پنجشنبه 31 خرداد 1397
تاریخ 1395/11/03     تعداد دفعات مشاهده 284 بار     ساعت 11:55:21     گروه خبري اطلاعیه ها

رسالت برنامه سلامت میانسالان، ارتقاء‌ و حفظ سلامت کلیه زنان و مردان میانسال صرف نظر از ملیت ،مذهب قومیت ،محل سکونت و ... می باشد.

اجرای برنامه مراقبت میانسالان در لنگرود :

 

جمعیت گروه سنی میانسالان (30-59ساله )در کشور بالاست و این جمعیت بطور روز افزونی در حال افزایش است .   بیماری در این گروه بیشـترین فشار اجتماعی و اقتصادی را به جامــعه وارد می کند. بیماریها در این گروه سن بر میزان در آمدزایی موثر است و هم می تواند در خصوص مسائل اجتماعی مشکلاتی ایجاد نماید.

میانسالان یا به عبارت دیگر والدین، محور سلامت خانواده هستند و مرگ ومیر  و ناتوانی ایشان همه ابعاد سلامت خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد.خطرات تهدید کننده سلامتی این گروه بر سلامت سایر گروههای سنی در خانواده نیز موثر است..              

    رسالت برنامه سلامت میانسالان، ارتقاء‌ و حفظ سلامت کلیه زنان  و مردان میانسال صرف نظر از ملیت ،مذهب قومیت ،محل سکونت و ... می باشد.

  بخشی از مشکلات سلامت این گروه  به علت ناکافی بودن آگاهی زنان از اهمیت توجه به روش‌های پیشگیری از ابتلا به این معضلات ایجاد می شود .  لذا در همه برنامه های میانسالان آموزش گروه هدف از اصلی ترین فعالیت ها در نظر گرفته شده است. در عین حال امید به زندگی در کشور در حال افزایش است باید با اهمیت دادن به سلامت میانسالان از افزایش طول عمر همراه با سلامت کامل جسمی،اجتماعی و روانی  حمایت کنیم .

 این برنامه ها با همکاری بهداشت خانواده،ماما و پزشک و با استفاده از دستورالعملهای کشوری  درکلیه مراکز شهری وروستایی انجام میشود.

   هدف کلی و  دراز مدت برنامه ، کاهش ناتوانی ها و مرگ ومیر و بهبود کیفیت زندگی و اهداف کوتاه مدت آن شامل ارتقای شیوه زندگی ،پیشگیری و تشخیص زود هنگام عوامل خطر و بیماریهای مهم در هر یک از افراد گروه هدف می باشد .در برنامه مراقبت معاینات و آزمایشات لازم بر حسب سن و جنس فرد از نظر جسمی ،روانی و ......انجام می شود و برنامه فرد برای حفظ تندرستی مشخص شده و توصیه های لازم پیشگیرانه به او ارائه و زمان بعدی مراجعه یا هر اقدام دیگری روشن می شود .

برخی از افراد تصور می کنند چکاب کامل نیازمند مراجعه به متخصصین رشته های مختلف و انجام آزمایشات گران 

قیمت و تخصصی است و با تصور یا از انجام آن می گذرند و یا هزینه های بی مورد به خانواده خود تحمیل می کنند

 در حالی که در اغلب موارد برای ارزیابی سلامت نیازی به مرلجعه مکرر تخصصی نیست و استفاده مکرر از روشهای

تشخیصی مختلف آزمایشات ، رادیولوژی سونوگرافی برای پزشک ارزش تشخیصی ندارد . به عنوان مثال انجام آزمایش چربی خون هر شش ماه یکبار برای هیچکس حتی کسانی که چربی خون بالا دارند ضرورت ندارد و

در مورد افراد سالم میانسالان اندازه گیری چربی خون هر سه سال یکبار کافی است .

متاسفانه بسیاری از ویژگی های فوق توسط سازمانها یا مراکز ارائه خدمات درمانی مطب ها و کلینیک ها ارائه نمی شود و منطبق  با  سلیقه و منافع ارائه کنندگان خدمات یا علائق مراجعه کنندگان و بدون توجه به اصول و استانداردهای علمی برای آنان تصمیم گیری می شود

بسته خدمات میانسالان به طور علمی ،استاندارد معینی را از نظر فواصل مراجعات برای همه افراد میانسال تعریف کرده است افرادی که در ارزیابی اولیه سلامت خود از سلامت پایه مطلوبی برخوردار باشند ،هر سه سال یک بار اقدامات فوق را تکرار خواهند نمود ودر صورتی که در طی ارزیابی اولیه سلامتی مشکل خاصی داشته باشند تا آخرین مرحله مورد پی گیری قرار گرفته و اقدامات لازم با فواصل معین برای آنان انجام خواهد شد . شما می توانید در هر زمانی که مناسب می دانید به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه و برای دریافت خدمات اولین ارزیابی دوره ای سلامت خود اقدام نمایید

هنگام مراجعه برای دریافت خدمات ، مستندات بیماری ها ی شناخته شده قبلی خود مانند : پاسخ آزمایش ها

 ، نسخ دارویی یا داروهای ، خلاصه پرونده بیمارستانی در صور ت سابقه بستری و همچنین شماره کارت ملی خود رابه

 

همراه داشته باشید . این مراقبت فرصتی برای زنان و مردان فراهم می کند تا در جهت تامین بهداشت و سلامت خود کوشش نموده و از این طریق سلامتی را برای خانواده و جامعه به ارمغان بیاورند. به این امید که شما شهروند گرامی

بتوانی از نعمت سلامتی خود نگهداری کنید .           

                                 تهیه شده در واحد بهداشت خانواده مرکز بهداشت لنگرود آبان 95

 

 

 

 

نظرات کاربران
نظرشما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :