سایت اصلی دانشگاه |  شنبه 29 دی 1397 English
جستجو:  
تاریخ 1397/08/05     تعداد دفعات مشاهده 104 بار     ساعت 15:23:56     گروه خبري اخبار

دومین همایش ملی سالمندی دکتر حکیم زاده با محوریت "بازتوانی و تروما" به همت مرکز تحقیقات تروما جاده ای گیلان و معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، سوم و چهارم آبان ماه 97 در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات تروما جاده ای گیلان این همایش با حضور ریاست دانشگاه، کارکنان و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گیلان و اساتیدی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور طی دو روز درقالب شش پنل تخصصی و با حضور 31 سخنران و برگزاری پنج کارگاه طی روزهای پنجشنبه و جمعه، سوم و چهارم آبان ماه 97 در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار گردید.

*در روز نخست این همایش ابتدا دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک، رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و رییس همایش ضمن اشاره به این مطلب که مقوله سالمندی برای کشور و علی الخصوص گیلان حایز اهمیت است، گفتند: جمعیت بالای 60 سال ایران به سرعت روبه رشد است و استان گیلان با متوسط ۱۳/۲ درصد جمعیت بالای 60 سال جزء سالمندترین استان های کشور است و حتی بعضی از شهر های استان مانند رودسر و املش سالمند ترین شهر های کشور به شمار می روند. ایشان افزودند: با داشتن چنین جمعیت سالمندی، الویت جامعه پزشکی و دست اندر کاران حوزه سلامت باید به مسائل و مشکلات پیش رو سالمندان و مخصوصا تروما در سالمندان معطوف شود. در این زمینه، آسیب های جزیی و کوچک در سالمندان می تواند حیات آنها را تهدید کند.

دکتر یوسف زاده تصریح کردند: یک زمین خوردن ساده و افتادن از صندلی در سالمندان می تواند باعث خونریزی مغزی، شکستگی مهره، شکستگی لگن، شکستگی استخوان شود. در این راستا، بازتوانی و مسایل مربوط به پوکی استخوان و ضعف عضلانی در سالمندان باید مورد توجه قرار گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان خاطر نشان کردند: برای این که یک سالمندی با نشاط داشته باشیم، باید از ذخایر و منابع مالی خودمان در دوران جوانی و میانسالی به درستی استفاده کنیم و با بهره گیری از سبک زندگی مناسب که مرتبط با رژیم غذایی مناسب و فعالیت فبزیکی مناسب است یک سالمندی با نشاط داشته باشیم.

دکتر یوسف زاده چابک، با اشاره به این مطلب که دوره نوجوانی تاثیر بسزایی در دوران سالمندی دارد، تاکید کردند: توجه به مقوله سالمندی بدون نگاه پیشگیرانه امکان پذیر نیست بنابراین بایستی به این مهم توجه شود.

دکتر شادمان نعمتی، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز با اشاره به سه واژه سالمندی، تروما و توانبخشی به عنوان مباحث قابل توجه در حوزه سلامت، گفتند: دانشگاه علوم پزشکی گیلان به مقوله سالمندی و توانبخشی یک نگاه خاص و استراتژیک دارد، از این رو راه اندازی و تاسیس دانشکده توانبخشی از جمله برنامه های در دست اقدام دانشگاه است. همچنین، در بخش توانبخشی (کاشت حلزون گوش) به زودی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، راه اندازی می شود.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه با اشاره به تدوین نقشه جامع علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان تصریح کرد: راه اندازی کوهورت سالمندی نیز از جمله اقدامات دانشگاه برای بهبود زیرساخت های سلامت سالمندان در استان است.

دکتر اسماعیل ابراهیمی رییس هیات ممتحنه بورد فیزیوتراپی ایران نیز ضمن حضور در این همایش، با اشاره به فرایند سالمندی و تاثیرات آن بر ستون فقرات به تشریح چگونگی ایجاد این تغییرات و راه های پیشگیری ازآن پرداختند.

دکتر کامران عزتی رییس انجمن فیزیوتراپی گیلان و دبیر علمی این همایش نیز ضمن تقدیر از زحمات و حمایت های ریاست و معاونین دانشگاه و نیز اعضای تیم مرکز تحقیقات تروما جاده ای گیلان، سالروز درگذشت دکتر حکیم زاده بنیان گذار بحث سالمندی در ایران را گرامی داشتند و از توانبخشی به عنوان یک راهبرد در راستای ارتقاء دانشگاه علوم پزشکی گیلان یاد کردند.

**در روز دوم این همایش نیز دکتر محمدتقی جغتایی- مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در امور توانبخشی با تاکید بر اهمیت توانبخشی در حوزه سلامت، با موضوع "خدمات توانبخشی پزشکی در سطوح 2 و 3 نظام سلامت" به سخنرانی پرداختند. ایشان مهم ترین دلایل افزایش نیاز به خدمات توانبخشی در حال و آینده را افزایش امید به زندگی، تغییر الگوی بیماری ها از واگیر به غیر واگیر و تغییر سبک زندگی دانستند و تجارب جهانی در خصوص مدل ارائه خدمات توانبخشی در سطح سوم را تشریح نمودند.

سپس دکتر مسعود عرب رییس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ایران با اشاره به رشد جمعیت سالمند ایران طی سالهای اخیر گفتند: حدود 10 درصد از سالمندان تهران به صورت تک نفره زندگی میکنند و در صورت سقوط یا بروز تروما برای آنان، مشکلات بیشتری به دلیل عدم آگاهی اطرافیان برایشان به وجود خواهد آمد. ایشان با تاکید بر اجتناب ناپذیر بودن بحث استفاده از تکنولوژی های توانبخشی طی سال های آتی در حوزه سالمندی و با تاکید بر دو مقوله توانبخشی از راه دور (tele rehabilitation) و واقعیت مجازی (virtual reality)، خواستار اضافه شدن یک تیم از دانشکده فنی و مهندسی به توانبخشی شدند. دکتر عرب در خصوص استفاده از تکنولوژی های توانبخشی در حوزه سامندان افزودند: در این سیستم که دستگاه به صورت گردنبند یا کمربند به فرد سالمند متصل می گردد، به محض برهم خوردن تعادل، یک پیامک به شماره تلفن مدنظر ارسال و اطلاع رسانی صورت می گیرد.

نظرات کاربران
نظرشما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :