جمعه 17 اردیبهشت 1395
EN
منو
 
 
 
علوم آزمایشگاهی
چاپ

 

کارشناسی پیوسته علوم آزمایشگاهی ( Laboratory Sciences)

 

نام دوره و تعریف رشته:

علوم آزمایشگاهی شاخه ای از علوم پزشکی است که در ارتباط با آنالیز آزمایشگاهی خون ، مایعات و انساج بدن انسان به منظور تشخیص بیماری ، پیگیری درمان و حفظ سلامت افراد جامعه می باشد .

 

ارزش ها و باورها ( فلسفه برنامه ):

فلسفه اصلی تدوین این برنامه درسی تربیت نیروی انسانی کارشناس در رشته علوم آزمایشگاهی براساس وظایف حرفه ای تعریف شده و معین در جامعه است . بطوری که اصول اساسی تعلیم و تربیت که شامل رشد شخصیتی و افزایش قدرت تفکر و شایستگی حرفه ای و ایجاد مهارتهای یادگیری مداوم را در دانش آموختگان برای ارائه خدمات آزمایشگاهی مطلوب در بر داشته باشد .

 

مأموریت برنامه آموزشی در تربیت نیروی انسانی:

مأموریت اصلی رشته علوم آزمایشگاهی تربیت افرادی است که بتوانند در آزمایشگاههای بالینی بیمارستانها و آزمایشگاههای مراکز بهداشتی با دانش اختصاصی که آموخته اند و با بکارگیری دستگاههای الکترونیکی پیچیده و روشهای متعدد آزمایشات مختلف را روی خون و یا دیگر مایعات و انساج بدن انجام دهند .

 

چشم انداز برنامه آموزشی در تربیت نیروی انسانی:

آزمایشگاههای بالینی و بهداشتی در طی چند دهه گذشته از بخش کوچک که با چند دستگاه ساده و روشهای سنتی فیزیک شیمیایی تبدیل به مراکزی بزرگ با تجهیزات بسیار پیشرفته و شاخه های متعدد گردیده است .

این تغییرات شگرف و سریع کارکنانی را طلب می کند که علاوه بر مجهز بودن به سلاح دانش روز قادر به استفاده از تجهیزات و دستگاههای پیچیده الکترونیکی و کامپیوتری و انجام روشهای جدید تشخیصی و مولکولی باشند . لذا چشم انداز بازار کار برای کارشناسان ورزیده و متبحر علوم آزمایشگاهی در حال و آینده در بستر رو به پیشرفت آزمایشگاههای بالینی و بهداشتی و کارخانجات و شرکتهای تولید و پخش مواد و وسایل آزمایشگاهی بسیار روشن و نمایان می باشد .

 

اهداف کلی:

هدف از برنامه آموزشی کارشناسی علوم آزمایشگاهی تربیت دانشجویان برای ارائه خدمات آزمایشگاهی است . در این برنامه تعلیمات عمومی و اختصاصی لازم به دانشجویان داده شده تا علاوه بر درک کافی از انسان ، فرهنگ حکم بر آن و محیط اطرافش از عهده انجام آزمایشات اولیه و معمول در آزمایشگاههای بهداشتی و بالینی برآیند .

 

علوم آزمایشگاهی در دانشکده پیراپزشکی شرق گیلان- لنگرود:

اولین دوره پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی رشته علوم آزمایشگاهی در سال 86 انجام شد.. از سال88 مقطع کاردانی حذف شده و جای خود را به کارشناسی پیوسته و ناپیوسته علوم آزمایشگاهی داده است.

1- دوره کارشناسی پیوسته علوم آزمایشگاهی - طول متوسط دوره 4 سال

2- دوره کارشناسی ناپیوسته علوم آزمایشگاهی - طول متوسط دوره 2سال

 

اساتید مشاور:         

1 - آقای دکتر نیکوکار

2  ـ آقای دکتر مسعود حمیدی

3 – آقای دکتر خانکی
4- خانم دکتر کبیری

5-آقای دکتر محمودی  

6- آقای افشین عراقیان

 

ـ  بیمارستان ها وآزمایشگاههای مورد استفاده جهت کارآموزیهای بالینی :

بیمارستان 22 آبان لاهیجان ـ امــینی لنگرود ـ کوثر آستانه ـ بیــمارستان شهید انصاری رودسر بیمارستان های   پورسینا ـ  رازی رشت ـ آزمایشـگاه های مراکـز بهداشت رودسر و لنگرود ـ آزمایشگاه رفرانس رشت - پایگاه انتقال خون رشت- آزمایشگاه پاتولوژی 22 آبان لاهیجان و پورسینا رشت

 
 
 

سر فصل دروس ( کوریکولوم) رشته علوم آزمایشگاهی پیوسته

سر فصل دروس ( کوریکولوم) رشته علوم آزمایشگاهی نا پیوسته

  

تاریخ آخرین به روزرسانی : 1394/11/13
 
     
 
 
آمار مراجعات
آمار این صفحه  امروز:   1  دیروز:   0  کل مراجعات:   6941