جمعه 28 دی 1397
EN
تاریخ 1397/06/28     تعداد دفعات مشاهده 68 بار     ساعت 17:06:06     گروه خبري بیمارستان امام خمینی صومعه سرا

معاون درمان وزارت بهداشت، با حضور در برنامه گفت گوی ویژه خبری صدا و سیمای مرکز گیلان ، گفت: استقرار نظام ارجاع نیازمند فرهنگ سازی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب دا)؛ دکتر جان بابایی- معاون درمان وزارت بهداشت، طی سفر دو روزه به استان گیلان، با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری ساعت 20 ، صدا و سیمای مرکز گیلان، با اشاره به این که از نظر کمبود دارو در سطح کشور جای هیچگونه نگرانی نیست، گفت: داروهای درمانی و مسکن های تولید داخل، تحت پوشش بیمه هستند و در این زمینه کمبو دارو نداریم و فقط برخی از داروهای وارداتی که جنبه حیاتی ندارند و مشابه آنها در کشور تولید می شود، از پوشش بیمه خارج شده اند .

وی در خصوص اداره بیمارستان های مستقل دولتی، خاطرنشان کرد: طبق آیین نامه وزارت بهداشت، بیمارستان های مستقل دولتی، توسط هیات مدیره اداره می شوند که در استان گیلان بیمارستان پورسینا ی رشت جزو 15 بیمارستان پیشرو در کشور در این زمینه است.

معاون درمان وزارت بهداشت، در خصوص واگذاری خدمات درمانی بیماستان ها به بخش خصوصی اظهار کرد: برخی بیمارستان های دولتی با نظارت وزارت بهداشت و سا زمان های بیمه گر و با تعرفه های دولتی و تحت پوشش طرح تحول سلامت، به بخش خصوصی واگذار شده است و تمامی خدامات ارایه شده در این بیمارستان ها با حمایت دولت است.

دکتر جان بابایی، با اشاره به فرسودگی زیرساخت های برخی از بیمارستان های استان گفت: بحث تامین نیروی متخصص و نوسازی و افزایش تخت های بیمارستانی در این استان در دستور کار وزارت بهداشت قرا دارد و تا پایان سال جاری با بهره برداری از بیمارستان های جدیدالاحداث ، بالغ بر 600 تخت به بیمارستان های این استان افزوده می شود.

وی در خصوص وضعیت اورژانس های بیمارستانی گیلان تصریح کرد: در زمینه بهبود وضعیت اورژانس های بیمارستانی به ویژه در بیمارستان های رازی، حشمت، پورسینا و شهید بهشتی انزلی کارهای خوبی صورت گرفته است.

معاون وزیر، بهره برداری از بخش های زایشگاهی در پنج بیمارستان استان و احداث کلینیک های ویژه و همچنین توسعه زیرساخت مراقبت از مادران پرخطر را از دستاوردهای سفر خود به استان گیلان عنوان کرد و افزود: با توجه به تلاش تیم مدیریتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و انجام کارهای علمی و آینده نگر، و با بهره برداری از بیمارستان جامع 400 تختخوابی لاکان رشت، خدمات درمانی در این استان بهبود خواهد یافت. در این زمینه همراهی مسوولان استان مثمرثمر خواهد بود.

دکتر جان بابایی استان گیلان را در استقرار نظام ارجاع الکترنیک جزو استان های پیشرو کشور ذکر کرد و افزود: نظام ارجاع الکترنیک فقط یک برنامه نیست، بلکه تغییر رفتار در پزشکان و مردمی است که سال ها به روش سنتی در زمینه ارجاع و نوبت دهی، عادت کرده بودند و فرهنگ سازی و ایجاد تغییر در رفتار، کاری سخت و طاقت فرساست که خوشبختانه در استان گیلان با تلاش شبانه روزی تیم دانشگاه علوم پزشکی گیلان، به سرانجام رسیده که نتیجه آن جلوگیری از سردرگمی و اتلاف وقت در نوبت دهی و ارجاع مناسب بیماران برای دریافت خدمات سلامت، خواهد بود.

وی با اشاره به تراکم جمعیت در استان گیلان به ویژه ایام تعطیل و گردشگر پذیر بودن این استان و ورود مسافران خارجی از کشورهای همجوار، گفت: استان گیلان به لحاظ موقعیت جغرافیایی و هم مرز بودن با برخی از کشورها، پتانسیل های خوبی برای مقوله توریسم سلامت دارد. در این زمینه وزارت بهداشت، در زمینه صدور مجوز و نظارت، از سرمایه گذاران بخش خصوصی برای توسعه این صنعت، حمایت خواهد کرد

نظرات کاربران
نظرشما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :