یکشنبه 3 اردیبهشت 1396
EN
منو
 
 
 
تعریف اعتبار بخشي

                            حاکمیت بالینی چیست؟

 
در کشورهای مختلف روش­ها و ابزارهای متنوعی جهت ارتقاء کیفیت مراقبت­های سلامت تا به امروز بکار گرفته شده ­اند. از میان این روش­ها، حاکمیت بالینی برای نخستین بار در انگلیس به عنوان استراتژی ارائه شده از سوی دولت و به منظور ارتقاء کیفیت مراقبت­های بالینی در سال 1998 مطرح شد
حاکمیت بالینی چارچوبی است که در آن سازمان­های ارایه­ دهنده خدمات بالینی، در قبال بهبود دایمی کیفیت پاسخگو بوده و با ایجاد محیطی که درآن تعالی خدمات بالینی شکوفا می­ شود به صیانت از استانداردهای عالی خدمت می پردازد. حاکمیت بالینی به طور همزمان توجهش را روی مسئولیت­ پذیری جهت حفظ سطح مراقبت­های کنونی و نیز ارتقاء وضعیت کیفی مراقبت­های آتی مبذول می­دارد. همچنین مفهومی است که می­ کوشد روش ­ها و ابزارهای گذشته در سنجش و ارتقاء کیفیت مراقبت­ها ادغام و یکپارچه شوند.
 حاکمیت بالینی شامل مفاهیمی چون: بهبود کیفیت اطلاعات، ارتقاء مشارکت و همکاری بیماران، بهبود کار گروهی و اجرایی نمودن پزشکی مبتنی بر شواهد است و  همانند چتری است که همه چیز هایی که به حفظ و ارتقای استاندارد های مراقبت از بیمار کمک می کند، را پوشش می دهد.
این امر دربرگیرنده تمامی فعالیت­های ارتقاء کیفی است که کادر بالینی آنها را روزانه در انجام مراقبت های درمانی لحاظ می­ دارند. همچنین حاکمیت بالینی چارچوبی فراهم می­ کند که در قالب آن، فعالیت­ های بهبود کیفیت به صورتی هماهنگ و یکپارچه جای می­ گیرند.
 
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1391/07/03
 
     
 
 
آمار مراجعات
آمار این صفحه  امروز:   3  دیروز:   0  کل مراجعات:   1097