جمعه 6 آذر 1394
EN
منو
 
 
 
علوم آزمایشگاهی
چاپ

 معرفی رشته علوم آزمایشگاهی

 تعریف:

علوم آزمایشگاهی شاخه ای از علوم پزشکی است که از رشته های شاخص دانشگاههای علوم پزشکی می باشد. آنچه که باعث اهمیت ویژه این رشته در علوم پزشکی شده است، نقش مهم آن در تشخیص ،درمان، پیشگیری و پیگیری بیماریهای مختلف است. از این گذشته سهم بسزای گرایش های مختلف علوم آزمایشگاهی در پیشرفتهای چشمگیر و روزافزون فن آوریهای بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی براهمیت این رشته می افزاید.

 تاریخچه:

تاسال 1976 با نام Medical Technology خوانده می شد و پس از آن به Medical Laboratory Sciences تغییر نام داد و امروزه نیز در اکثر دانشگاههای دنیا با همین نام و یا Clinical Laboratory Sciences خوانده می شود.تاقبل از انقلاب فرهنگی در ایران دوره های چهار ساله کارشناسی پیوسته دایربود که بعد از آن بشکل کاردانی و دکترای حرفه ای تغییر یافت و هم اکنون بصورت دوره های کارشناسی پیوسته و ناپیوسته در دانشگاهها ارائه می گردد.

 مقطع کارشناسی:

پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی همه ساله از طریق آزمون کاردانی به کارشناسی برگزار می گردد. این آزمون شامل دروس عمومی (ادبیات فارسی،معارف اسلامی،زبان خارجه) و دروس اختصاصی(بیوشیمی، قارچ و انگل شناسی، ویروس و باکتری شناسی، ایمونولوژی و سرولوژی، بانک خون و خونشناسی) می باشد. همچنین پذیرش از طریق کنکور سراسری از سال 1387 به صورت دوره های کارشناسی پیوسته در دانشگاهها برگزار می گردد.

 مقطع کارشناسی ارشد:

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی می توانند از طریق آزمون کارشناسی به کارشناسی ارشد در گرایش های زیر ادامه تحصیل دهند:

بیوشیمی بالینی، خونشناسی، انگل شناسی، میکروب شناسی،قارچ شناسی، ویروس شناسی، ژنتیک انسانی، ایمونولوژی، بیوتکنولوژی، سم شناسی، نانوتکنولوژی پزشکی.

 مقطع PhD :

فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد با شرکت در آزمون کارشناسی ارشد به PhD می توانند در گرایشهای مذکور شرکت نمایند.

 طرح نیروی انسانی:

طبق مصوبات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، فارغ التحصیلان علوم آزمایشگاهی (کلیه مقاطع)موظفند نصف طول مدت تحصیل طرح نیروی انسانی را طی نمایند. قابل ذکر است که گذراندن طرح در یکی از مقاطع ، فرد را از گذراندن طرح در مقاطع بالاتر این رشته معاف می گرداند.

 زمینه های اشتغال:

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در زمینه درمانی، بهداشتی، آموزشی، پژوهشی و تشخیصی در مراکز زیر اشتغال یابند:

مراکز آموزشی درمانی و بهداشتی وابسته به دانشگاههای علوم پزشکی، بیمارستانها، و آزمایشگاههای تشخیص طبی خصوصی، بیمارستانهای وابسته به سازمان تامین اجتماعی و بیمه خدمات درمانی، پزشکی قانونی، مراکز سازمان انتقال خون، مراکز پژوهشی تحقیقاتی دولتی و خصوصی، آزمایشگاهها ی صنایع دارویی غذایی و بهداشتی و...

 بزرگداشت علوم آزمایشگاهیان تشخیص طبی کشور:

از 30 فروردین 1382 که اولین بزرگداشت حکیم فرزانه و دانشمند برجسته ایرانی، سید اسماعیل جرجانی،بنیانگذار علم آزمایشگاه برگزار گردید، این روز بعنوان روز بزرگداشت علوم آزمایشگاهیان تشخیص طبی تعیین شد و هر سال انجمنها و تشکل های علوم آزمایشگاهی این روز را گرامی می دارند. 

تشکل های علوم آزمایشگاهی:

انجمن علمی دکترای آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران (iacld.org) ، انجمن متخصصین آزمایشگاهی بالینی ایران ، انجمن علمی دانشجویان علوم آزمایشگاهی دانشگاههای کرمان،یزد، مشهد و انجمن فن آوران از جمله تشکل هایی هستند که با برگزاری کنگره، انتشار بولتن، نشریه و فعالیتهای آموزشی وپژوهشی درجهت ارتقای روز افزون این رشته گام بر می دارند. 

نشریات علوم آزمایشگاهی:

نشریه تحلیلی خبری تشخیص آزمایشگاهی، ماهنامه پزشک و آزمایشگاه، پاتولوژی، ماهنامه مهندسی پزشکی و تجهیزات آزمایشگاهی پیام خون، فصل نامه خون، فصل نامه گشتک، فن آوری نانو، بولتن بیوتکنولوزی، خبرنامه نانوتکنولوژی و مجلات علمی دانشگاههای علوم پزشکی و ... از جمله نشریاتی هستند که مقالات علمی آموزشی و پژوهشی، اطلاعیه ها و مصوبات مربوط به این رشته را در اختیار علاقمندان قرار می دهند

 علوم آزمایشگاهی در دانشکده پیراپزشکی شرق گیلان- لنگرود:

اولین دوره پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی رشته علوم آزمایشگاهی در سال 86 انجام شد.. از سال88 مقطع کاردانی حذف شده و جای خود را به کارشناسی پیوسته و ناپیوسته علوم آزمایشگاهی داده است.

1- دوره کارشناسی پیوسته علوم آزمایشگاهی - طول متوسط دوره 4 سال

2- دوره کارشناسی ناپیوسته علوم آزمایشگاهی - طول متوسط دوره 2سال

 

اساتید مشاور:         

1 - آقای دکتر نیکوکار

2  ـ آقای دکتر مسعود حمیدی

3 – آقای دکتر خانکی
4- خانم دکتر کبیری

5-آقای دکتر محمودی  

6- آقای افشین عراقیان

 

  تعداد کل واحدهای درسی در مقطع کارشناسی پیوسته 130 واحد :

 

دروس عمومی: 22 واحد

 دروس پایه: 31 واحد

 دروس تخصصی : 61 واحد

 کارآموزی : 16 واحد

 

 تعداد کل واحدهای درسی در مقطع کارشناسی ناپیوسته 65 واحد :

دروس عمومی : 9 واحد

دروس پایه: 8 واحد

اختصاصی : 36 واحد

کارآموزی: 12 واحد

کمبود جبرانی: 2 واحد

ـ  بیمارستان ها وآزمایشگاههای مورد استفاده جهت کارآموزیهای بالینی :

بیمارستان 22 آبان لاهیجان ـ امــینی لنگرود ـ کوثر آستانه ـ بیــمارستان شهید انصاری رودسر بیمارستان های   پورسینا ـ  رازی رشت ـ آزمایشـگاه های مراکـز بهداشت رودسر و لنگرود ـ آزمایشگاه رفرانس رشت - پایگاه انتقال خون رشت- آزمایشگاه پاتولوژی 22 آبان لاهیجان و پورسینا رشت

 
 

سر فصل دروس ( کوریکولوم) رشته علوم آزمایشگاهی پیوسته

سر فصل دروس ( کوریکولوم) رشته علوم آزمایشگاهی نا پیوسته

  

تاریخ آخرین به روزرسانی : 1394/08/16
 
     
 
 
آمار مراجعات
آمار این صفحه  امروز:   3  دیروز:   4  کل مراجعات:   6331