یکشنبه 30 دی 1397
EN
منو
 
 
 
كتابخانه
چاپ

درباره کتابخانه:

دانشکده پرستاری و مامایی شهید دکتر بهشتی رشت از سال 1344 تحت عنوان آموزشکده پرستاری فعالیت خود را آغاز نمود. کتابخانه این دانشکده نیز که قدمتی به بلندای عمر خود دانشکده دارد در ضلع - شرقی دانشکده در زمینی به مساحت تقریبی 1000متر مربع بنا شده است.

این کتابخانه در حال حاضر دارای 12743 نسخه کتاب فارسی، 2427 نسخه کتاب انگلیسی، 1300 نسخه نشریه فارسی،1827 نسخه نشریه انگلیسی، 51نسخه سی دی آموزشی فارسی، 26 نسخه سی دی آموزشی لاتین، 426عنوان پایان نامه می باشد . دسترسی به پایگاه های پیوسته کتابشناختی، استنادی و متن کامل حوزه سلامت که از طریق آی پی دانشگاه و سایت کتابخانه مرکزی در دسترس کاربران قرار دارد مکمل مجموعه چاپی این کتابخانه است. کتب مرجعی انگلیسی نیز که از طریق بسته RDML به صورت غیر پیوسته در محل کتابخانه قابل استفاده است به مجموعه کتب این کتابخانه غنای خاصی بخشیده است.

این کتابخانه در قالب دو بخش خدمات فنی و خدمات عمومی به تامین نیازهای اطلاعاتی و علمی کاربران خود اعم از اعضای هیئت علمی، دانشجویان مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و کارکنان این دانشکده پرداخته و با 8 نیروی انسانی شاغل در بخش های مختلف در کلیه روزهای کاری به استثنای پنج شنبه ها و تعطیلات رسمی از ساعت 7.30 لغایت 17 آماده ارائه خدمات می باشد.

شناسگر استاندارد بین المللی کتابخانه (شابکا) دانشکده پرستاری و مامایی شهید بهشتی رشت

Library International Standard Identifier ( LISI) of Shahid Beheshti Faculty of Nursing and Midwifery

IR - 202670021

چشم انداز:

کتابخانه دانشکده پرستاری و مامایی شهید دکتر بهشتی رشت تلاش خواهد نمود در راستای چشم انداز تعریف شده یرنامه راهبردی دانشگاه علوم پزشکی گیلان "پیشرو در دانشگاه های نسل سوم ، کارآمد در ارایه خدمات و پیشگام در شاخص های سلامت" ، حرکت نماید. از این رو ماموریت این کتابخانه تقویت آموزش، پژوهش و فعالیتهای پژوهشی دانشکده و حمایت از تلاشهای آن در جهت ارتقای رتبه در سطح ملی و بین المللی ، از طریق تهیه، توسعه و تسهیل دسترسی به منابع و اطلاعات علمی مورد نیاز دانشگاه و مدیریت بهره برداری از این منابع می باشد.

هدف و رسالت:

با نگاهی به رسالت دانشگاه علوم پزشکی گیلان" تامین ، حفظ و ارتقا سلامت جامعه با تکیه بر فرهنگ سازی و اعتلای بهداشت ، درمان ، آموزش و پژوهش" هدف اصلی کتابخانه دانشکده پرستاری و مامایی شهید بهشتی رشت نیز ، کمک به ارتقاء سطح کیفی آموزش و پژوهش ، مدیریت خدمات بالینی و جامعه نگر در این حوزه از طریق تامین منابع اطلاعاتی چاپی والکترونیکی لازم و کافی و فراهم نمودن محیطی مناسب جهت استفاده از این منابع در کوتاه ترین زمان و مفیدترین شرایط ممکن است.

 

معرفی کتابخانه

 

بخش امانت

رشد و بالندگی هر کتابخانه به ارائه خدمات مستمر، مناسب و روزآمد بستگی دارد، بنابراین جایگاه هر کتابخانه را کمیت و کیفیت خدمات و نحوه ارائه آن به جامعه استفاده کننده ، مشخص می سازد.

در زمینه جایگاه و اهمیت بخش امانت نیز کافیست بدانیم که صورت و تجسم تمامی فعالیتها و تلاشها در سایر بخشهای کتابخانه در بخش امانت کتاب متبلور و عیان می شود.

بخش امانت کتاب کتابخانه دانشکده پرستاری و مامایی شهید بهشتی با موجودی 12743 نسخه کتاب فارسی و 2427 نسخه کتاب لاتین، آماده ارائه خدمات به کاربران می باشد. مخزن کتاب بصورت قفسه باز می باشد و مراجعه کننده می تواند آزادانه به منابع دسترسی داشته باشد. نحوه چیدمان کتابها در قفسه ها بصورت موضوعی و براساس رده بندی NLM می باشد.

بخش نشریات

بخش نشریات کتابخانه دارای 1300 نسخه نشریه فارسی و 1827 نسخه نشریه لاتین چاپی می باشد. دسترسی به مجلات به صورت الکترونیکی از طریق پایگاه های اطلاعاتی موجود در پرتال کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی گیلان میسر می باشد.

از جمله خدماتی که توسط این بخش ارائه می گردد می توان به جستجوی مقالات، جستجوی اطلاعات کتابشناختی مقالات، جستجو در پایگاههای اطلاعاتی، راهنمایی مراجعین در یافتن مقالات موجود در پایگاه های اطلاعاتی اشاره کرد.

بخش پایان نامه ها

بخش پایان نامه ها شامل 426 عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد در زمینه پرستاری و مامایی می باشد. با تلاش چند تن از اساتید محترم دانشکده تعدادی پایان نامه دکترا پرستاری نیز به مجموعه اضافه شده است.

بخش سازماندهی منابع

سازماندهی منابع از جمله خدماتی است که در کتابخانه ها به صورت متمرکز صورت می گیرد. بدیهی است پس از خرید کتابها، برای این که بتوان آنها را قابل جستجو و امانت برای کاربران نمود، نیاز به انجام فرآیندهایی می باشد. این فرایندها که شامل سازماندهی و آماده سازی می شود در بخش سازماندهی منابع انجام می گیرد. بطور خلاصه کلیه فعالیت های لازم برای قابل دسترس نمودن منابع از طریق سیستم جامع کتابخانه وظیفه اصلی این بخش می باشد.

بخش اینترنت

بخش اینترنت کتابخانه به منظور ایجاد بستر مناسب برای استفاده از امکانات الکترونیکی و ارائه خدمات بهتر و سریع تر به مراجعان و کاربران دانشکده آماده ارائه خدمات می باشد.

مقررات

 

باسمه تعـالی

آئین‌نامه استفـاده از کتابخـانه مرکزی و کتابخانه های اقماری دانشگاه علوم پزشکی گیلان

آئین‌نامه کتابخانه، مجموعه‌ای از ضوابط و دستورالعمل‌ها درخصوص امانت کتاب و ارائه سایر خدماتبه مراجعه‌کنندگان است. هدف از تدوین آن حفظ حقوق و اجرای مقررات کتابخانه برای همه اعضاء (هیأت علمی، دانشجویان و کارکنان) می‌باشد.

آئین‌نامه حاضر نحوه و شرایط ارائه خدمات کتابخانه و مرکز اسناد و مدارک علمی به همه اعضاء و مراجعین دانشگاه را در برمی‌گیرد، تا حتی‌المقدور امکان بهره‌برداری از امکانات و منابع اطلاعاتی کتابخانه برای کلیه اعضاء فراهم آید.

ماده 1:افراد مجاز به استفاده از کتابخانه و شرایط عضویت

افراد مجاز به عضویت

1- دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گیلان

2- دانشجویان مهمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان

3- اعضاء هیأت علمی (رسمی، پیمانی و قراردادی حق التدریس) دانشگاه علوم پزشکیگیلان

4- کارمندان (رسمی- پیمانی) دانشگاه

5- کارمندان (طرحی)

 

دانشجویان مهمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان

-عکس اسکن شده همراه با ارائه گواهیثبت‌نام از آموزش مبنی بر اشتغال به تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای مدتی معین(حداقل یک ترم و12 واحد) جهت دریافت کارت عضویت از کتابخانه مرکزی دانشگاه.

اعضاء هیأت علمی دانشگاه

عکس اسکن شده همراه باارائه کارت شناسایی هیأت علمی از دانشگاه جهت دریافت کارتعضویت از کتابخانه مرکزی.هیات علمی قراردادی-حق التدریس جهت دریافت کارت عضویت می بایست از محل فعالیت خود نامه ای مبنی بر قرارداد تدریس به مدت معین ارائه نمایند

کارمندان دانشگاه

عکس اسکن شده همراه با ارائه معرفی نامه از واحد محل خدمت جهت دریافت کارت عضویت از کتابخانه مرکزی دانشگاه.

تبصره 1:

مدت اعتبار کارت عضویت تا پایان دوران تحصیل یا خدمت در دانشگاه علوم پزشکی گیلان می‌باشد.

تبصره 2:

اعضاء موظفند در صورت مفقود شدن کارت عضویت ، مراتب را سریعا" به کتابخانه اطلاع دهند.

تبصره 3:

صدور کارت عضویت المثنی بنا به تشخیص و صلاحدید مسئول کتابخانه انجام می شود.

ماده 2:مقررات امانت، تمدید، رزرو و استرداد کتاب

اعضای کتابخانه برابر با مقررات مندرج در جدول ذیلمی‌توانند از کتابخانه کتاب امانت بگیرند:

اعضای کتابخانه

مدت امانت

(روز)

تعداد کتاب

هیات علمی

20

7

دانشجویان (فوق تخصصی-تخصصی-ارشد)

12

5

دانشجویان(دکترای حرفه ای-کارشناسی-کاردانی)

10

3

کارمندان دانشگاه

10

2

1 -2 . شرط امانت گرفتن کتاب، داشتن کارت عضویت کتابخانه است.لذا کتابخانه از امانت کتاب به مراجعین غیر عضو معذور خواهد بود.

2-2. هر عضو فقط با کارت عضویت خود مجاز به امانت کتاب می‌باشد.

3-2. کتابخانه می‌تواند بنا به ضرورت تعداد کتابها و مدت امانت را کاهش دهد و یا استرداد کتابها را قبل از پایان مدت امانت درخواست نماید.

4-2. کلیه اعضای هیأت علمی (اعم از رسمی و پیمانی) موظفند قبل از انجام سفرهای طولانی داخل و یا خارج از کشور (همچون استفاده از فرصت مطالعاتی) کلیه کتابهای امانت گرفته شده را به کتابخانه عودت دهند.

5-2 . در زمان عودت کتاب، ‌مراجعه شخص امانت‌گیرنده الزامی نیست.

6-2 . در صورت امانت بودن کتاب موردنیاز، متقاضی می‌تواند کتاب موردنظر را بصورت الکترونیکی)رزرو نماید.

7-2 . هر شخص مجاز به رزرو دو کتاب می باشد.

8-2 . مدارک امانتی که توسط دیگران رزرو نشدهباشند، تا یک بار ، توسط شخص امانت گیرنده قابل تمدید است.

تبصره 1:

تمدید امانت کتاب در صورتی امکان‌پذیر است که کتاب توسط اعضای دیگر کتابخانه رزرو نشده باشد و نیز یک روز به تاریخ بازگشت، امکان تمدید کتاب وجود دارد.

تبصره 2:

متقاضی تا 24 ساعت بعد از اعلام بازگشت (کتاب رزرو شده) توسط کتابخانه، می‌تواند اقدام به امانت کتاب نماید.

ماده 3: منابعی که امانت داده نمی‌شود:

 1-3 . کتابهای مرجع (اطلس ها، فرهنگ ها، دایره المعارف ها)

 2-3 . نشریات ادواری

 3-3. پایان‌نامه‌های تحصیلی

 ماده 4: جریمه دیرکـرد

 در صورتی که امانت‌گیرنده در زمان تعیین‌شده از سوی کتابخانه، کتاب یا کتابهایی را که امانت گرفته مسترد ننماید، مشمول جریمه دیرکردخواهد شد.

 1-4 . جریمه دیرکرد کتب عادی در مرحلهنخست به شرح زیر می باشد:

 - درصورتیکه مجموع تاخیرات پرداخت نشده به 50 روز برسد و یا مجموع بدهی های پرداخت نشده به 50000ریال برسد از تمدید و امانت کتاب برای عضو جلوگیری خواهد شد.

- در صورتیکه مجموع تاخیرات پرداخت نشده تحویل موقت به 720 ساعت برسد از امانت به عضو جلوگیری خواهد شد.

   - محل تسویه تاخیرات در محل کتابخانه مرکزی می باشد

.تبصره 1:

استفاده غیرمجاز از کارت سایر اعضاء موجب محروم شدن فرد متخلف از خدمات کتابخانه خواهد شد.

تبصره 2:

کتابخانه از تسویه‌حساب با اعضایی که هرگونه بدهی به کتابخانه دارند، خودداری خواهد نمود.

ماده 5: کتب گمشده و یا خسارت دیده

1-5 . چنانچه امانت‌گیرنده کتاب را گم کند یا خسارتی به آن وارد نماید،‌ جبران خسارت وارده برعهده امانت گیرنده خواهد بود. میزان خسارت و هزینه مربوط به سازماندهی و آماده‌سازی، نحوه و زمان لازم برای جبران آن توسط رئیس کتابخانه تعیین خواهد شد. جبران خسارت هیچگاه نباید از سه ماه بیشتر به طول انجامد.لذا بازدید کامل کتاب توسط امانت گیرنده الزامی می باشد و در صورت مشاهده موارد احتمالی، موضوع را به متصدیان میز امانت اعلام نمایید.

2-5 . بر اساس تشخیص رئیس کتابخانه، چنانچه کتاب خارج از چاپ بوده و یا به هر دلیلی امکان تهیه اصل کتاب در داخل و خارج از کشور نباشد، تصمیمات نهایی جهت جایگزینی آن به عهده شورای کتابخانه می‌باشد. بدیهی است تا انجام اقدامات بعدی، فایل امانت گیرنده بسته خواهد شد.

تبصره:

کتابخانه تا قبل از دریافت اصل کتاب گمشده، با امانت‌گیرنده تسویه حساب نخواهد کرد. بنابراین ضروری است که کتابخانه را در اسرع وقت از مفقودشدن کتاب مطلع سازد تا زمان لازم برای سفارش و تهیه کتاب مهیا باشد.

ماده 6 : خروج بدون مجوز منابع کتابخانه ممنوع بوده و در صورت رخ دادن، با فرد خاطی برخورد قانونی خواهد شد.

ماده 7: تسویه حسـاب

دانشجویان موظفند در هنگام فارغ‌التحصیلی یا انتقال دائم به سایر دانشگاهها و یا انصراف از تحصیل با کتابخانه تسویه حساب نمایند.

1-6 . کلیه اعضای هیأت علمی وکارکنان دانشگاه موظفند قبل از خاتمه خدمت خود در دانشگاه، کلیه کتب امانتی خود را به کتابخانه مسترد نمایند.

2-6 . در هنگام تسویه‌حساب دائم با کتابخانه، تحویل دادن کارت عضویت کتابخانه الزامی است.

3-6 . در هنگام تسویه‌حساب دائم تحویل یک نسخه از رساله یا پایان نامه برای فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به کتابخانه الزامی است.

 مدارک لازم عضویت

       1)دانشجویان مقاطع دکترای حرفه ای پزشکی ،تخصصی و رشته دندانپزشکی ،یک نسخه پایان نامه به همراه سی دی با فرمتهای pdf و word از محتوای کل پایان نامه بطور یکپارچه.

       2) دانشجویان فوق تخصصی وکارشناسی ارشد پرستاری ، 2 نسخه پایان نامه بهمراه سی دی با فرمتهای pdf و wordاز محتوای کل پایان نامه بطور یکپارچه. 

  ماده 8: رعایت نظم و سایر مقررات کتابخانه

 1-8 ) رعایت سکوت به هنگام مطالعه در کتابخانه الزامی است.

 2-8 )خوردن،‌ آشامیدن، استعمال دخانیات، استفاده از تلفن همراه در محل کتابخانه ممنوع است‌.

  3-8 ) مفاد این آئین‌نامه برای کلیه استفاده‌ کنندگان کتابخانه اعم از اعضای هیأت علمی، کارمندان، دانشجویان و افراد میهمان لازم ‌الاجرا است.

  ماده 9: هر گونه تجدید نظر و تغییر در این آئین‌نامه، به عهده مدیریت و شورای کتابخانه بر حسب نیاز می‌باشد.

 کارکنان کتابخانه
 
 

نام و نام خانوادگی

سمت

مدرک تحصیلی

پست الکترونیک

مریم نیکنامی

رئیس

کارشناس ارشد مامایی

 

رامین صولتی ماسوله

مدیر

کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی

 r_soulati@yahoo.com

شراره خدمتکار

مسئول خدمات فنی

کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی

behshad_7@yahoo.com

سمانه مهمانخواه

مسئول بخش اینترنت

کارشناس ارشد مدیریت

s_mehmankhah_s@yhoo.com

زهرا ستوده

مسئول خدمات عمومی

لیسانس

 

مریم رحمتی

کتابدار بخش امانت

لیسانس

 

آذر هادی پور

کتابدار بخش امانت

دیپلم

 

رسول نیکجو

بخش تکثیر

-

 
 

اطلاعات تماس

آدرس پستی کتابخانه:

گیلان، رشت، بزرگراه شهید بهشتی، خیابان دانشجو، دانشکده پرستاری و مامایی شهید بهشتی رشت، کتابخانه.

تلفن های تماس دانشکده : 33555056و 33555058 - 013

شماره داخلی های کتابخانه:

ردیف

بخش

شماره تلفن داخلی

1

ریاست

222

2

خدمات فنی

223

3

اینترنت

224

4

امانت

225

5

تکثیر

226لینک پایگاه های اطلاعاتی

 
نشریات الکترونیکی (E-Journals)
کتب الکترونیکی (E-Books)
http://library.gums.ac.ir/Content/Files/GUMS/Downloads/ranjbar/databases_pic/ovid.gif
منابع اطلاعاتی دارویی(Drugs) و شیمیایی
پزشکی مبتنی بر شواهد (Evidence Base Medicine
مولتی مدیا (Multimedia)
 
 

معرفی نظام نوین اطلاعات پژوهشی پزشکی ایران ( نوپا)

 
 
 

اخبار کتابخانه 

1. سازماندهی کتب گروه معارف کتابخانه دانشکده پرستاری و مامایی شهید بهشتی رشت

     2. تغییر آدرس کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

      3. لیست کتب خریداری شده از نمایشگاه گیلان، آبان 1397

 

راهنمای کاربران برای استفاده از خدمات کتابخانه

بروشور  pdf  HTML 
 
 

تازه های کتاب

 
 
 
 آموزش
 
 روش بازیابی پایان نامه ها
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1397/10/22
 
     
 
 
آمار مراجعات
آمار این صفحه  امروز:   1  دیروز:   1  کل مراجعات:   281