سایت اصلی دانشگاه |  سه شنبه 30 مهر 1398 English
جستجو:  
کتب
چاپ

لیست کتب مرکز تحقیقات ترومای جاده ای گیلان

ردیف

توضیحات

تصویر

1

اصول پایه جراحی مغز و اعصاب آسیب های متعدد دستگاه عصبی

مترجم: دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک، جراح مغز و اعصاب ،استادیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان

مولفان: ستی اس. رینگاچاری، ریچاردجی. ایلنبوگن

تاریخ انتشار: 1387

شمارگان: 1000 نسخه

تروما پس از بیماریهای قلبی و عروقی ، مغزی و سرطانها چهارمین علت مرک در دنیاست . اما در کشور ما دومین علت مرگ در تمام سنین و اولین علت مرگ در سنین بین 44-15 سال است . آنچه که بیشتر حائز اهمیت است ، سالهای مفید عمر از دست داده شده ناشی از تروما است زیرا قربانیان حوادث اغلب نوجوانان ، جوانان و میانسالان هستند که عمدتا نیروهای فعال ، کارآمد و سرمایه های جامعه بوده و لطمات اقتصادی و اجتماعی ناشی از فقدان آنان ، ابعاد گسترده تری به لحاظ مسائل احتماعی ، روانی و خانوادگی دارد . این کتاب در ارائه اطلاعات جامع و توجه به نکات کلیدی منحصر به فرد است و نحوه نگارش آن به گونه ای است که علاوه بر اعضای محترم هیات علمی جراحی مغز و اعصاب ، دیگر اعضای محترم هیات علمی در رشته های تخصصی نورولوژی ، گوش و حلق و بینی ، جراحی فک و صورت ، ارتوپدی ، رادیولوژِ ، بیهوشی ، روانپزشکی ، پاتولوژی، رزیدنت ها و اینترنها می توانند از آن استفاده کنند .خواندن این کتاب به طور اخص به کلیه دانشجویان پزشکی و رزیدنت های نروسرجری و سایر رشته های مرتبط توصیه می شود . کتاب حاضر بخشهای مربوط به آسیب های مغزی و عوامل همراه آن و نیز آسیب های ستون فقرات گردنی، پشتی و کمری و راههای تشخیصی بالینی و پاراکلینیکی و نحوه درمان آنها را شامل می شود .

 
 

2

اصول پایه جراحی مغز و اعصاب بیماریهای دژنراتیو ستون فقرات و تومورهای نخاعی

مترجم: دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک

مولفان: ستی اس . رینگاچری، ریچارد جی . الن بوگن

تاریخ انتشار: 1387

شمارگان: 3000 جلد

پیشگفتار: کمردرد و دردهای ناشی از ضایعات دژنراتیو ستون فقرات از مهم ترین علل عدم حضور افراد در محل کار و کاهش کارایی آنان در همه جوامع بشری است با توجه به بروز ضایعات دژتراتیو ستون فقرات طی پروسه بالا رفتن سن ، و بالا رفتن سن متوسط جوامع بشری و پیشرفت روش ها و تکنیک های تشخیصی اهمیت شناخت و درمان این بیماری آن روز به روز آشکارتر می شود . ترجمه بیماریهای دژنراتیو ستون فقرات به همراه تومورهای نخاعی از کتاب اصول پایه نروسرجری بعنوان یک رفرنس درسی برای اساتید و رزیدنت های نروسرجری و نرولوژی ، ارتوپدی، توانبخشی ، فیزیوتراپی، همکاران رشته های داخلی ، پزشکان عمومی و دانشجویان پزشکی قابل استفاده خواهد بود .

 

 

3

تغذیه در بیماران با آسیب سر

گردآوری: دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک، سکینه شب بیدار، آتوسا ریحانیان

تاریخ انتشار : 1390

شمارگان : 1000 جلد

پیشگفتار: ارزیابی تغذیه ای بیمار دچار آسیب هم به منظور تشخیص نیاز به حمایت تغذیه ای و هم برای تعیین کفایت آن ضروری است . تشخیص سوءتغذیه به عنوان مشکل رایج در بیماران بیمارستانی منجر به پیشبرد پروفایل های ارزیابی تغذیه ای شده است . این پروفایل ها اغلب برای شرایطی که سوءتغذیه مزمن وجود داشته باشد طراحی شده اند ، اما می توانند در شرایطی که بیمار دچار آسیب سر است نیز به منظور تعیین وضعیت پایه بیمار و هم کنترل نیازهای تغذیه ای بعدی بیمار استفاده شود.

 
 

4

کالبد شکافی اعصاب انسانی

گردآوری:دکتر ابراهیم نصیری – دکتر معصومه فغانی – دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک

تاریخ انتشار : 1388

شمارگان : 2000جلد

پیشگفتار:

گسترش روزافزون علوم پزشکی و یافته های پی در پی در این زمینه موجب توجه خاص بشر به این رشته گشته است ، یک نگاه سطحی به مراکز بزرگ آموزشی و پژوهشی علوم پزشکی نشان می دهد که زیربنای تمام این پیشرفت های حیرت انگیز، علوم پایه پزشکی است. نوروآناتومی یا کالبدشناسی اعصاب یکی از مباحث علوم پایه پزشکی است که دانستن آن برای درک و مفاهیم بالینی بیماری های اعصاب ضروری است . چون این کتاب برای رفع نیاز داشنجویان پزشکی ، دندانپزشکی و دواطلبان کارشناسی ارشد آناتومی تهیه شده لذا از انبوه مطالب گسترده و پیچیده ای که در این زمینه وجود دارد خودداری گردیده و فقط به ذکر نکات اصلی و ضروری اکتفا شده است . اصطلاحات و لغات اناتومی به زبان بین المللی آناتومی یعنی لاتین بکار برده شده و در عین حال تا آنجا که ممکن بوده معادل فارسی آن نیز آورده شده است .

 
 
 
 
 5

سوختگی های غیر حرارتی ، آسیب های الکتریکی، شیمیایی و سرما زدگی

گردآوری: دکتر زهرا محمد رسول حرفتکار-دکتر ایرج باقی- دکتر محمدرضا مبین

تاریخ انتشار : 1392

شمارگان : 3000 جلد

پیشگفتار:

آسیب های ناشی از عوامل محیطی از جمله سوختگی و سرمازدگی ، برق گرفتگی و سوختگی های شیمیایی در کنار سایر آسیب های ناشی از عوامل محیطی، چالش عمده بهداشتی محسوب می شود. به ویژه سوختگی که شاید بیش از هر نوع ترومای دیگر برای بیمار و خانواده وی اختلال جسمی، روانی و بار بهداشتی و اقتصادی به دنبال داشته باشد. گمان ما بر این است که این مجموعه مبتنی بر آخرین اطلاعات و دست آوردهای علمی جهان پزشکی در رابطه با این نوع آسیب هاست بتواند نیاز های فراگیران پزشکی علاقمند را برآورده سازد.
 
 

 

6

 

عابران پیاده و تصادفات جاده ای

گردآوری: علیرضا رزاقی-دکتر زهرا محتشم امیری-دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک-دکتر علیرضا مغیثی-دکتر علی داودی کیاکلایه

تاریخ انتشار : 1396

شمارگان : 2000 جلد

پیشگفتار:

سوانح و حوادث در طول تاریخ از عوامل تهدید کننده سلامتی انسان بوده است و در دنیای امروز، به عنوان یکی از بزرگترین مشکلات جوامع بشری مطرح است. سالانه حدود 3،5 میلیون نفر در سراسر دنیا به دلیل حوادث و مسمومیت ها از بین می روند که بیش از 2 میلیون نفر آن ها در کشورهای کم درآمد رخ می دهد. در این بین حوادث جاده ای بیشترین تلفات و مصدومیت ها را به خود اختصاص داده است. قربانیان حوادث جاده ای عمدتاً از گروه سنی فعال اقتصادی جامعه هستند و میانگین سنی مرگ ناشی از حوادث جاده ای 27 سال است. علاوه بر آن، ناتوانی ها و معلولیت های ناشی از آن هزینه های زیادی را به اقتصاد کشورها تحمیل می کند.

 
 
 
 7
 

آموزش همگانی پیشگیری از غرق شدگی

گردآوری و تألیف: هیئت مولفان مرکز تحقیقات تروما جاده ای

تاریخ انتشار : 1397

شمارگان : 1000 جلد

پیشگفتار:

در جهان سالیانه بیش از 500 هزار مرگ در اثر غرق شدگی غیر عمد رخ می دهد که این رقم حدود 0/7 درصد از مرگ و میرها را شامل می شود. با این وجود به دلیل گزارش نشدن برخی از موارد غرق شدگی رقم ارائه شده حتی در کشورهای توسعه یافته کم تر از آمار واقعی می باشد. برای مثال این آمار شامل مرگ های ناشی از سیل و سونامی و حوادث قایق رانی نیستد. از جمله طرح های مداخله ای اثربخش پیشگیری از غرق شدگی شامل تغییر در طراحی محیط، آموزش تخصصی شنا و آموزش همگانی است. در این بین آموزش همگانی خصوصاً در زمینه غرق شدگی می تواند بسیار موفق تر و مثمر ثمرتر باشد. با توجه به محدود و پراکنده بودن مطالب و محتوا در مورد آموزش همگانی پیشگیری از غرق شدگی، تدوین کتاب حاضر به عنوان یک الویت در برنامه های سیستم ترومای گیلان قرار گرفت.

 
 

 

 

پیشگیری از حوادث ورزشی

گردآوری و تألیف:  مرکز تحقیقات تروما جاده ای استان گیلان با همکاری فدراسیون ورزشهای جانبازان و معلولین کمیته ملی پارا المپیک

تاریخ انتشار : 1397

شمارگان : 1000 جلد

پیشگفتار:

سوانح و حوادث یکی از سه عامل اول بروز مرگ و میر در ایران و جهان می باشند. شرکت در ورزش و فعالیت های فیزیکی طیف وسیعی از مزایای مربوط به سلامت را به دنبال دارد با این وجود افزایش مشارکت افزایش خطر ابتلا به عوامل خطر مرتبط با آسیب را در پی دارد. فقط در آمارهای المپیک ریو ۳۰۸ مورد جراحات ورزشی گزارش شده است. کتاب حاضر یکی از نیازهای آموزشی ما در سطح منطقه‌ای و ملی بود امروز بسیار خوشحالم که ایده دیرینه ام محقق شده و در قالب کتابی تاثیر گذار در مورد تروماهای ورزشی به ویژه برای جانبازان و معلولین گرانقدر میهن اسلامی منتشر شده است کتاب حاضر خط مشی ویژه‌ای دارد که نشر آن در سطح بین‌المللی است و خرسندم از اینکه این نوید را بدهم که روند تولید این کتاب با تدوین مبحث مهم به دوپینگ تداوم خواهد یافت.

 

 

 

 

 

آموزش جامع پیشگیری از حوادث ترافیکی

گردآوری و تألیف: مرکز تحقیقات تروما جاده ای گیلان

تاریخ انتشار : 1397

شمارگان : 1000 جلد

پیشگفتار:

 تصادفات و حوادث جاده ای از مهمترین علل ناتوانی و مرگ و میر در دهه اخیر می باشند. با این وجود با آموزش موثر، ارتقاء سطح آگاهی و تغییر در نگرش و عملکرد مردم، بسیاری از این حوادث قابل پیشگیری هستند. از آنجایی که یکی از اهداف مهم و زیربنایی مراکز تحقیقاتی، تلاش در جهت پیشگیری از حوادث، ناتوانی ها و کاهش آسیب در افراد جامعه  می باشد، کمیته آموزش مرکز تحقیقات ترومای جاده ای گیلان نیز در صدد برآمد تا در راستای رسالت خود در جهت ارتقاء سلامت جامعه، با طراحی و تدوین محتوایی در جهت پیشگیری از حوادث رانندگی به عنوان یکی از شایعترین عوامل آسیب بزرگسالان و کودکان، در پیشگیری و کنترل چنین حوادثی در جامعه گامی موثر بردارد.

با این توضیح مجموعه حاضر تحت عنوان "آموزش جامع پیشگیری از حوادث ترافیکی" به همت و تلاش اعضای محترم کمیته آموزش این مرکز به منظور معرفی عوامل ایجاد کننده آسیب های ناشی از حوادث رانندگی، روش های پیشگیری از رخداد آن و پیشگیری از شدت آسیب پس از وقوع حادثه در قالب آموزش جامع برای عموم مردم تدوین شده است. کتاب حاضر، بخشی از یک پروژه با عنوان "ارتقاء فرهنگ ترافیکی و کاهش تلفات غرق شدگی با اولویت معتمدین و شوراها و فعالین صنفی" است که با همکاری مرکز تحقیقات ترومای  جاده ای گیلان و اداره امور اجتماعی و فرهنگی استانداری به مرحله چاپ رسیده است. بدین وسیله از تلاش های مستمر اعضای کمیته آموزش مرکز تحقیقات ترومای جاده ای دانشگاه علوم پزشکی گیلان در تهیه محتوای آموزشی و نیز اداره امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان که در چاپ این مجموعه همکاری نموده اند تشکر و قدردانی می شود. امید است مطالب آموزشی این کتاب که به زبان ساده و جهت استفاده گروه آموزش دهنده به جامعه و عموم مردم تهیه شده است، در پیشگیری از انواع حوادث رانندگی و بار مالی و معنوی ناشی از آن در سطح استان و کشور موثر واقع شود.

 

 

 

10 

 

آموزش همگانی پیشگیری از حوادث عمدی

گردآوری و تألیف: مرکز تحقیقات تروما جاده ای گیلان

تاریخ انتشار : 1397

شمارگان : 500 جلد

پیشگفتار:

 بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال 2015، حوادث مسوول 2/9 درصد از کل مرگ و میر در جهان بودند که از این میزان 76/6 درصد به حوادث غیر عمدی و 4/2 درصد به حوادث عمدی مربوط می باشد. جراحات ناشی از حوادث عمدی معمولا به دلیل خشونت، درگیری،   کودک آزاری و خودکشی و... رخ می دهند. حوادث عمدی نیز همچون حوادث غیر عمد میزان قابل توجهی ناتوانی بر جا می گذارند و از علل عمده مرگ و میر در سنین جوانی می باشند. هزینه مالی و کیفیت زندگی از دست رفته به علت مرگ یا آسیب فیزیکی و روانی ناشی از نزاع و خشونت را حدود ده میلیون دلار در سال برآورد نموده اند. آماری که پزشکی قانونی ایران در خصوص نزاع ارائه داده است نشان می دهد که میزان آن در نقاط مختلف کشور متفاوت و از سیر صعودی برخوردار است، البته آمار واقعی به مراتب بیشتر از موارد ثبت شده می باشد. آموزش راه­های پیشگیری از پرخاشگری، خودکشی، کودک­آزاری، همسرآزاری، درگیری و نزاع می تواند میزان آگاهی از پیامدهای آنها و گام های پیشگیرانه را بالا برده و از میزان این نوع حوادث بکاهد. بنابراین باید توجه ویژه ای به مقوله آموزش همگانی پیشگیری از حوادث عمدی نمود. بدیهی است که قبل از انجام هر مداخله آموزشی، نیاز به آماده سازی محتوایی مناسب جهت آموزش می باشد اما محتواهای موجود در مورد این حوادث معدودند و به طور پراکنده به عناوین مورد نظر پرداخته اند. لذا کتاب حاضر تحت عنوان "آموزش همگانی پیشگیری از حوادث عمدی" به منظور رفع این نیاز تالیف شده است.

این کتاب مشتمل بر چهار فصل، پیشگیری از نزاع در نوجوان و جوانان، کودک آزاری، خودکشی و همسر آزاری است. در تدوین هر بخش موکدا به مقوله پیشگیری در سطح آموزش همگانی پرداخته شده است. در تدوین فصل پیشگیری از نزاع در نوجوان و جوانان، تاکید بر پیشگیری از درگیری و تشدید آن در محیط مدرسه و خیابان، در تدوین فصل کودک آزاری تاکید بر پیشگیری از ایجاد و تقویت پرخاشگری در کودک و پیشگیری از سوءآزار جسمی و جنسی با کودک، در تدوین فصل خودکشی تاکید بر عوامل خطر آفرین، پیشگیری، مداخله و درمان در خودکشی و در تدوین فصل همسرآزاری تاکید بر پیامدهای همسر آزاری، پیشگیری از خشونت در روابط زوجین و معرفی منابع حمایتی بوده است.

 

 

 

تاریخ آخرین به روزرسانی : 1398/06/23
 
آمار مراجعات
آمار این صفحه  امروز:   1  دیروز:   0  کل مراجعات:   2228