متن کامل خبر
تاریخ 1397/08/15     تعداد دفعات مشاهده 268 بار     ساعت 11:29:48     گروه خبري اخبار روابط عمومی دانشگاه

همایش " آشنایی و مقابله با تهدیدات زیستی" با محوریت نظام سلامت ، به همت دبیرخانه پدافند غیر عامل دانشگاه علوم پزشکی گیلان، در سالن همایش معاونت بهداشتی دانشگاه، برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب دا)؛ مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان صبح امروز، سه شنبه در همایش آشنایی و مقابله با تهدیدات زیستی " ضمن عرض تسلیت فرا رسیدن سالروز رحلت رسول اکرم (ص) و امام حسن مجتبی(ع)، اظهار داشت: پدافند غیر عامل مجموعه اقداماتی است که بدون استفاده از تجهیزات جنگی می توان انجام داد تا از وارد شدن تلفات جانی به افراد و زیان اقتصادی به مراکز و تاسیسات حیاتی و مهم کشور جلوگیری ، یا آنها را به حداقل کاهش داد.

دکتر پیمان اسدی با بیان این که عمده ترین هدف پدافند غیر عامل، ایمن سازی و کاهش آسیب پذیری ساختارهای حیاتی آن منطقه است، با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری، گفت: " پدافند غیر عامل مثل مصونیت سازی برای انسان است، از درون ما را مصون می کند، ما باید از درون خود را مقام کنیم .

رییس  مرکز حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه با بیان این که هر استانی دارای یک شورای پدافند غیر عامل است، ضمن تشریح دستور العمل تشکیل کمیته و ترکیب کمیته پدافند غیر عامل در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، گسترش و ارتقا اقدامات پیشگرانه و بهداشتی نظام سلامت در جهت رصد و پایش تهدیدات و افزایش ایمنی جامعه، کاهش آسیب پذیری نظام سلامت و زیر ساخت های حساس، حیاتی و مهم آن در برابر آسیب ها و تهدیدات متعارف و نا متعارف، افزایش میزان آمادگی نظام سلامت برای انواع آسیب ها و تهدیدات و ... از جمله اهداف کمیته مذکور عنوان کرد.

وی با اشاره به تعاریف تروریسم زیستی، نتیجه استفاده عمدی و سوء از عوامل زیستی (باکتری ها، ویروس ها ، ...) به منظور آسیب زدن، تخریب و از بین بردن سرمایه های انسانی و منابع ملی (دام، نباتات، محیط زیست، منابع طبیعی، آب آشامیدنی، مواد، تجهیزات و ابنیه) را در نهایت رعب و وحشت اعلام کرد.

 دکتر اسدی گفت: پدافند زیستی مجموعه ای از اقدامات شامل: رصد و پایش تهدیدات زیستی و هشدار سریع، آشکار سازی و تشخیص، تریاژ، تخلیه و درمان، بهداشت و پیشگیری، قرنطیه و محدودسازی، بازیابی و حذف منابع آلوده، بازتوانی و بازسازی، مدیریت افکار عمومی، در برابر تهدیدات زیستی است که موجب حفظ سرمایه های ملی در برابر تهدیدات زیستی و کاهش آثار و عواقب ناشی از آن ها می شود.

رییس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه با اشاره به این که کشور در شرایط فعلی ( تحریم) مورد تهاجم است، تحریم را اعلام جنگ اقتصادی ذکر کرد و گفت: در این خصوص انسان، دام، نباتات، آب آشامیدنی، محیط زیست و منابع طبیعی، و غذاو دارو صنایع مربوط به آن مورد آسیب قرار می گیرد.

وی  ضمن تشریح کار گرو ه ها ی مختلف در حوزه سلامت و بیولوژیک و ارکان قرارگاه زیستی، هدف از ایجاد قرارگاه را مقابله با هر نوع تهدیدی که ایجاد می شود، ذکر کرد.

وی در پایان با تاکید بر این که در خصوص تهاجم  دشمن، باید هوشیاری خود را حفظ کنیم، هدف از برگزاری این همایش را شناخت آسیب ها و تهدیدات زیستی و افزایش توان در خصوص پیشگیری و مقابله با آسیب های زیستی اعلام کرد.

مدیر عامل پدافند غیر عامل استانداری گیلان نیز در ادامه تصریح کرد: از نظر معارف اسلامی و قرآن،  انسان در معرض تهدید است و در قرآن از آن نام برده شده. در این زمینه برای مقابله با تهدیدات، نیازمند پدافند عامل و غیر عامل هستیم.

امیر محمد پور با بیان این که این دشمن است که نوع مقابله با خود را برای ما مشخص می کند، یادآور شد: دشمن روش های مختلف را برای مقابله با ما انتخاب می کند. این تهدیدات گاهی نظامی و گاهی غیر نظامی  می باشد.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری گیلان، اظهار داشت: زیباسازی کار های ناپسند نیز کاری است که دشمن انجام می دهد و ما را مجبور به انجام آن می کند و یا  ایجاد باور غلط زمینه آسیب را برای خود ایجاد می کند. یکی از اصول پدافند غیر عامل، شناسی واقع گرایانه است.

وی با بیان این که تحکیم باورها و اعتقادات از مهمترین اصول برای مقابله با تهدیدات دشمن است، یادآور شد: در اصول دین ما پدافند غیر عامل اصل اول است و در واقع اسلام پیشگیری را بهتر از درمان دانسته است. گستردگی پدافند غیر عامل به گستره تهدیدات است و به دلیل تغییر تهدیدات مدل های پدافند غیر عامل نیز باید تغییر کند.

دبیرشورای پدافند غیرعامل استان گیلان با تاکید بر علمی بودن پدافند غیر عامل افزود: پدافند غیر عامل صنعتی، اقتصادی، اجتماعی و .. پدافند غیر عامل ویژه خود را می طلبد اما این حوزه ها با هم مرتبط بوده و نیازمند یک مدیریت واحد است.

امیرمحمدپور تصریح کرد: طیفی از تهدیدات در حوزه سلامت وجود دارد که در این بین، بیماری‌ها موضوع مهمی است که مسایل اپیدمی و بیماری‌های دستکاری شده در قالب های مختلف در آن شکل گرفته است. اپیدمی‌ مساله مهمی است و دست کاری‌های ژنتیکی می‌تواند، تهدیدزا و یا موثر باشد.

مدیر کل پدافند غیر عامل استانداری گیلان با بیان این که پدافند غیر عامل با تهدیدات مقابله می‌کند، اظهار داشت: باید نگاهی مشکوک به مسایل داشته باشیم تا نقاط تخریب و تهدید را شناسایی و با آنها مقابله کنیم و این نگاه باید مشرف بر مسایل باشد. 

وی با تاکید بر این که به بانک اطلاعاتی تهدیدات حوزه زیستی و سلامت در کشور نیاز داریم و باید به آن توجه شود، گفت: این اقدامات باید انجام شود تا وقتی با عوامل نو ترکیب و دستکاری شده مواجه شدیم قادر به مقابله با تهدیدها باشیم و در پدافند زیستی مانند ارتش‌ باید آماده حمله باشیم.

محمدپور ساخت مواد اولیه غذایی و دارویی و کاهش وابستگی به خارج کشور را یک ضرورت خواند و تصریح کرد : در ساخت تجهیرات پزشکی بومی مانند مانیتورینگ اقدامات بسیاری خوبی انجام شده است اما هنوز کافی نیست .

وی  افزایش توان تاب آوری آسیب دیدگان در تهدیدات طبیعی و انسان ساخت را بسیار مهم دانست و افزود: در حوزه های تاب آوری در بخش سلامت، افزایش توان تاب آوری آسیب دیدگان در بلایا بسیار مهم است تا بتوان آسیب های روحی و روانی بعد از بلایا مانند سیل و زلزله وتهدیدات انسان ساخت را کاهش داد.

در ادامه مطالب جامعی در خصوص مدیریت بحران در تهدیدات زیستی و اورژانس های حوادث بیولوژیک، تریاژ، تخلیه و اسکان اضطراری در حوادث، بیماری های مشترک انسان و دام و راه های مقابله با آن و مدیریت حوزه آب آشامیدنی در حوادث تهدیدات زیستی و امنییت غذا و دارو در تهدیدات زیستی به ترتیب توسط دکتر محمد تقی مقدم نیا، دکتر مجید پورشیخان، دکتر آیدین پورکاظمی و دکتر شیرزاد و دکتر مهدوی روشن، اعضا هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ارایه شد.

‌همایش آشنایی و مقابله با تهدیدات زیستی با محوریت نظام سلامت، به همت دبیرخانه پدافند غیر عامل دانشگاه علوم پزشکی گیلان صبح امروز- سه شنبه، با حضور مسوولان دانشگاه و مدیر کل پدافند غیرعامل استان گیلان،‌ معاونان و روسای بیمارستان ها و مراکز تابعه دانشگاه در سالن همایش معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد./ص

نظرات کاربران
نظرشما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :

لطفا برای جستجو در سایت عبارت مورد نظر را جستجو نمایید.

   
Close