جستجو:  
شنبه 5 مهر 1399

چاپ


نام : محمد تقی
نام خانوادگی : نجف زاده
نوع استخدام:
سمت : مدیر شبکه آستانه


تاریخ آخرین به روزرسانی : 1393/09/24
چاپ

آستانه اشرفیه

موقعیت جغرافیایی و مشخصات عمومی :

این شهرستان در ناحیه شرق گیلان واقع گردیده است و از شمال به دریای خزر، از شرق و جنوب شرقی به شهرستان لاهیجان، از جنوب به شهرستان سیاهکل و از غرب و جنوب غربی به شهرستان رشت محدود می شود. شهرستان آستانه اشرفیه بعنوان بزرگترین کانون مذهبی گیلان ،دارای ویژگیهای منحصر به فردی است که از جمله آنها می توان به عبور رودخانه سفید رود ازپل آستانه اشرفیه  اشاره نمود که بعنوان یک مرز طبیعی ،جلگه گیلان را به دو قلمرو تقریبا متقارن و متمایز تقسیم میکند ودو شهری که بطور متناوب مرکز استان گیلان بوده اند عبارتند از :لاهیجان در مشرق و فومن در مغرب که تقابل این دو شهر ،فقط متاثر از مرز بندیهای سیاسی سابق نیست بلکه سفید رود هنوز هم در آستانه مرزی است که دو گونه زبان گیلکی را از یکدیگرجدا می کند ،گیلکی رشتی در مغرب رود خانه و گیلکی لاهیجانی در مشرق آن وهمچنین درفرهنگ مادی ساکنان دو سوی این مرزو بوم نیز با تفاوتهای محسوسی رو به رو می شویم،از فنون برنجکاری گرفته تا شکل بندی خانه های روستایی،تفاوتهای شگفت آوری مشاهده میشود که بعید به نظر می رسد بتوان آنهارا صرفا ناشی از تاثیرات و عوامل جفرافیایی  دانست.این شهرستان در قدیم کوچان نام داشته است ولی پس از شهادت آقا سیـد جلال الدین اشرف (ع )(برادر امام رضا (ع))و تدفین وی در این شهر، نام آن به آستانه اشرفیه تغییر یافته است و آرامگاه آن حضرت، امروزه زیارتگاه عاشقان خاندان عصمت و طهارت (ع) می باشد.

 تقسیمات شهرستانی :

مساحت این شهرستان 426/6 کیلومتر مربع و دارای ناحیه جغرافیایی جلگه ای است و درشمال آن نوار باریک ساحلی وجود دارد. این شهرستان دارای دو بخش به نام های مرکزی وکیاشهر و 6 دهستان با نام های کیسم، کورکاه، دهشال، چهارده، دهکاء و دهسر می باشد و دارای 95 آبادی است. شهر آستانه اشرفیه مرکز شهرستان و بندرکیاشهر مرکز بخش کیاشهر، 2 شهر این شهرستان هستند.

صنعت:
از نظر صنعتی، شهرک های صنعتی «پرکاپشت» و «نقره ده» اقدامات بسیار خوبی درامر توسعه صنعتی صورت پذیرفته است. واحدهای کارگاهی درنقاط شهری و روستایی مستقر می باشند.

کشاورزی ودامداری :

محصولات کشاورزی این شهرستان به دلیل شرایط جلگه ای و مرغوبیت خاک آن از کیفیت بالایی بر خوردار است .برنج با 23500هکتار مساحت زیر کشت و بادام زمینی و چای از عمده ترین تولیدات کشاورزی منطقه محسوب می شوند .پرورش کرم ابریشم هم از فعالیتهای جاری در منطقه محسوب می شود.سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی شهرستان آستانه اشرفیه بالغ بر 32000 هکتارمی باشد که به کشت باغ ها و زراعت های سالانه اختصاص دارد. و محصولات عمده زراعی شهرستان برنج، بادام زمینی، صیفی و حبوبات و دانه های روغنی (ذرت، سویا) می باشد .درزمینه دامپروری واحدهای صنعتی پرورش نگهداری و در بخش سنتی گاو و گوساله و گاو میش و در بخش طیور جوجه کشی صنعتی  ومرغ مادر و عسل و پرورش ماهی فعالیت
می نمایند.

گردشگری و جاذبه های توریستی:

شهرستان آستانه اشرفیه به لحاظ وجود مرقد حضرت سلطان سید جلال الدین اشرف و همچنین دارا بودن 36 کیلومتر ساحل زیبای دریای خزر و مواهب طبیعی دریا از قبیل دو طرح سالم سازی دریای کیاشهر و عسکر آباد ، جنگل ، مرداب، پارک جنگلی کیاشهر و پارک ساحلی سفیدرود آستانه اشرفیه و پل های بتونی روی رودخانه سفید رود،پارک خشکی دریایی بوجاق دارای نقاط بسیار خوب زیارتی و سیاحتی بوده و سالانه زوار و مسافرین زیادی به قصد زیارت و سیاحت وارد شهرستان می شوند این تعداد بین 600 هزار تا یک میلیون نفر در سال تخمین زده می شود.

تاریخ آخرین به روزرسانی : 1389/11/28
چاپ
چاپ
 

تعداد خانه بهداشت

طبق آخرین بازنگری طرح گسترش

فعال

موجود

53

53

53

تعداد پایگاه بهداشت روستایی (باهر شیفت کاری)

طبق آخرین بازنگری طرح گسترش

فعال

موجود

 

 

 

0

0

0

تعداد مرکز بهداشتی درمانی روستایی

طبق آخرین بازنگری طرح گسترش

فعال

موجود

 

 

 

8

8

8

تعداد پایگاه بهداشت شهری اعم از ضمیمه و غیرضمیمه

طبق آخرین بازنگری طرح گسترش

فعال

موجود

 

 

 

5

5

5

تعداد مرکز بهداشتی درمانی شهری (با هر شیفت کاری)

طبق آخرین بازنگری طرح گسترش

فعال

موجود

3

3

3

تاریخ آخرین به روزرسانی : 1389/11/30