سایت اصلی دانشگاه |  جمعه 30 مهر 1395 English
جستجو:  
کتب
چاپ

 ردیف  توضیحات
  تصویر
 1  

اصول پایه جراحی مغز و اعصاب آسیب های متعدد دستگاه عصبی

مترجم: دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک، جراح مغز و اعصاب ،استادیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان

مولفان: ستی اس. رینگاچاری، ریچاردجی. ایلنبوگن 

تاریخ انتشار: 1387

شمارگان: 1000 نسخه

تروما پس از بیماریهای قلبی و عروقی ، مغزی و سرطانها چهارمین علت مرک در دنیاست . اما در کشور ما دومین علت مرگ در تمام سنین و اولین علت مرگ در سنین بین 44-15 سال است . آنچه که بیشتر حائز اهمیت است ، سالهای مفید عمر از دست داده شده ناشی از تروما است زیرا قربانیان حوادث اغلب نوجوانان ، جوانان و میانسالان هستند که عمدتا نیروهای فعال ، کارآمد و سرمایه های جامعه بوده و لطمات اقتصادی و اجتماعی ناشی از فقدان آنان ، ابعاد گسترده تری به لحاظ مسائل احتماعی ، روانی و خانوادگی دارد . این کتاب در ارائه اطلاعات جامع و توجه به نکات کلیدی منحصر به فرد است و نحوه نگارش آن به گونه ای است که علاوه بر اعضای محترم هیات علمی جراحی مغز و اعصاب ، دیگر اعضای محترم هیات علمی در رشته های تخصصی نورولوژی ، گوش و حلق و بینی ، جراحی فک و صورت ، ارتوپدی ، رادیولوژِ ، بیهوشی ، روانپزشکی ، پاتولوژی، رزیدنت ها و اینترنها می توانند از آن استفاده کنند .خواندن این کتاب به طور اخص به کلیه دانشجویان پزشکی و رزیدنت های نروسرجری و سایر رشته های مرتبط توصیه می شود . کتاب حاضر بخشهای مربوط به آسیب های مغزی و عوامل همراه آن و نیز آسیب های ستون فقرات گردنی، پشتی و کمری و راههای تشخیصی بالینی و پاراکلینیکی و نحوه درمان آنها را شامل می شود .


 
 
  
     
 2  

اصول پایه جراحی مغز و اعصاب بیماریهای دژنراتیو ستون فقرات و تومورهای نخاعی

مترجم: دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک

مولفان: ستی اس . رینگاچری، ریچارد جی . الن بوگن

تاریخ انتشار: 1387

شمارگان: 3000 جلد

پیشگفتار: کمردرد و دردهای ناشی از ضایعات دژنراتیو ستون فقرات از مهم ترین علل عدم حضور افراد در محل کار و کاهش کارایی آنان در همه جوامع بشری است با توجه به بروز ضایعات دژتراتیو ستون فقرات طی پروسه بالا رفتن سن ، و بالا رفتن سن متوسط جوامع بشری و پیشرفت روش ها و تکنیک های تشخیصی اهمیت شناخت و درمان این بیماری آن روز به روز آشکارتر می شود . ترجمه بیماریهای دژنراتیو ستون فقرات به همراه تومورهای نخاعی از کتاب اصول پایه نروسرجری بعنوان یک رفرنس درسی برای اساتید و رزیدنت های نروسرجری و نرولوژی ، ارتوپدی، توانبخشی ، فیزیوتراپی، همکاران رشته های داخلی ، پزشکان عمومی و دانشجویان پزشکی قابل استفاده خواهد بود .

 
  
     
 3 

تغذیه در بیماران با آسیب سر

گردآوری: دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک، سکینه شب بیدار، آتوسا ریحانیان

تاریخ انتشار : 1390

شمارگان : 1000 جلد

پیشگفتار: ارزیابی تغذیه ای بیمار دچار آسیب هم به منظور تشخیص نیاز به حمایت تغذیه ای و هم برای تعیین کفایت آن ضروری است . تشخیص سوءتغذیه به عنوان مشکل رایج در بیماران بیمارستانی منجر به پیشبرد پروفایل های ارزیابی تغذیه ای شده است . این پروفایل ها اغلب برای شرایطی که سوءتغذیه مزمن وجود داشته باشد طراحی شده اند ، اما می توانند در شرایطی که بیمار دچار آسیب سر است نیز به منظور تعیین وضعیت پایه بیمار و هم کنترل نیازهای تغذیه ای بعدی بیمار استفاده شود.

 
  
     
 4  

کالبد شکافی اعصاب انسانی

گردآوری:دکتر ابراهیم نصیری – دکتر معصومه فغانی – دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک

تاریخ انتشار : 1388

شمارگان : 2000جلد

پیشگفتار:

گسترش روزافزون علوم پزشکی و یافته های پی در پی در این زمینه موجب توجه خاص بشر به این رشته گشته است ، یک نگاه سطحی به مراکز بزرگ آموزشی و پژوهشی علوم پزشکی نشان می دهد که زیربنای تمام این پیشرفت های حیرت انگیز، علوم پایه پزشکی است. نوروآناتومی یا کالبدشناسی اعصاب یکی از مباحث علوم پایه پزشکی است که دانستن آن برای درک و مفاهیم بالینی بیماری های اعصاب ضروری است . چون این کتاب برای رفع نیاز داشنجویان پزشکی ، دندانپزشکی و دواطلبان کارشناسی ارشد آناتومی تهیه شده لذا از انبوه مطالب گسترده و پیچیده ای که در این زمینه وجود دارد خودداری گردیده و فقط به ذکر نکات اصلی و ضروری اکتفا شده است . اصطلاحات و لغات اناتومی به زبان بین المللی آناتومی یعنی لاتین بکار برده شده و در عین حال تا آنجا که ممکن بوده معادل فارسی آن نیز آورده شده است .


  
     
5
 

سوختگی های غیر حرارتی آسیب های الکتریکی، شیمیایی و سرمازدگی

مولفان: دکتر محمد رسول حرفت کار، دکتر ایرج باقی، دکتر محمد رضا مبین

تاریخ انتشار: 1392

شمارگان: 3000 جلد

پیشگفتار: مدیریت و درمان قربانیان آسیب های الکتریکی ، سرمازدگی و شیمیایی مستلزم آشنایی و آگاهی کافی از تمامی مراحل نحوه بروز حادثه ، پاتوفیزیولوژِ ، گسترش صدمه و درگیری ارگانهای مختلف و مراقبت های لازم می باشد .

با توجه به اینکه تاکنون هیچ کتابی به زبان فارسی در این زمینه ارائه نشده است ، بر آن شدیم کتابی در خور توان با رعایت نیازمندی های درمانی و مراقبتی ، به کمک آخرین مقالات موجود معتبر در اختیار هموطنان عزیز قرار دهیم . مطالعه این کتاب به کلیه همکاران پزشک، دانشجویان، دستیاران و پرستاران محترم و همچنین کسانی که به سلامتی خود می اندیشند ، توصیه می گردد .


 

     
6
 

راهنمای پیشگیری ، مدیریت و مراقبت دیابت

از انتشارات سازمان بهداشت جهانی

ویراستار : اسامه خطیب

مترجمین : دکتر زهرا محتشم امیری، دکتر سید محمود رضوانی، دکتر عباس جعفری شکیب، زیر نظر دکتر محمد مهدی گویا

تاریخ انتشار : 1389

شمارگان : 2000 جلد

پیشگفتار: دیابت ملیتوس یکی از شایعترین بیماری های غیر واگیر می باشد که همه گیری آن باعث شده تا در خط مقدم مشکلات بهداشت عمومی رودروی جهان در حال حاضر قرار گیرد . سازمان بهداشت جهانی میزان آن را حدود 135 میلیون نفر در جمعیت بالغ کمتر از 4 میلیارد نفر جهان در سال 1995 تخمین زده که تا 299 میلیون نفر تا سال 2025 افزایش خواهد یافت .

 
 
     
7
 

نکات کاربردی بهداشت برای دانشجویان پزشکی ، پیراپزشکی و پزشکان عمومی

گردآوری: دکتر زهرا پناهنده استادیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان، دکتر زهرا محتشم امیری استادیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان 

تاریخ انتشار:  1384

شمارگان:  2200 جلد

پیشگفتار: خدماتی که تحت عنوان خدمات بهداشتی در سطح شبکه ی مراقبتهای بهداشتی – درمانی کشور به مرحله ی اجرا گذاشته می شوند بر اساس نیازهای موجود جامعه تدوین شده اند . هر یک از این خدمات طبق برنامه های کشوری ِ ارائه شده از سوی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به سطوح محیطی به مرحله اجرا در می آیند . این برنامه ها هر چند سال یک بار با توجه به آخرین دستاوردهای پزشکی و همچنین نیازهای بهداشتی جامعه بازینی می شوند . با توجه به نیاز دانشجویان پزشکی ، پیراپزشکی و نیز پزشکان عمومی به اطلاع از برنامه های بهداشتی کشور ، در این مجموعه سعی شده است تا حد ممکن این برنامه ها و دستورالعملهای ان در اختیار این عزیزان قرار گیرد .

 
 

     

 

150 الکتروکاردیوگرافی 2008

نویسنده : جان آر.هامپتون

ترجمه : دکتر انوش دهنادی مقدم، دکتر عباس صدیقی نژاد

پیشگفتار: کتاب های زیادی درباره آموزش و تفسیر الکتروکاردیوگرافی نوشته شده است اما تعداد کمی از آنها تئوری و تجربه را با هم ادغام کرده اند و به آموزش عملی پرداخته اند . یکی از مزیت های این کتاب ، تفسیر ECG با توجه به شرح ال بیمار و ارائه راهنکارهای عملی است . در این کتاب 150 مسئله بالینی در قالب شرح حال های ساده همراه با الکتروکاردیوگرام مربوطه بیان شده است . طرح مسائل به گونه ای است که مسائل ساده را برای دانشجویان پزشکی و مسائل مشکل تر را برای دستیاران و متخصصین در بر می گیرد . باید توجه داشت که درمان های ارائه شده بیانگر نظر مولف است و خوانندگان محترم باید به کتاب های مرجع در این زمینه مراجعه کنند.


 
     
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1394/03/25
 
آمار مراجعات
آمار این صفحه  امروز:   1  دیروز:   0  کل مراجعات:   1390