سایت اصلی دانشگاه |  جمعه 28 دی 1397 English
جستجو:  
کتب
چاپ

لیست کتب مرکز تحقیقات ترومای جاده ای گیلان

ردیف

توضیحات

تصویر

1

اصول پایه جراحی مغز و اعصاب آسیب های متعدد دستگاه عصبی

مترجم: دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک، جراح مغز و اعصاب ،استادیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان

مولفان: ستی اس. رینگاچاری، ریچاردجی. ایلنبوگن

تاریخ انتشار: 1387

شمارگان: 1000 نسخه

تروما پس از بیماریهای قلبی و عروقی ، مغزی و سرطانها چهارمین علت مرک در دنیاست . اما در کشور ما دومین علت مرگ در تمام سنین و اولین علت مرگ در سنین بین 44-15 سال است . آنچه که بیشتر حائز اهمیت است ، سالهای مفید عمر از دست داده شده ناشی از تروما است زیرا قربانیان حوادث اغلب نوجوانان ، جوانان و میانسالان هستند که عمدتا نیروهای فعال ، کارآمد و سرمایه های جامعه بوده و لطمات اقتصادی و اجتماعی ناشی از فقدان آنان ، ابعاد گسترده تری به لحاظ مسائل احتماعی ، روانی و خانوادگی دارد . این کتاب در ارائه اطلاعات جامع و توجه به نکات کلیدی منحصر به فرد است و نحوه نگارش آن به گونه ای است که علاوه بر اعضای محترم هیات علمی جراحی مغز و اعصاب ، دیگر اعضای محترم هیات علمی در رشته های تخصصی نورولوژی ، گوش و حلق و بینی ، جراحی فک و صورت ، ارتوپدی ، رادیولوژِ ، بیهوشی ، روانپزشکی ، پاتولوژی، رزیدنت ها و اینترنها می توانند از آن استفاده کنند .خواندن این کتاب به طور اخص به کلیه دانشجویان پزشکی و رزیدنت های نروسرجری و سایر رشته های مرتبط توصیه می شود . کتاب حاضر بخشهای مربوط به آسیب های مغزی و عوامل همراه آن و نیز آسیب های ستون فقرات گردنی، پشتی و کمری و راههای تشخیصی بالینی و پاراکلینیکی و نحوه درمان آنها را شامل می شود .

 
 

2

اصول پایه جراحی مغز و اعصاب بیماریهای دژنراتیو ستون فقرات و تومورهای نخاعی

مترجم: دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک

مولفان: ستی اس . رینگاچری، ریچارد جی . الن بوگن

تاریخ انتشار: 1387

شمارگان: 3000 جلد

پیشگفتار: کمردرد و دردهای ناشی از ضایعات دژنراتیو ستون فقرات از مهم ترین علل عدم حضور افراد در محل کار و کاهش کارایی آنان در همه جوامع بشری است با توجه به بروز ضایعات دژتراتیو ستون فقرات طی پروسه بالا رفتن سن ، و بالا رفتن سن متوسط جوامع بشری و پیشرفت روش ها و تکنیک های تشخیصی اهمیت شناخت و درمان این بیماری آن روز به روز آشکارتر می شود . ترجمه بیماریهای دژنراتیو ستون فقرات به همراه تومورهای نخاعی از کتاب اصول پایه نروسرجری بعنوان یک رفرنس درسی برای اساتید و رزیدنت های نروسرجری و نرولوژی ، ارتوپدی، توانبخشی ، فیزیوتراپی، همکاران رشته های داخلی ، پزشکان عمومی و دانشجویان پزشکی قابل استفاده خواهد بود .

 

 

3

تغذیه در بیماران با آسیب سر

گردآوری: دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک، سکینه شب بیدار، آتوسا ریحانیان

تاریخ انتشار : 1390

شمارگان : 1000 جلد

پیشگفتار: ارزیابی تغذیه ای بیمار دچار آسیب هم به منظور تشخیص نیاز به حمایت تغذیه ای و هم برای تعیین کفایت آن ضروری است . تشخیص سوءتغذیه به عنوان مشکل رایج در بیماران بیمارستانی منجر به پیشبرد پروفایل های ارزیابی تغذیه ای شده است . این پروفایل ها اغلب برای شرایطی که سوءتغذیه مزمن وجود داشته باشد طراحی شده اند ، اما می توانند در شرایطی که بیمار دچار آسیب سر است نیز به منظور تعیین وضعیت پایه بیمار و هم کنترل نیازهای تغذیه ای بعدی بیمار استفاده شود.

 
 

4

کالبد شکافی اعصاب انسانی

گردآوری:دکتر ابراهیم نصیری – دکتر معصومه فغانی – دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک

تاریخ انتشار : 1388

شمارگان : 2000جلد

پیشگفتار:

گسترش روزافزون علوم پزشکی و یافته های پی در پی در این زمینه موجب توجه خاص بشر به این رشته گشته است ، یک نگاه سطحی به مراکز بزرگ آموزشی و پژوهشی علوم پزشکی نشان می دهد که زیربنای تمام این پیشرفت های حیرت انگیز، علوم پایه پزشکی است. نوروآناتومی یا کالبدشناسی اعصاب یکی از مباحث علوم پایه پزشکی است که دانستن آن برای درک و مفاهیم بالینی بیماری های اعصاب ضروری است . چون این کتاب برای رفع نیاز داشنجویان پزشکی ، دندانپزشکی و دواطلبان کارشناسی ارشد آناتومی تهیه شده لذا از انبوه مطالب گسترده و پیچیده ای که در این زمینه وجود دارد خودداری گردیده و فقط به ذکر نکات اصلی و ضروری اکتفا شده است . اصطلاحات و لغات اناتومی به زبان بین المللی آناتومی یعنی لاتین بکار برده شده و در عین حال تا آنجا که ممکن بوده معادل فارسی آن نیز آورده شده است .

 
 
 
 
 5

سوختگی های غیر حرارتی ، آسیب های الکتریکی، شیمیایی و سرما زدگی

گردآوری: دکتر زهرا محمد رسول حرفتکار-دکتر ایرج باقی- دکتر محمدرضا مبین

تاریخ انتشار : 1392

شمارگان : 3000 جلد

پیشگفتار:

آسیب های ناشی از عوامل محیطی از جمله سوختگی و سرمازدگی ، برق گرفتگی و سوختگی های شیمیایی در کنار سایر آسیب های ناشی از عوامل محیطی، چالش عمده بهداشتی محسوب می شود. به ویژه سوختگی که شاید بیش از هر نوع ترومای دیگر برای بیمار و خانواده وی اختلال جسمی، روانی و بار بهداشتی و اقتصادی به دنبال داشته باشد. گمان ما بر این است که این مجموعه مبتنی بر آخرین اطلاعات و دست آوردهای علمی جهان پزشکی در رابطه با این نوع آسیب هاست بتواند نیاز های فراگیران پزشکی علاقمند را برآورده سازد.
 
 

 

6

 

عابران پیاده و تصادفات جاده ای

گردآوری: علیرضا رزاقی-دکتر زهرا محتشم امیری-دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک-دکتر علیرضا مغیثی-دکتر علی داودی کیاکلایه

تاریخ انتشار : 1396

شمارگان : 2000 جلد

پیشگفتار:

سوانح و حوادث در طول تاریخ از عوامل تهدید کننده سلامتی انسان بوده است و در دنیای امروز، به عنوان یکی از بزرگترین مشکلات جوامع بشری مطرح است. سالانه حدود 3،5 میلیون نفر در سراسر دنیا به دلیل حوادث و مسمومیت ها از بین می روند که بیش از 2 میلیون نفر آن ها در کشورهای کم درآمد رخ می دهد. در این بین حوادث جاده ای بیشترین تلفات و مصدومیت ها را به خود اختصاص داده است. قربانیان حوادث جاده ای عمدتاً از گروه سنی فعال اقتصادی جامعه هستند و میانگین سنی مرگ ناشی از حوادث جاده ای 27 سال است. علاوه بر آن، ناتوانی ها و معلولیت های ناشی از آن هزینه های زیادی را به اقتصاد کشورها تحمیل می کند.

 
 
 
 7
 

آموزش همگانی پیشگیری از غرق شدگی

گردآوری و تألیف: هیئت مولفان مرکز تحقیقات تروما جاده ای

تاریخ انتشار : 1397

شمارگان : 1000 جلد

پیشگفتار:

در جهان سالیانه بیش از 500 هزار مرگ در اثر غرق شدگی غیر عمد رخ می دهد که این رقم حدود 0/7 درصد از مرگ و میرها را شامل می شود. با این وجود به دلیل گزارش نشدن برخی از موارد غرق شدگی رقم ارائه شده حتی در کشورهای توسعه یافته کم تر از آمار واقعی می باشد. برای مثال این آمار شامل مرگ های ناشی از سیل و سونامی و حوادث قایق رانی نیستد. از جمله طرح های مداخله ای اثربخش پیشگیری از غرق شدگی شامل تغییر در طراحی محیط، آموزش تخصصی شنا و آموزش همگانی است. در این بین آموزش همگانی خصوصاً در زمینه غرق شدگی می تواند بسیار موفق تر و مثمر ثمرتر باشد. با توجه به محدود و پراکنده بودن مطالب و محتوا در مورد آموزش همگانی پیشگیری از غرق شدگی، تدوین کتاب حاضر به عنوان یک الویت در برنامه های سیستم ترومای گیلان قرار گرفت.

 
 


تاریخ آخرین به روزرسانی : 1397/04/17
 
آمار مراجعات
آمار این صفحه  امروز:   1  دیروز:   0  کل مراجعات:   2161