دوشنبه 16 تیر 1399
 
 
معرفی
چاپ

معرفی کمپین مصرف منطقی دارو، تجویز و استفاده از داروهای تولید داخل

دارو یک کالای حیاتی و استراتژیک بوده و به عنوان یکی از مهمترین اجزای تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری­ها به کار می­رود. لذا به منظور حفظ ایمنی و تضمین سلامتی و کیفیت آن همیشه مجموعه­ای از فرایندها در تولید، نگهداری، عرضه، توزیع و تجویز دارو در کشور و دنیا حاکم است که از یک ضوابط و چهارچوب قانونی و مقررات علمی پیروی می نماید تا تأثیرات مطلوب دارو در تامین سلامت جامعه و بهبود بیماری ها بروز پیدا کند. امروزه یکی از مشکلات بزرگ سیستم های سلامت دنیا، استفاده غیر منطقی از داروها می باشد. سازمان جهانی بهداشت برآورد می کند که بیش از نیمی از تمامی داروهایی که تجویز، توزیع و یا فروخته می شوند مورد نیاز نبوده و نیمی از بیماران با وجودی که دارو درمانی در آنها بطور صحیحی صورت می گیرد با شکست درمانی مواجه می شوند (شجاعی زاده و همکاران،1394). علاوه بر مصرف زیاد دارو، مصرف کم و اشتباه داروها نیز سبب اتلاف منابع و خطرات بزرگی از جمله تحمیل هزینه های درمانی اضافی در نظام سلامت می گردد. در این خصوص به منظور تجویز و مصرف منطقی داروی تولید داخل، کمپینی در معاونت­ غذا و داروی دانشگاه­های علوم پزشکی سراسر کشور تشکیل شد که هدف و فعالیت این مراکز، علمی کردن تجویز دارو و منطقی کردن مصرف آن، پیشگیری هر چه بیشتر عوارض ناخواسته دارو ، ترویج استفاده از داروهای داخل و... می باشد.

در کمپین تجویز و مصرف منطقی دارو معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی گیلان به مدیریت سرکار خانم دکتر عاطفه جعفری تلاش شده است تا جدیدترین دستاوردها و اطلاعیه ها جهت بهره­برداری در اختیار شما عزیزان قرار گیرد.

منابع

1- شجاعی زاده ن، صفائیان ل، کریمی س، کیوان آرا م،تجویز و مصرف منطقی دارو: مروری بر استراتژی های 12 گانه سازمان جهانی بهداشت، زمستان1394 ، مجله تحقیقات نظام سلامت حکیم،(71)، 294-305.

تاریخ آخرین به روزرسانی : 1397/04/27
 
     
 
 
آمار مراجعات
مهمان :  0
عضو :  0
کل مراجعات :  528
امروز :  0
دیروز :  2