نسبت به درمان آن اقدام نمائید.

اگر زردی نوزاد تشخیص داده نشود می تواند باعث بروز صدمات مغزی در نوزاد گردد.

بهتر است که والدین این موضوع را جدی گرفته و در صورت مشاهده ی علائمی مانند تغییر رنگ در ادرار، بی اشتهائی، بی قراری حتماً برای بررسی بروز زردی به پزشک مراجعه نمایند.

راههای درمان شامل فوتوتراپی، تزریق آنتی بادیها و تعویض خون نوزاد می باشد که بسته به شدت زردی و شرایط نوزاد از هر یک از این درمانها بر طبق نظر پزشک نوزاد استفاده می شود.

منبع: وبسایت دکترهمه

تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/11/01

والدین جهت آموزش می باید ابتدا با کودک خود صحبت کنند و از آمادگی کودک مطمئن شوند.

آموزش توالت رفتن به کودکان را می توان در چند مرحله خلاصه کرد.

صندلی توالت را در سرویس بهداشتی یا اتاقی که کودکتان بیشتر وقتش را در آنجا می گذراند قرار دهید.

او را تشویق کنید تا در هر زمان با یا بدون نیاز به توالت رفتن روی ان بنشیند .

مطمئن شوید که پایش بر روی زمین به راحتی قرار گرفته است.

وقتی روی صندلی نشست به او کتاب یا عروسک بدهید تا در دست گیرد

.در هنگام رفتن برای دفع در کنار او باشید و او را تنها نگذارید حتی اگر به راحتی می تواند بنشیند.

برای تداوم در اموزشتان حتی اگر از خانه دور هستید حتما صندلی او را با خود به همراه داشته باشید.

با دیدن علائم ادرار کردن در کودکتان سریعا او را به سمت سرویس بهداشتی انتقال دهید و به او یاد دهید تا با احساس آن فورا به شما اطلاع دهد .

به دخترتان اموزش شست و شوی جلو به سمت پشت بدن را بدهید تا از الودگی و عفونت جلوگیری نمایید.

آموزش طرز صحیح شستن دست به کودک پس از پایان نیز بسیار مهم است.

کودکتان را تشویق کنید: بعضی از کودکان با گرفتن عکس برگرداندن و هدیه تشویق می شوند و برخی با شنیدن داستانهای شبانه. به هر ترتیب با شناختی که از کودکتان دارید در او حس موفقیت را القا کنید .

پس از چند هفته از شروع اموزش و اطمینان شما از توانایی کودکتان، او می تواند از لباس زیر استفاده کند پس از همان ابتدا پوشک را کنار نگذارید .

کودکتان اول از همه توانایی توالت رفتن در روز را کسب می کنند پس از همان ابتدا انتظار نداشته باشید کودک در شب هم بتواند به شما اطلاع رسانی کند. به همین دلیل شبها می توانید او را پوشک کنید تا زمانی که کودک توانایی اعلام ان را در شب نیز کسب کند.

منبع: وبسایت دکترهمه

تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/11/01

اغلب والدین به خصوص انان که به فرزندشان  شیر مادر می دهند نگرانند که کودکشان به اندازه کافی دفع مدفوع ندارد که معمولا مشکلی نیست و نیاز به بررسی ندارد

 کودکان شیر خشک خواراغلب اکثر روزها یک بار دفع انجام می دهند  اما این مسئله در کودکان شیرمادر خوار به سن کودک وابسته است .

به طوریکه عدم دفع مدفوع حداقل یکبار در روز طی ماه اول تولد بمنزله عدم تغذیه کافی کودک است. پس از ان ممکن است چند روز یا حتی یک هفته  کودک تحت تغذیه با شیر مادر مدفوع دفع نکند که جای نگرانی نیست

حال اگر مشخص شد که کودکتان مبتلا به یبوست است می توان یک سیب کوچک یا ابمیوه  گلابی را امتحان کنید  از انجا که شکر موجود در ابمیوه به خوبی هضم نمی شود لذا موجب شل شدن مدفوع می شود .

برخی پزشکان شربتهایی را به والدین پیشنهاد می کنند که باید توجه کنید تنها تحت نظر پزشک استفاده شود چون مصرف بیش از حد ان می تواند موجب اسهال کودک شود که یکی از موارد بسار مهم در دوران کودکی می باشد

حال اگر کودک به سنی رسیده که می تواند غذای کمکی استفاده کند می توانید به راحتی از میوه و سبزیجات استفاده کنید  و در صورتی که به مواد غذایی جواب نداد و کودک دچار ناراحتی باشد حتما به پزشک مراجعه نمایید

 
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/11/01

رشد و تکامل گفتاری و نوشتاری در کودکان

به خاطر داشته باشید که سرعت رشد در هر کودکی متفاوت است،اما دانستن اصول اولیه می تواند کمک کننده باشد

نوزادان و کودکان (تا یک سالگی)

کودک شروع به تقلید اصواتی که در اطراف می شنود می کند. هر گاه با کودک صحبت می شود پاسخ می دهد.

کودک در این سن به تصاویر نگاه می کند.

با کمک اطرافیان صفحات کتاب را ورق می زند.

کودک نسبت به داستانهائی که می شنود عکس العمل نشان می دهد.

کودک 1 تا 3 ساله

کودک شروع به پاسخ دادن به سوالات در مورد تشخیص اشیاء داخل کتابها می کند.

مانند: "گاو کجاست؟" و یا "گاو چی میگه؟"

اشیاء آشنا را نام می برد.

به اشیاء نام برده شده اشاره می کند.

وانمود به کتاب خواندن می کند.

پایان جملات کتاب را که توسط اطرافیان برایش خوانده می شود می گوید.

نام کتابها را می داند و از روی جلد کتابها، آنها را می شناسد.

در این سن کتابهای مورد علاقه دارد که غالباً از اطرافیان می خواهد که آنها را برایش بخوانند.

کودک در 3 سالگی

کودکان اغلب در این سن شروع به جستجوی کتابها به تنهائی می کند.

به داستانهای طولانی تر که برایش خوانده می شود گوش فرا می دهد.

حروف الفبا را بلند می خواند. شروع به خواندن شعر الفبا می کند. از علائم بهم چسبیده شبیه الفبا برای نوشتن استفاده می کند. همانند بزرگسالان سعی در بلند خواندن کتاب می کند.

کودکان 4 ساله

علائم ونشانه های آشنا را تشخیص می دهد.

عبارات خنده دار تولید می کند.

برخی از حروف الفباء را می شناسد و می نویسد. (در بهترین حالت در این سن 12 تا 15 حروف الفبا می باشد). نامش را می تواند بخواند و بنویسد. اصوات برخی از صداهای نوشته شده را می خواند. با استفاده از حروفی که می داند سعی در نوشتن کلمات می کند. داستانهائی که برایش خوانده شده را بازگو می نماید.

کودک در 5 تا 6 سالگی

بین صورت گفتاری و نوشتاری برخی کلمات تطابق می یابد. برخی از حروف، اعداد و کلمات را می نویسد. برخی کلمات آشنا را تشخیص می دهد. اتفاقاتی که در روند داستان قرار است بیفتد را حدس می زند. حروف ابتدائی، نهائی و میانی کلمات کوتاه را تشخیص می دهد. (مثل سر، باد) مضمون داستانی را که شنیده است بیان می کند و وقایع داستان را به ترتیب وقوع بیان می کند.

کلاس اول و دوم دبستان

داستانهای آشنا را می خواند. از برخی علائم نوشتاری همچون ویرگول و نقطه استفاده می کند. وقتی حین بلند خواندن دچار اشتباه می شود، قادر است خود را تصحیح نماید.

می تواند توالی منطقی وقایع را مشخص نماید.

کلاس دوم و سوم دبستان

کودک در این سن قادر است به تنهائی داستانهای طولانی را بخواند. هنگام خواندن بلند یک مطلب از تاکید و لحن مناسب استفاده می کند. از بافت و تصاویر برای درک معنای یک لغت استفاده می کند. مفهوم پاراگراف را می داند و در نوشتار سعی در بکارگیری آن دارد. کودک در این سن قادر است به درستی لغات را هجی نماید. از لغات و عبارات جدیدی که به تازگی شنیده است استفاده می کند.

منبع: وبسایت دکترهمه

تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/11/01
امروزه چاقی و اضافه وزن از مشکلات اساسی کودکان و بالغین به شمار می آید

چاقی  یا تغذیه بیش ازحد  به تجمع  چربی در زیر پوست و سراسر بدن گفته می شود. این مسئله ، امروزه بعنوان یکی از معضلات بهداشتی جهان شناخته شده است و به همین منظور کلینیکهای مختلفی جهت پیشگیری و درمان این بیماری تاسیس شده اند .

البته باید توجه داشت که نباید کودک با استخوانبندی درشت  را  کودک چاق نامید .

چاقی معمولا  در نتیجه خوردن بیش از حد  غذا و یا  فعالیت کمتر از حد  بروز می کند. البته مسئله ژنتیک را نیز نباید از یاد برد زیرابعضی از کودکان استعداد چاقی را از خانواده خود به ارث می برند. این افراد با وجود مصرف میزان مشابه موادغذایی و برخورداری از رژیم های غذایی یکسان با کودکان نرمال، با  ذخیره بیشتر کالری به عنوان چربی مواجهند .

چاقی بیماری است که  می تواند به بسیاری از بیماریهای  دیگر از جمله دیابت، فشار خون بالا و آسم منجر شود. در واقع، با افزایشچاقی در دوران کودکی، پزشکان  امروزه به طور نگران کننده ای  شاهد افزایش  میزان فشار خون بالا ، کلسترول بالا و دیابت در کودکان و نوجوانان هستند .

وضعیت چاقی با گذر زمان تمایل به وخامت بیشتر داشته و به نظر می رسد خواست بیمار همراه با  تغییر عادات فعالیت و رژیم غذایی می تواند در کاهش سرعت پیشرفت بیماری و توقف ان تاثیرگذار باشد .

لازم است بدانید که  30 دقیقه ورزش روزانه برای فرزند شما چه  کودک  باشد و چه  نوجوان ضروری است. زیرا درمان چاقی معمولا بسیار دشوار است چرا که شامل تغییر دائمی روش تغذیه و ورزش بوده و معمولا موفقیت نیازمند تغییر عادات غذایی و سبک زندگی کل  خانواده است .

از ان رو که پیشگیری بهتر از درمان است به نظر می رسد آموزش از کودکی بتواند در پیشگیری از عوارض ناشی از چاقی کمک کننده باشد
 
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/11/01

روش های مختلفی برای درمان شب ادراری کودکان ونوجوانان وجودداردکه زنگ یا آلارم ادراری یکی از روش های رایج آن است

زنگ ادراری چیست ؟

یکی از روش های رایج ومفید دردرمان شب ادراری است.این دستگاه از دوقسمت حساسه(سنسور)که به شورت یا ملحفه زیر کودک وصل می شود وقسمت دیگرکه به کودک وصل میشودتشکیل می شود. با مرطوب شدن سنسورباادرار،صدای زنگ وبعضی موارد ویبراتورآن فعال میشودکه باعث بیدارشدن کودک ویا والدین میگردد.دراین روش بتدریج کودک ازخالی شدن ادرارخودازمثانه آگاه میگرددازخواب بیدارشده،برای دفع ادراربه دستشویی خواهد رفت.این وسیله هیچ ضرری برای بیمارنداردومیزان درمان موفق دربیماران بسیارزیاداست( البته همه بیماران بااین روش درمان نمی شوند

زنگ ادرارچگونه استفاده می شود؟

بااین روش درمانی،خانواده کودکی که شب ادراری دارد، باید درزمان درمان بااوهمراهی لازم راانجام دهند.همه باید بدانندکه زنگ ادراری،وسیله ای برای تنبیه کودک نیست،بلکه وسیله ای برای کمک اوبرای رسیدن به صبح هایی خشک می باشد .

درروزهای اولیه والدین باشنیدن صدای زنگ، باید اورراازخواب بیدارکنند.بسیاری ازکودکانی که شب ادراری دارند بدلیل خواب سنگینی که دارنددرهفته های اول درمان با زنگ ازخواب بیدار نمی شوند..شاید لازم باشد یکی از والدین دردوهفته اول درکنار تخت خواب او بخوابند .

درزمانی که زنگ به صدا در می آید باید کودک رابیدار،به دستشویی برده تا باقیمانده ادراررادردستشویی خالی کند.درمان باید پیوسته انجام گیرد ودآخرهفته ها قطع نشود .

کودکتان راموردتشویق وتحسین قراردهیدنه بخاطر صبح خشک، بلکه بعنوان یک قهرمان، که توانسته وظیفه بسیاردشواری راانجام دهد

درمان بازنگ ادراری چقدرطول میکشد؟

حداقل برای 6 هفته درمان راادامه دهید. اگر اثرات مفید ازآن دیدید(کودک براحتی باصدای زنگ ادراربیدارشدیاشب های خشک او بیشترشدویا میزان واندازه خیسی روی لباس کوچکترشد)پس ازآن تازمانی که 14 روز کاملا خشک داشت ادامه دهند .

امااگر اثرات مفید بالاراندید،شایسته است درمان قطع ومجددا به پزشکتان مراجعه نمایید

منبع: وبسایت دکترهمه


تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/11/01

شاید بتوان به آرام کردن شیرخوار بی قرار بعنوان یکی از سخت ترین کارهای والدین اشاره کرد

باحفظ آرامش وحوصله یکی از راه های زیر می تواند سبب آرام شدن شیرخوارتان گردد

کودک را داخل یک پتوی نازک یا پارچه مانند قنداق قرار دهید ( البته فقط در موارد بی قراری )

شیر خوار را در بغل طوری قرار دهید که سمت چپ آن چسپیده به شما باشدو او را به آرامی حرکت دهید.همیشه به خاطر داشته باشید که پس از خوابیدن او را در حالت خوابیده به پشت قرار دهید .

صدایی آرام در کنار او ایجاد نمایید مانند صدای یک فن، صدای سشوارو یا صدای ضربان قلب ضبط شده .

او را داخل کاریر قرار دهید و حرکت دهید و با حرکات آرام برای او نمایی چون حرکات مشابه دوران جنینی ایجادنمایید .

فواصل بین شیردهی خود را کمتر از 2 تا5/2 ساعت نکنید چون فواصل کوتاه باعث ناراحتی او می شود

اگر با روش های فوق آرام نشد از پستانک استفاده نمایید یا از شست دست او برای آرام شدن استفاده نمایید

راه های دیگر

تغییر در رژیم غذایی: اگر شیرخوار، شیر مادر می خورد مادر باید تغذیه خود را تغییر دهد. مصرف فراورده های لبنی و کافئین ( مانند قهوه ) را کم نمایید. اگر با تغییر رژیم تغییری ندید دوباره به رژیم معمولی برگردید. غذاهای تند و نفاخ کمتر استفاده شود مانند پیاز، کلم

در مورد شیرخوارانی که شیر خشک می خورند تغییر در نوع شیر ممکن است کمک کننده باشد .

یاد داشتی از نحوه خواب و زمان آن و طول مدت آن بردارید و اگر ارتباط با خواب و یا زمان تغذیه داشت به پزشک خود اطلاع دهید .

خواب های نیمروزی بیشتر از 3 ساعت نباشد و در زمان خواب شبانه از نور اضافه و صداهای مزاحم مانند تلویزیون پرهیز نمایید

نکات مهم برای پدر و مادرها

اگر به حدی تحت استرس قرار گرفته اید که احتمال گریه کردن و فریاد کشیدن در خودتان دیدید شیرخواررا بلافاصله روی زمین قرار دهید و از یکی از نزدیکان طلب کمک نمایید هرگز کودک خود را تکان ندهید .

منبع: سایت دکترهمه

تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/11/01

یکی از جالب ترین و از سویی ناشناخته ترین پدیده ها برای والدین جوان ، زمان شروع و انتخاب اولین غذای جامد در شیرخوار است . از اینرو برای مواجهه آسانتر با این پدیده ، مطالعه نوشتار زیر به تمام والدین گرامی توصیه می شود .

ا لف – چه زمانی غذای جامد را باید به کودک آشنا نمود ؟ زمان شروع غذای کمکی ( یا جا مد ) بستگی به آمادگی شیر خواران دارد . بچه ها عموما در سنین 4 تا 6 ماهگی پذیرای آن خواهند شد . تا آن زمان شیر مادر و شیر خشک تنها منبع غذایی آن ها محسوب می شود.دستگاه گوارش شیر خواران عموما در 6 ماهگی آماده مصرف غذاهای جامد است .

انتظار 6 ماهه باعث کاهش میزان واکنش های غذا یی خواهد شد چون شروع زود رس احتمال آلرژی را افزایش می دهد .

چگونه می توان از آمادگی کودک برای پذیرش غذای کمکی آگاه گردید ؟

نشانه های آمادگی به قرار زیر هستند :

1. کنترل سر : یعنی کودک توانایی حفظ سر خود در وضعیت عمودی را دارد ( به اصطلاح گردن می گیرد)

2. بازتاب (رفلکس) بیرون زدن از دهان را از دست داده باشد .برای خوردن غذا ، شیر خوار باید غذا را در دهان نگه دارد و سپس قورت دهد کودکان با سن پایین تر بدلیل آنکه اغلب زبان خود را بیرون می دهند موفق به چنین کاری نمی شود .

3. حرکت جویدن : دهان و زبان شیر خوار همزمان با دستگاه گوارش آن ها تکامل می یابد . و یکی از نشانه های آمادگی برای بلع ( قورت دادن ) غذا ، کمتر شدن ریزش آب دهان آنها ست.بعضی از بچه ها درست همزمان با آمادگی بلعیدن ، دندان هم در می آورند .

4. وزن مناسب : اغلب شیر خواران با 2 برابرشدن وزن زمان تولد ( حدود 6 تا 7 کیلوگرم ) این آمادگی را پیدا می نمایند.

5. افزایش اشتها : علیرغم مصرف 8 تا 10 بار شیر مادریا شیر خشک هنوز گرسنه به نظرمی رسد.

6. به خوردن والدین با علاقه و کنجکاوانه می نگرد . یعنی از پر کردن قاشق تا زمان بلعیدن غذای شمارا با دیده باز نعقیب می نماید .

به طورمعمول زمان شروع غذای کمکی بر اساس توصیه آکادمی کودکان ایالت متحده آمریکا در 6 ماهگی است

پ - چگونه باید غذای جامد را به شیرخوارآشنا نمود ؟ بعنوان یک قانون کلی اولین غذا باید برنج باشد چون فاقد پروتئین گلوتن موجود در غلات دیگر است (چون از همه انواع دیگر غذا آلرژی یا حساسیت کمتری ایجاد می نماید) . ابتدا باید به او شیر داد و سپس یک تا 2 قاشق از آرد برنج با مقادیر کافی شیر مادر یا شیر خشک به شکل فرنی رقیق در آید .

باید حتما از قاشق هایی که حالت لاستیکی ( نرم )دارند استفاده نمود تا مانع از آسیب به لثه ها شد . با مقادیر بسیار کم فرنی بر روی نوک قاشق شروع کنید .

اگر شیر خوار تمایلی به خوردن نشان نداد به او فرصت دهید تا غذا را مزه نموده و ببوید تا آماده خوردن آن گردد .

منبع: وبسایت دکتر همه کلیک کنید

تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/11/01

 

بند ناف نوزاد تازه متولد شدده در حدود 2 تا 3 هفته پس از تولد بخودی خود می افتد.

عملکرد بندناف:

در طول بارداری، بند ناف مواد غذائی و اکسیژن را به جنین می رساند. پس از تولد جنین دیگر نیازی به بند ناف ندارد. بند ناف که رابط بین مادر و نوزاد است هنگام زایمان بریده می شود و بند ناف متصل به جنین، تا دو یا سه هفته پس از زایمان به شکل کلیپس شده به نوزاد متصل است و سپس خود بخود از نوزاد جدا می شود.

رنگ آن از تقریباً سفید رنگ به رنگ مشکی در می آید.

تا زمانیکه بند ناف از نوزاد جدا شود به موارد زیر دقت نمائید.

سعی کنید محل اتصال بند ناف را تمیز نگه دارید.

از رسیدن مدفوع به آن اجتناب کنید.. تحقیقات جدید نشان داده اند که فقط از آب ساده برای تمیز کردن آن استفاده کنید. و حتی تمیز نکردن آن و رها کردن آن به حال خودش بهتر است.

سعی کنید بندناف را خشک نگه دارید.

سعی کنید بند ناف در معرض هوا قرار گیرد. و سعی کنید پوشک نوزاد را کمی پائینتر از بند ناف ببندید و جوری نوزاد را لباس بپوشانید که گردش هوا در آن صورت گیرد.

اجازه دهید تا بند ناف به خودی خود جدا شود و از دستکاری آن بپرهیزید.

پس از جدا شدن بند ناف، نوزاد را در وان با اسفنج ساده بشوئید.

البته ممکن است در هنگام جدا شدن مقدار کمی نیز خون در اطراف آن دیده شود. در صورت کم بودن مقدار خون نگران نشوید اما اگر میزان آن زیاد بود حتماً به پزشک مراجعه کنید.

منبع: وبسایت دکترهمه

 
 
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/11/01
 
آمار مراجعات
آمار این صفحه  امروز:   1  دیروز:   0  کل مراجعات:   912