جستجو:  
پنجشنبه 3 مهر 1399

چاپ


نام : ایرج
نام خانوادگی : صنعتکار
نوع استخدام :
سمت : مدیر شبکه رودسر


تاریخ آخرین به روزرسانی : 1394/04/10


نام : مهدی
نام خانوادگی : تاج بر لنگرودی
نوع استخدام :
سمت : رئیس مرکز بهداشت


تاریخ آخرین به روزرسانی : 1393/09/24
چاپ

رودسر

موقعیت جغرافیایی و مشخصات عمومی :

این شهرستان به عنوان شرقی ترین شهرستان استان می باشدو فاصله آن تا رشت حدود 72کیلومتر است ازنظر نا همواریها از دو قسمت کوهستانی وجلگه ای تشکیل یافته است که بخش کوهستانی قسمت اعظم وسعت این شهرستان را در بر گرفته و ناحیه جنوبی شهرستان راشامل می شود و جزءکوههای البرز غربی است و به نام اشکور خوانده می شود .این کوههاسرچشمه تمام رود هایی است که به حوضه آبریز دریای خزر در محدوده شهرستان رود سروارد می شوند ،از قبیل پلرود ،شلمانرود .از مهمترین کوههای این قسمت می توان ناتشکوه ،کلمازو،خشت چال و قله معروف سمام (3400متر)را نام برد. این شهرستان از شمال به دریای خزر، از شرق به استان مازندران از جنوب به استان قزوین و از غرب به شهرستان های لنگرود، املش و سیاهکل محدود می شود.  قومیت مردم رودسر گیلک و بهزبان گیلکی با لهجه بیه پیش (شرق گیلان )تکلم می کنند .مذهب مردم رودسر شیعه جعفریو اثنی عشری است.رودسر درزمانهای قدیم به نامهای«کوتم »و «هوسم » نامیده می شد ودارای تاریخ بسیار دوری می باشد .یکی از روستاهای رودسر به نام تینجان در زمان سلطنت شاه عباس اول دارای ضرابخانه بوده که سکه های ضرب شده در این محل موجود است .مقدسی جغرافی دان معروف در سال 375 هجری قمری در کتاب (احسن التقاسین فم معرفه الاقالیم )آورده «هوسم بازاری نیکو و مسجد جامع ای نزدیک مقر حاکم است »و یا حمداللهمستوفی در سال 740 هجری قمری از هوسم به عنوان بندر و لنگر گاه کشتی هایی که ازگرگان و طبرستان آذوقه حمل می کردند یاد نموده است .مردم رودسر دارای عواطف وپایبند به اصول مذهبی می باشند. این مطلب را رابینو در کتاب ولایات دارا لمرز گیلان بدین صورت آورده «مردم رودسر به ملایمت طبع و علاقه مندی به مذهب معروف می باشند.

تقسیمات شهرستانی :

مساحت این شهرستان1309/6 کیلومتر مربع است.این شهرستان دارای چهار بخش به نام مرکزی ، کلاچای چابکسر و رحیم آباد و 10 دهستان با نام های چینی جان، رضا محله، اوشیان، سیاهکلرود، ماچیان ،بی بالان، شوییل، اشکورعلیا و سیار ستاق واشکور سفلی می باشد تعداد شهرهای این شهرستان 5 شهر بوده که عبارتند از: رودسر مرکز شهرستان، کلاچای مرکز بخش کلاچای، رحیم آباد مرکز بخش رحیم آباد، چابکسر مرکز بخش چابکسر و واجارگاه همچنین این شهرستان دارای401 آبادی شامل است.

 صنعت :
شهرستان رودسر دارای یک شهرک صنعتی در 8 کیلومتری مرکز شهرستان می باشد . مهمترین کارخانه های شهرستان، کارخانه آرد ، کارخانه چایسازی کارخانه پلاستیک، کارخانه نخ و قرقره ، و کارگاهای کانی غیر فلزی، صنایع فلزی، سلولزی و شیمیایی ، غذایی ، نساجی ، چادر شب بافی ، قالیبافی می باشد . برخی از مردم ساکن جلگه های ساحلی در کنار فعالیت های کشاورزی به شغل صیادی ومردم مناطق کوهپایه و کوهستانی به دامداری و دامپروری اشتغال دارند

 کشاورزی و دامداری :

محصولات عمده کشاورزی با توجه به سطح زیر کشت برنج،گندم، جو، حبوبات ،صیفی،سبزیجات، علوفه، کلزا، گل گاوزبان (روستای ولنی)، مرکبات، چای، کیوی، ازگیل ژاپنی، سیب و گلابی ، به ، فندق، گردو، خرما، موزودربخش دامداری نیز در پرورش گاو و گوساله و گوسفند و بز نقش عمده ای دارند .

 گردشگری و جاذبه های توریستی :

شهرستان رودسر با داشتن 40 کیلومتر نوار ساحلی مناسب یکی از جاذبه های توریستی بوده که دارای 3 طرح سالم سازی دریا می باشد. منطقه ییلاقی جواهر دشت، مناطق ییلاقی رحیم آباد، پارک جنگلی لله رود، دهکده توریستی زیازی، چشمه دمکش اوشیان چابکسر از مناطق دیگر توریستی بوده و هر ساله عده زیادی از آن دیدن و از مواهب طبیعیو بکر آن استفاده می نمایند.
 
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1389/11/28
چاپ
چاپ

تعداد خانه بهداشت

طبق آخرین بازنگری طرح گسترش

فعال

موجود

83

83

83

تعداد پایگاه بهداشت روستایی (باهر شیفت کاری)

طبق آخرین بازنگری طرح گسترش

فعال

موجود

 

 

 

0

0

0

تعداد مرکز بهداشتی درمانی روستایی

طبق آخرین بازنگری طرح گسترش

فعال

موجود

 

 

 

9

9

9

تعداد پایگاه بهداشت شهری اعم از ضمیمه و غیرضمیمه

طبق آخرین بازنگری طرح گسترش

فعال

موجود

 

 

 

7

7

7

تعداد مرکز بهداشتی درمانی شهری (با هر شیفت کاری)

طبق آخرین بازنگری طرح گسترش

فعال

موجود

7

7

7

 
 
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1389/11/30