سایت اصلی دانشگاه |  سه شنبه 2 بهمن 1397 English
جستجو:  
بیوبانک
چاپ

راه اندازی یک بیوبانک—نوعی مخزن که نمونه های بیولوژیک در آن نگهداری و انبار می شوند—بخش بسیار مهمی از تحقیقات بالینی در چند دهه گذشته شده است. در صورت نگهداری در شرایط مطلوب، می توان انواع نمونه های بیولوژیک مانند خون، ادرار، مدفوع، مو، ناخن و غیره را تا مدت زیادی انبار کرد و برای تحقیقات مختلفی از جمله تحقیقات بالینی، اپیدمیولوژیک و ژنتیکی استفاده نمود. نمونه هایی که در یک بیوبانک ذخیره می شوند، برای مطالعاتی که نیاز به سنجش بایومارکرهای جدید مثل بایومارکرهای سرطانی یا ژنتیکی در جمعیت بالایی از یک جامعه را دارند، بسیار ایده آل هستند.

کوهورت گیلان: نمونه های خون و ادرار

بیست میلی لیتر (25 م ل) خون از هر یک از شرکت کنندگان کوهورت بصورت ناشتا گرفته می شود که بعد از فرکشن شدن، در فریزر های منفی 80 ، به شکل زیر انبار می شود:

  • خون کامل: سه کرایوتیوب 1 میلی لیتری
  • پلاسما: هفت کرایوتیوب 1 میلی لیتری
     
  • بافی کوت: سه کرایوتیوب 1 میلی لیتری
  • سرم: دو کرایوتیوب 1 میلی لیتری

نمونه ادرار نیز از هر فرد گرفته شده، که 1.8 میلی لیتر آن در یک کرایوتیوب در قسمتی جداگانه از فریزر منفی 20 نگهداری می شود.

هر یک از نمونه ها دارای برچسب بارکدی منحصر به فرد می باشد، و قبل از انتقال به فریزر، در کرایوباکس هایی چیده میشوند. همه کارکنان آزمایشگاه آموزش برای چیدمان صحیح نمونه ها در کرایوباکس آموزش دیده اند تا در صورتی که نیاز به بازیابی نمونه ای بود، در کمترین زمان بتوانند آن را از بین نمونه های دیگر پیدا و استخراج کنند.  

کوهورت گیلان:  نمونه های مو و ناخن

از همه شرکت کنندگان کوهورت درخواست شده تا قبل از مراجعه به مرکز کوهورت، مو و ناخن خود را تمیز کنند تا هنگام حضورشان، نمونه کوچکی از آنها گرفته شود. نمونه ها در تکه های کوچک آلومینیوم بسته بندی شده و سپس در زیپ کیپ، در جایی خشک و خنک نگهداری می شوند

تاریخ آخرین به روزرسانی : 1395/12/04
 
آمار مراجعات
آمار این صفحه  امروز:   1  دیروز:   0  کل مراجعات:   260